HİBİSKUS
Doğanın bize sunduğu keşfedilmeyi bekleyen sayısız şifalı bitkilerden birisidir hibiskus ya da diğer adı ile amber çiçeği. Hastalıkların nefesini ensemizde hissettiğimiz son yıllarda insanlar akın akın aktarların yolunu tutuyor. Daha temiz bir beden sloganı ile yola çıkan insanlar artık hastalığa yakalanmadan doğal beslenme ve doğal besin bulmanın yollarını arıyorlar. Güzellik olarak bir vitrini süsleyebilecek kadar güzel olan hibiskus, sağlık açısından da son derece şifalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

GENEL OLARAK HİBİSKUS
Botanik biliminde cins olarak Hibiscus olarak adlandırılan şifalı bitki memleketimizde Mekke gülü, narçiçeği olarak bilinmekte ve sıklıkla amber çiçeği veya gülhatmi isimleri de kullanılmaktadır. Beslenme takviyelerinin başında sayılabilecek olan hibiskus cilt yenilemeden böbrek hastalıklarına kadar sayısız hastalığa deva olabilmektedir. Düzenli kullanım tedavide başarının sağlanmasında ana prensiptir. Genellikle çayı demlenebilen bitki, çöl ikliminin hkim olduğu bölgelerde “susuzluk giderici” olarak kullanılan bir numaralı bir içecektir.

Türlü türlü renklerde olabilen hibiskus genel olarak mavi, beyaz, kırmızı, beyaz-kırmızı ve diğer renk cümbüşlerini bir arada bulundurabilmektedir. Bitki bilimciler daha yaralı olanın koyu kırmızı renkte olanında hemfikirlerdir. Kaliteli ve faydalı olan hibiskusu satın almadan önce dilinizle tecrübe etmenizi öneriyoruz. Zira kullanılabilir ve şifalı olanın dilinizde mayhoş tat bırakacağını unutmayınız.

HİBİSKUS HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?
Hibiskus kuvvetli bir antioksidandır. Buna bağlı olarak tüm vücutta sağlık iksiri hükmüne geçer ve serbest radikallerin vücutta hastalık yapabileceği tüm etkenleri ortadan kaldırır. Antioksidanlar kimyasal bir maddedir. Görevleri ise vücutta bulunan ve zararlı etkiye sahip serbest radikallerin verdiği zararı önler veya oluşumunu engeller. Antioksidanlar tüm bitkilerde az veya çok bulunur. Lakin hibiskus için kelimenin tam anlamı ile antioksidan deposudur diyebiliriz. Tümden hibiskus şifalı bitkisinin faydalarını sıralayacak olursak;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kan şekeri ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca iyi huylu kolesterolün yükseltilmesine de yardımcı olur.
 • Toplumumuzda nadir görülen Wilson hastalığı’ na karşı savaşmada faydalı bitkilerden bir tanesidir. Vücuttaki organlar ve iskelette bakır birikimi olarak tanımlanan Wilson hastalığı hibiskus şifalı bitkisinin bakır tahliye eden kimyasal maddeleri sayesinde hastalık için destek olabilmektedir. Bu maddeler hibiskus çiçeğinde alttaki taç yapraklarda yer almaktadır. 15 gün boyunca günde 3 defa içilmelidir. Her seferinde taze hazırlanmalıdır. 2 ayda bir kez kür, tekrar edilmelidir.
 • Demir içeriği bakımından zengindir. Hibiskusun en önemli özelliklerinden bir tanesi topraktaki demiri bünyesine çekebilme yeteneğinde olmasıdır. Ayrıca demir gibi magnezyumu da bünyesinde depolamaktadır.
 • Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Akciğer kanseri olmuş hastalarda ise günde iki su bardağı hibiskus çayı almaları önerilmektedir. Öğleden önce ve öğleden sonra uygulanan küre 10 gün boyunca devam edilmelidir. Kür, 3 ayda bir tekrar edilmelidir.
 • Hibiskus bağırsak gazlarının giderilmesi hususunda adeta bir uzmandır.
 • Soğuk algınlığı ve ateş düşürme konusunda şifalı etkilere sahiptir. Günde 1-2 su bardağı içilmesi şikyetlerin azalmasında önemlidir.
 • Hibiskus bitki çayı hem antiseptik hem de antibiyotik olarak kullanılabilir.
 • Düzenli kullanım damar sertliği (arteriyoskleroz) şikyetine karşı önlem alınmasında faydalıdır.
 • C vitamini bakımından zengindir.
 • Böbrek hastalıkları ve iltihabında şifa gücü yüksektir.
 • İyi bir hücre yenileyicidir.
 • Kireçlenmeyi önleyici etkisi vardır.

YAN ETKİLER
Guatr ve tiroide şikyeti olanların kullanmaları önerilmemektedir. Hibiskus bitki, topraktaki metalleri çekebilme kabiliyetine sahip olduğundan ağır metal içeren topraklardaki bitkilerin kullanılmaması gerekir. Bu bitkilerin şifa verici özelliğinden çok zararı bulunmaktadır. Doktorunuz size anemi tedavisi uygulamışsa hibiskus çayı veya kürü uygulamayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Biberiyenin Faydaları
Hindistan Cevizi
Yeşil Çay Faydaları
Ardıç
Oolong Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?
Adaçayı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.