HİBİSCUS ÇAYI
Bu harika bitkisel ilaç kan basıncını düşürmeye ve kilo kaybı sağlanmasına yardımcı olabilme yetisine sahip bir bitkidir. Hibiscus çayının diğer avantajları ve bir bardak hibiscus çayının nasıl yapıldığını öğrenmek için makalemizi okumanızı öneriyoruz.

HİBİSCUS
Malvaceae ailesine ait güzel renkleri çeşitli hibiscusun 200’den fazla türü vardır. Hibiscus ancak sıcak, tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişebilen bitkilerdir. Daha doğrusu sıcak olan her bölgede türeyebilme yeteneğine sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hibiscus çayı rahatlatıcı bir içecek olarak yüzlerce yıldır ve rahatsızlıkların tedavisinde bir bitkisel ilaç olarak keyifle kullanılmıştır. Hibiscus yüksek oranda antioksdan ihtiva eder.

HİBİSCUS ÇAYININ SAĞLIK İÇİN FAYDALARI

KAN BASINCI:Çalışmalar hibiscus çayının kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Faydalı bir biçimde kan kolesterolünü kontrol altına almaktadır. Diğer bir çalışma ise pre-hipertansiyon veya hafif hipertansiyonu olan erişkinler ile yapıldı. Hibiscus çayı verilen (günde üç bardak) tansiyon düzeylerinde anlamlı derecede iyi sonuçlar elde edildi.
KİLO KAYBI: Hibiscus çayı amilaz üretimini bloke eden bir enzim inhibitörü içerir. Amilaz karmaşık şekerler ve nişastaları bozan ya da parçalayan bir enzimdir. Yemeklerden sonra bir fincan hibiscus çayı içmek karbonhidrat emilimini azaltıp, kilo kaybına yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ: Hibiscus çayı C vitamini açısından da zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarını defetmek için harika bir bitkisel ilaçtır.

MİDE KANSERİNİ ÖNLER: Hibiscus çayının bir diğer yararı da içerdiği antioksidanlar nedeni ile kanser gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilmesidir. Bir çalışmada hibiscus’ ta kanser hücreleri için ölümcül olan bir madde bulunmuş ve bu madde “Chemico-biological Interactions”nin Ocak 2007 sayısında bildirilmiştir. Mide kanseri hücrelerine karşı test edildiğinde bu ekstrenin kanser hücreleri için toksik olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar mide kanserinin önlenmesinde hibiscus tüketilmesinin yardımcı olabileceğini önermektedirler.

Hibiscus çayı düzenli olarak alındığı takdirde mesane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kabızlıkta da yardımcı olduğu bildirilmektedir.

HİBİSCUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR
Hibiscus çayı taze veya kurutulmuş hibiscus çiçekleri ile yapılabilir. Keyfe keder sıcak veya soğuk servis edilebilir.

Hazırlamak:
4 tam çiçek veya 2 yemek kaşığı kurutulmuş çiçek yaprakları kaynar su içine dökün. Kapalı olarak 10-15 dakika dinlendirin. Süzdükten sonra çayınız hazırdır, afiyetle içebilirsiniz. Arzu ederseniz hibiscus çayınıza ekstra lezzet eklemek için biraz bal, limon suyu veya portakal kabuğu ekleyebilirsiniz.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE YAN ETKİLER
Jambheshwar Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre hibiscus çayı östrojen düzeylerini düşürebilir. Hormon tedavisi alanların ve doğum kontrol hapları kullananların bu ilaçlarla birlikte alınmamasını önermektedirler.

Bazı insanlarda görülebilen diğer bir yan etki ise halüsinasyon ya da nadiren sarhoş gibi hissetme durumudur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    bence bu hibiscus çayı şişman olan kadınlar için gerekli ilaç tedavisi gibidir. şu anda ben kullanıyorum. şiman olan aynı ben gibi olan herkese tavsiye ediyoru!.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo Vermek İçin Bitkiler
Avokado ve Bal İle Yüz Maskesi
Akciğer Enfeksiyonu
Hardal
Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler
ISPANAK ŞİFA DAĞITIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.