HİBİSKÜS ŞERBETİ SERİNLETİYOR
Yaz sıcaklarının iyiden iyiye sıcaklarını hissettiğimiz şu günlerde serinleten içecekler oldukça revaçta. Limonata, ayran ve zencefilli çay gibi birçok içecek sıcaklara karşı etkili bir koruma sağlıyor.

Sıcaklara karşı serinletici diğer bir çare ise hibiskus şerbeti. Çoğu zaman ramazan sofralarını süsleyen hibiskus şerbeti yaz mevsiminin kavurucu sıcaklıklarında tutulan oruçlarda bir nebze olsun daha dayanıklı olmayı sağlamaktadır. Hibiskus bitkisini belki duymamış olabilirsiniz. Bu bitki amber çiçeği yada gülhatmi olarak da bazı yörelerimizde bilinmektedir. Hibiskus şerbeti, içtiğinizde sadece serinlemekle kalmayıp ayrıca içeriğindeki zengin bileşim sayesinde oldukça faydalanacağınız bir bitki şerbetidir. Aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.
Sitemizdeki hibiskus çayı adlı başlıkta hibiskus çayının hazırlanışına ve faydalarına geniş çapta yer vermiştik. Bu yazımızda ise yeteri kadar hazırlandıktan sonra buzdolabında saklayıp kullanabileceğiniz hibiskus şerbetine yer vereceğiz. Önce kısa bilgi…
HİBİSKUS NEDİR?
Hibiskus, Latince  Hibiskus sabdariffaun olarak isimlendirilir. Hibiskus kelimesi Latincede şifa verici ve ferahlatıcı anlamlarına gelmektedir. Mavi, beyaz, kırmızı, turuncu renklerde olabilen hibiskusun koyu kırmızı renkli olanları tercih edilmelidir. Bilhassa demir, C vitamini ve magnezyum deposu olduğunu söyleyebiliriz. Demir deposu olması demir yönünden yetersiz olanların sevineceği bir durum değildir. Hibiskusteki demir tutucu moleküller vücudun demiri kullanmasına engel olur. Bu bakımdan anemi tedavisi alan kimseler hibiskus şerbeti içmemelidirler.

HİBİSKÜS NASIL SERİNLETİYOR?
Hibiskus otu, çöl ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişir. Bitki başarısını muhteşem su tutma yeteneğinden almaktadır. Bu tür iklimlerin bulunduğu bölgelerde yaşayan kimseler susuzluklarını giderebilmek için çok sık bir şekilde tüketmektedirler.

HİBİSKÜS ŞERBETİ NASIL HAZIRLANIR?
2 litre suya yaklaşık bir su bardağı kadar hibiskus ilave edilir. Üzerine iki bardak kadar şeker ilavesi yaparak kaynatınız. Soğumaya bırakarak demlenmesini sağlayınız. Soğumasını buzdolabında saklayarak soğuk bir şekilde tüketiniz. Dileğinize göre şeker katmayabilir, bal ile tatlandırabilirsiniz. Arzu ederseniz tarçınlı veya karanfil de ilave ederek aromasını değiştirebilirsiniz. Tercih sizin.

DİĞER FAYDALARI NELERDİR?
Hibiskusun birçok faydası vardır. Ama bu faydalar tek başına ilaç olarak kabul edilmemelidir. Tedavi destek ve yardımcı olarak düşünülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Bağırsak gazlarını gidericidir.
 • Dışkı yumuşatıcı özelliği vardır.
 • Akciğer kanserine karşı günde 3-4 bardak tüketilmesi önerilmektedir.
 • Hipertansiyonun dengelenmesinde önemli bir içecektir.
 • Kan şekeri ve kolesterolü dengeler.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücut hücrelerine zarar veren serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir hayata kavuşmanızı sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Böbrek iltihaplarına iyi gelir.
 • Soğuk algınlığında kullanılabilir.
 • Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Damar sertliğine karşı kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Biberiye Çayının Faydaları
Karanfil
Ginkgo Biloba Kapsülü
Dere Otu
Isırgan Otu Kapsülü
Elma Yağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.