HİDROSELHidrosel

Hidrosel, testisin çevresinde oluşan sıvı dolu keseciklerdir. Çoğunlukla bebeklerde görülür. Bazı araştırma verilerine göre erkeklerin yaklaşık yüzde onu hidrosel ile doğmaktadır. Ancak, herhangi bir yaştaki erkekte de görülebilir.

Genellikle testisler için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Ağrısızdır ve tedavi gerektirmeden kaybolur. Ancak eğer skrotal şişlik fark ederseniz, testis kanseri gibi diğer nedenleri ekarte etmek için bir uzmana görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR_?

Gebeliğin sonlarına doğru, erkek bebeğin testisleri karnından skrotum (testis torbası) içine inerler. Skrotum aşağı inen testisleri tutan deri torbalardır.

Bebeğin gelişimi sırasında, her testisin içinde rahatça hareket edebildiği ve sıvı dolu içeren torbası vardır. Normalde, testis torbaları bebeğin ilk yılında kendisini kapatır ve içindeki sıvıyı emer. Ancak bu durum hidroseli olan bebeklerde gerçekleşmez. Erken doğan bebeklerde de hidrosel görülme riski daha yüksektir.

Hidrosel, yaşamın ilerleyen yıllarında, özellikle 40 yaşından sonra, da görülebilir. Genellikle testislerin aşağı indiği kanalın kapanmadığı veya sonradan yeniden açıldığı kişilerde görülür. Bu durum karın bölgesinden testis torbasının içine sıvı akmasına neden olabilir. Hidroselin diğer nedenlerine skrotum inflamasyonu veya yaralanma gösterilebilir. İnflamasyon, bir enfeksiyon (epididimit) nedeniyle gerçekleşebilir.Hidrosel belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

ÇEŞİTLERİ NELERDİR? SİZİNKİ HANGİSİ?

Hidroselin kominikan (ilişkili) ve nonkominikan (ilişkisiz) olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Nonkominikan (ilişkisiz) hidrosel:

Bu tür hidroselde testis torbası kapanmıştır ancak vücut sıvıyı absorbe etmemektedir. Kalan sıvı genellikle bir yıl içinde vücuda emilir.

Kominikan (ilişkili) hidrosel:

Testisi saran torbaya ait tüm kanalların kapanmadığı durumlarda bu tür hidrosel görülür. Dolayısıyla sıvının dışarı ve içeri arasında akmasına yol açar.

NELER YAŞIYORSUNUZ? 

Hidrosel genellikle herhangi bir ağrıya neden olmaz. Genellikle tek belirti testis torbasındaki şişmedir.

Yetişkin erkeklerde skrotum içinde ağırlık hissi de olabilir. Bazı durumlarda, şişme akşam ve sabahları daha kötü olmaktadır.

Sizde veya çocuğunuzda testis torbasında ani veya şiddetli ağrı hissederseniz bir üroloji uzmanına görünün. Testislerde meydana gelen ağrının nedeni testiküler torsiyon (testis dönmesi) de olabilir. Testisler tipik olarak bir yaralanma ya da kaza sonucu dönmüş olabilir. Testis torsiyonu yaygın görülen bir durum değildir ancak gerçekleştiğinde ise acilen müdahale edilmesi gerekir. Çünkü dönmeden dolayı testislere kan gitmeyebilir. Bu nedenle sizde veya çocuğunuzda testis dönmesinde şüphelenirseniz vakit kaybetmeden bir sağlık birimine ulaşınız.

HİDROSEL OLDUĞUNUZ NASIL ANLAŞILIR?

Hidrosel teşhisi için doktorunuz fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Eğer hidrosel varsa, testis torbasında şişkinlik vardır ancak herhangi bir ağrı yoktur. Doktorun sıvı dolu testis torbası nedeniyle testisleri hissetmesi muhtemelen mümkün olmayacaktır.

Doktorunuz skrotumdaki hassasiyeti kontrol edecek ve skrotuma ışık tutacaktır. Işık tutma işlemine “transillüminasyon” ismi verilmektedir. Doktorunuzun skrotumda sıvı olup olmadığını görmesini sağlar. Eğer sıvı varsa skrotum ışığı geçirecektir. Ancak eğer skrotal şişlik solid bir kitle nedeniyle ise (kanser gibi) ışığı geçirmeyecektir.

Doktorunuz ayrıca “inguinal herni (kasık fıtığı)” olarak adlandırılan başka bir durumu kontrol etmek için karın bölgesine baskı uygulayabilir. Karın duvarındaki zayıf bir noktadan dolayı ince bağırsağın bir parçasının kasık yoluyla çıkıntı yapması ile oluşur. Genellikle yaşamı tehdit eder bir durum olmamakla birlikte doktorlar ameliyat önerebilir.

Enfeksiyonları için test etmek için kan ya da idrar örneği istenebilir. Daha az sıklıkta fıtık, tümörler ya da skrotal şişlik gibi başka nedenleri kontrol etmek için ultrason da gerekli görülebilir.

HİDROSEL’ SENİZ TEDAVİNİZ NASIL YAPILIR?

Eğer yeni doğan bebeğinizde hidrosel varsa muhtemelen yaklaşık bir yıl içinde kendiliğinden geçecektir. Çocuktaki hidrosel kendiliğinden geçmezse ya da daha da büyürse ameliyat gerekebilir.

Yetişkinlerde ise genellikle altı ay içinde geçmektedir. Sadece komünikan hidrosellerde ameliyat yapılması gerekir çünkü kasık fıtıklarına ve rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

AmeliyatHidrosel tedavisi

Hidrosel tedavisine yönelik ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir. Çoğu zaman hasta ameliyat sonrası bir kaç saat içinde taburcu olabilmektedir.

Hidroselin yerine bağlı olarak karın bölgesi veya testis torbasında küçük bir kesi yapılarak ameliyat gerçekleştirilir ve hidrosel alınır. Doktorunuz büyük olasılıkla kesi yerine büyük bir pansuman uygulayacaktır. Ayrıca bir kaç gün boyunca bir drenaj sondasının da takılı kalması  gerekebilir.

Anestezi ile ilişkili riskler şunlardır:

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Solunum güçlüğü
  • Kalp ritim bozukluğu

Prosedür ile ilişkili muhtemel riskler ise şunlardır: 

  • Kan pıhtısı veya aşırı kanama
  • Sinir hasarı dahil skrotal yaralanmalar
  • Enfeksiyon

Ameliyat sonrası buz paketleri ile soğuk kompres yapılması, skrotum desteklerinin kullanılması ve bol dinlenme rahatsızlıkları azaltacaktır. Hidroselin bazen yeniden ortaya çıkması ihtimalinden dolayı belli bir süre sonra kontrole gitmeniz istenebilir.

İğne aspirasyonu

Hidrosel için başvurulan tedavi seçeneklerinden birisi de ince iğne aspirasyonudur. Bu prosedürde uzun ve ince bir iğne ile sıvının boşaltılması amaçlanır. İğne kesenin içine yerleştirilerek sıvı çekilir. Bazı durumlarda kesenin tekrar sıvı dolmasını önlemek için ilaç enjekte edilir. İğne aspirasyon işlemi genellikle ameliyat sırasında komplikasyon gelişme riski yüksek olan erkeklerde uygulanır.

İğne aspirasyon işleminde en sık görülen yan etkiler, testis torbasında ağrı ve geçici enfeksiyon riskidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Eğriliği Tedavisi, İlaçlar ve Ameliyat
Prostat
PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)
Testis Kanseri
İyi Huylu Prostat Kanseri
Erkeklerde Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.