HER YAĞ KİLO ALDIRIR MI?

Evet! Her yağ kilo aldırır. Bir gram yağ yaklaşık 9 kalori demektir. Görünüşte az bir miktar gibi gelebilir. Ancak miktarı biraz daha büyütecek olursak, yani bir yemek kaşığını örnek verecek olursak, bir yemek kaşığı yaklaşık 10 gram kadar yağ almaktadır. Bu da 90 kalori demektir. İster bitkisel ister hayvansal kaynaklı olsun bir yemek kaşığı yağ 90 kaloridir. Bu çerçevede yemek yaparken yada kızartmalar yada çeşitli fast food tarzı yiyecekleri düşündüğünüzde ne kadar yağ vücudunuza alacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kilo aldırmada zeytinyağı, çiçek yağı yada tereyağı gibi hayvansal yağların tümü kilo aldırma kapasitesine sahiptir. Yani zeytinyağı kilo aldırmaz gibi bir düşünce yanlıştır. Önemli olan nokta kullanılacak olan yağın vücuda verdiği faydadır ve buna göre diyet listesinde bu yağlardan kullanılmasıdır. Diyelim ki bir kişinin günlük olarak ortalama 1800 kalori ihtiyacı varsa bunun yaklaşık %30’ unun yağlardan gelmesi gerekir. Bu da ortalama 60 gram yağ eder. 60 gram yağın dağılımı ise kaba bir hesapla, almaktan kaçılamayan 20 gramı doymuş yağ (et, balık ve tavuğun içerisinde bulunan yağ), 20 gramı çoklu doymamış yağlardan ve 20 gramını da tekli doymamış yağlardan (zeytinyağı, mısırözü yağı, ayçiçeği yağı veya fındık yağı gibi) alınabileceği düşünülebilir.

Balık için özel bir durumdan bahsedilebilir. Balığın içinde Omega-3 adı verilen ve kardiyovasküler sistem üstüne inanılmaz etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle haftalık olarak sofrada yer verilmelidir.

Hangi tür yağ kullanılacaksa kullanılsın, kilo alınması istenmiyorsa hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Günlük olarak egzersizler yarım saat dahi olsa yapılmalıdır. En basit olarak günlük yürüyüşler, bisiklete binme yada imkan dahilinde ise yüzme gibi sporlara zaman ayırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Basit Önlemler İle Kırışıklıklarınızı Azaltın
Sirke
Pankreas İltihabı (Pankreatit)
Yürüyüş
Düşük kalorili diyet programı
Manyetik Alanın Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.