Hidrosefali – Beyin İçerisinde Sıvı Toplanması

Tıp dilinde hidrosefali ismiyle bilinen hastalık beyin içerisinde ve etrafında olması gereken miktardan fazla sıvı birikme durumudur. Tıp literatüründeki gelişmeler yardımıyla günümüzde kolaylıkla tedavisi mümkündür. Beyin – omurilik sıvısı kafa yapısı içerisinde beyin zarıyla omurilik etrafında ve beynin yapısında bulunan karıncık isimli boş alanlarda yer alan saydam renkte bir koruyucu sıvıdır. Sıvının temel görevi koruyucu olmakla birlikte dış etkenlerden ötürü beyinde meydana gelebilecek zararı minumum seviyeye indirmeyi sağlamaktır. Karıncık bölgesinde yer alan yoğun damarlar sayesinde bu sıvı sürekli özel hücreler tarafından üretilmekte ve beyin içerisine salgılanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Her beyin karıncığının kendisine özel bir numarası bulunmaktadır. İlk ve ikinci karıncıklar diğerlerine göre daha geniştir. Burada yer alan beyin – omurilik sıvısı bu damarlar sayesinde dar bir alandan geçerek sırasıyla üçüncü ve dördüncü karıncığa doğru ilerler. Dördüncü karıncığın üst tarafında yer alan deliklerle birlikte bu sıvı tüm beyin etrafını saran boşluklara gönderilir. Ardından beynin etrafında bulunan üç zardan birisi olan araknoit tarafından geri emilir. Hidrosefali nadir görülen bir hastalık olsa da bu sıvının dolaşımı esnasında karşılaştığı bir bozukluk nedeniyle olmaktadır. Kafatası kemiklerinde henüz birleşme meydana gelmemiş olan ufak çocuklarda aşırı miktarda olan sıvının neden olduğu basınç kemikleri dışarı doğru iterek kafanın büyümesine neden olur. Fakat ileri ki yaşlarda görülebilen hidrosefali durumunda ise kafatası kemikleri birleştiğinden dolayı bu sıvı herhangi bir dış büyüme yapamayacağından dolayı içeriye doğru ilerleyerek beyin yapısında deformasyon olmasına neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hidrosefali Nedenleri Nelerdir?

Beyin – omurilik sıvısının beyin içerisinde olan dolaşımına zarar verebilecek bir çok farklı neden sıralanabilir. Herhangi bir genetik yatkınlık bulgusuna rastlanmamış olunsa da doğuştan görülen vakalar bulunmaktadır. Hastalığın diğer etkenleri ise doğumdan sonra bebeğin gelişimiyle birlikte ortaya çıkar. Hidrosefali hastalığı iki farklı kategoriye ayrılır. İlk kategoride beyin – omurilik sıvısının beyin yapısında olan bozukluk nedeniyle tıkanarak ilerleyememesi durumu iken ikinci durumda ise sıvının beyin yapısında bulunan örümceksi zar tarafından tekrar geri emilmesi esnasında karşılaşılan bir takım problemlerdir.

Genellikle tıkanma nedeniyle oluşan hidrosefali hastalarda daha çok görülmektedir. Hem çocuklarda hem de yetişkin insanlarda meydana gelebilir. Beyin – omurilik sıvısının beyin içerisinde takip ettiği yolda karşısına çıkan bir tıkanıklık nedeniyle o bölgede ilerleyememesinden ötürü birikmeye başlaması ve zamanla orada şişmeye başlayarak beyinde deformasyona neden olmasıdır. Spina bifida olarak isimlendirilen ve doğuştan görülen bir hastalık olan bebeklerde boyun ve sırt bölgesinde, beyin sapı ve beyincik bölgelerinde anormalliğe neden olabilir. Bu durum dördüncü ve çıkış olan karıncık yapısında meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle görülmektedir.

Hidrosefali nedeniyle oluşan başka bir anormalik ise Dandy Walker olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda ise çıkış olan dördüncü karıncıkta çıkış boşlukları bulunmaz ve bu nedenden ötürü hidrosefali görülür. Zamanla burada biriken sıvı neticesinde kist meydana gelir ve beyincik sağlıklı bir şekilde oluşamaz. Bazı durumlarda meydana gelen tıkanma daha sonradan oluşan gelişim bozukluklarının etkisiyle görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; beyin içerisinde fark edilmeyen bir tümörün giderek büyümesi ve bu büyümenin neticesinde karıncıklara baskı yaratarak orada bir sıkışma yaratarak tıkanıklağa neden olması mümkündür. Kötü veya iyi huylu olan tümörlerde dikkat edilmesi gereken bir nokta bu gibi tıkanıklara neden olarak daha sonradan hidrosefali hastalığına neden olmamasıdır.

Dolaşım tıkanıklıkları dışında beyin – omurilik sıvısının beyinde bulunan örümceksi zar tarafından geri emilimi esnasında meydana gelen anormallikler hidrosefali oluşmasına neden olabilir. Bu zarın doğumdan sonra olması gerektiği kadar gelişememesi bu durumda sık rastlanmaktadır. Geçirilen menenjit rahatsızlığı ve beyinde oluşan kanamalar yine bu zarın emilim yapmasını zorlaştıran etkenler arasında sayılmaktadır.

Hidrosefali Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen hidrosefali rahatsızlığının en çok göze çarpan belirtisi baş bölgesinde gerçekleşen aşırı büyümedir. Başta yer alan kafatası kemikleri altı ile on yaş arasında birleşirken bu yaştan küçük olan çocuklarda hidrosefali nedeniyle oluşan büyüme belirgindir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta baş büyümesinin yalnızca hidrosefali hastalığına özel bir belirti olmadığı ve çeşitli diğer rahatsızlıklarda da bu durumun ortaya çıkabileceğinin bilinmesidir. Hidrosefali nedeniyle oluşan baş genişlemesinde büyüme hızı oldukça seridir ve biçim olarak alın bölgesi dışa doğru çıkık ve başın diğer bölümlerine göre daha ufaktır. Gözler olması gerekenden daha aşağıya doğru gitmiştir. Bu yüzden hastalık tedavi edilmediği zaman ilerleyen dönemlerde zamanla çift görmeye ardından körlüğe neden olabilmektedir. Çok hızlı gerçekleşen hidrosefali durumunda kas sertliği, felç ya da zeka geriliği ortaya çıkabilir.

Çocukta kafa yapısının gelişiminin tamamlanmasının ardından kafa kemikleri birleşmiş olacağından dolayı bundan sonra meydana gelebilecek hidrosefali durumunda baş bölgesinde herhangi bir büyüme gözlemlenmez. Fakat bu sefer ortaya dayanılmaz baş ağrıları, ayakta dururken denge bozuklukları, sürekli huysuzluk ve kusma gibi bir takım belirtiler çıkmaktadır. Yetişkin kişilerde de beyin yapısı gelişimini tamamlamış olan çocuklarda olduğu gibi herhangi bir büyüme meydana gelmez. Karıncıklar sıvı birikmesinden ötürü büyüdükçe beyne yaptıkları basınç artar. Bu yüzden beyinde meydana gelebilecek deformasyonlar nedeniyle zamanla zeka geriliği, zihin işlevleri ve hafızada gerileme söz konusu olabilmektedir. Beyin içerisinde olan basınç fazlalaştıkça gün geçtikçe hastada belirtiler daha da artmaya başlar. Hastanın yürümesine olumsuz etkisi olan bu durum aynı zamanda gözde şişmeyle de kendisini gösterebilmektedir. Hidrosefali hastalığının bir çok belirtisi uygun tedavi yöntemi uygulandığı taktirde durdurulabilir veya tedavi edilebilir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hidrosefalide de oldukça önemlidir. Ne kadar erken müdehale edilirse beyne verdiği hasar o kadar az olacaktır.

Hidrosefali Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın kesin teşhisi bilgisayar ile yapılan tomografinin ardından konur. Uygulanan yöntem sayesinde içerisinde sıvı olan birikmiş olan bölgeler rahatlıkla bilgisayardan görülebilir. Tomografinin hastaya herhangi bir tehlikesi bulunmadığı gibi baş ağrısına neden olmaz. Hidrosefaliye neden olmuş herhangi bir kist veya tümör oluşumunun saptanması bu yöntem ile oldukça basittir. Bu durumun dışında eğer hastada Arnold Chiari oluşumu bulunuyorsa ekstra olarak boyun röntgeni de ihmal edilmemelidir. Hidrosefali hastalığının tedavisi cerrahi operasyon ile gerçekleştirilmektedir. Çıkış olan dördüncü karıncıkta meydana gelmiş bir tıkanıklık veya burada yer alan kanallarda bir daralma söz konusuysa beyin tabanının içerisindeki boşluklara bir tüp koyularak buradaki biriken fazla sıvının tüp içerisine akması amaçlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    metin guzel

    Trafik kazasindan bir gun sonra beyninde su toplandigini ve uzun sure daha yogun nakimda kalacagini ogrendik bu ne demek oluyor ? Ne gibi zararlari olur ? Hayati riski var midir ?

    sumeyye

    Annemin beyninde genişleme ve su toplaması oldu doktor şant takılması gerek dedi annem kortuğu için taktırmadı peki başka Bi yöntemi yokmu yardım ederseniz çok seviniriz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Nefes Darlığı Ve Aşırı Terleme Nedenleri
Çocuklarda Dışkı Kaçırma
İnmemiş Testis
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
Kabakulak Tedavisi
Lazerle Siğil Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.