HIÇKIRIK NASIL OLUŞUR

İnsanlar genellikle yemek sırası nda yada sonrasında hıçkırırlar. Hıçkırıklar hızlı yenilen yemek anında sonrasından yutulan hava nedeni ile oluşmaktadır. İnsanların sindirim sistemleri, yutulan ve yemeğin yüzeyinde bulunan, bu havayı çıkarmaya çalışma esnasında hıçkırık oluşur. Diyafram hızlı bir şekilde büzüşür ve ani ve hızlı nefes alınmasını sağlar. Bu süreçte ses tellerimizin bulunduğu boğazın üst kısımlarında kapanma meydana gelir ve buradan geçen havayı engeller. Ortaya çıkan “hıck” diye tanımlanan bu sesin çıkmasını bu olan sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hıçkırmaya neden olan şeylerden bazılarıs ise, alkollü yada gazlı içecekler, hamilelik, akciğerde sıvı toplanması, mide gazı, sıcak ve baharatlı yemeklerdir. Hıçkırık tıp dilinde singultus olarak tanımlanır.

Hıçkırık nasıl geçer?

Hıçkırık genellikle 5 saniyede bir oluşur ve ortalama 1-2 dakika sürer ve kendiliğinden geçer ancak bazı durumlarda hıçkırık uzun sürer ve müdahale etmeniz gerekebilir. Hıçkırığı kesekağıdından soluk alıp vermek, buzlu su yada kuru ekmek yemek, bir kaç kez üst üste derin nefes almak ve bu nefesi tutmak 3-5 saniye içinde tekrar nefesi vermek gibi uygulamaları ile hıçkırık geçebilir. Ancak nadirende olsa bazı durumlarda (hıçkırığın 1-2 saat sürmesi gibi nadir durumlarda) ilaç kullanılabilinir.

Hepsinin dışında halk arasında kullanılan bir yol ise ani şok etkisi yaratmaktır. Bu hıçkırığı kesin çözen yollardan biridir ve hıçkırık nöbeti geçiren kişiyi ani şekilde korkutarak yapılmaktadır. Ancak kişinin fiziksel durumu ya da çok ani şok geçirmesi sağlığı açısından zararlı olabilecek ve başka sorunlar yaratabilecek bir durum olduğundan tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer sık sık hıçkırık nöbetleri yaşıyor ve uzun sürüyorsa başka etkenlerin de olma ihtimali göz önünde bulundurularak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hıçkırık tutmaması yada daha uzun sürmemesi için hıçkırık nöbeti sırasında yemek yemeğe yada bir şey içmeye devam etmemekte fayda vardır. Bunların dışında hıçkırığı önlemek için yemeklerinizi yavaş yemenizde ve kartbonatlı içecekler içmemenizde fayda vardır. Yemek sırasında konuşmamak ve gülmemekte hıçkırığın oluşmasını en aza indiren yada oluşmamasını sağlayacak nedenlerden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    kesinlikle limon en etkili yöntem…yarım limonu bardağa sıkın ve fondipleyin anında keser geçmezse diğer yarısınıda sıkın için ama konuşmamaya ve hareket etmemeye özen gösterin…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeker hastalığı olanlar oruç tutabilirmi?
Elma Sirkesi
Radyasyon
El ve Ayaklarda Terleme
Şeker Hastalarında Ayak Bakımı
Nasırdan Nasıl Kurtulmalı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.