HİPERMETROP

Hipermetropi (hipermetrop) uzaktaki nesnelerin iyi bir şekilde görüldüğü fakat yakındaki nesnelerin görülmesinde bulanıklık yaşandığı yaygın bir görme bozukluğudur.

Hipermetropun derecesi sizin odaklanma yeteneğinizin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Şiddetli hipermetropu olan kişiler sadece uzak mesafelerdeki nesneleri net bir şekilde görebilirler, daha hafif hipermetropu olanlar ise daha yakın nesneleri net bir şekilde görebilirler.

Hipermetropi genellikle doğum ile birlikte ortaya çıkar ve ailesel yatkınlığı bulunmaktadır. Gözlük yada kontakt lens kullanma seçenekleri ile bu durum kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Başka bir tedavi seçeneği ise cerrahidir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLER NELERDİR?

 • Yakındaki nesnelerin bulanık görünmesi
 • Net görebilmek için gölerin şaşı yapılması
 • Göz yanması, göz ve göz çevresindeki ağrı başta olmak üzere göz yorgunluğu
 • Okuma, yazma, çizim yada bilgisayar çalışmaları gibi işleri yaptıktan uzun bir süre sonra yaşanılan göz rahatsızlıkları yada baş ağrısı

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Bir yetişkinseniz ve gözlük yada kontankt lens kullanmıyorsanız, rahatsız edici göz belirtileriniz yoksa ve glokom gibi göz hastalıklarının gelişme riski yoksa 40 yaş civarı ve ondan sonraki seneler muayene olmalısınız. Aşağıdaki periyotlar örnek olabilir;

 • 40-54 yaşları arasında 2-4 yılda
 • 55-64 yaşları arasında her 1-3 yılda,
 • 65 yaşından itibaren başlayarak her 2 yılda bir

Glokom gibi bazı göz hastalıkları bakımından yüksek risk taşıyorsanız ziyaret sıklığı artırılmalıdır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • 40 yaş üstü her 2-4 yılda,
 • 40-54 yaş arasında iseniz 1-3 yılda,
 • 55 yaştan daha fazla iseniz her 1-2 yılda muayene olmalısınız.

Eğer gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız her yıl muayene olmanızda fayda var. Bunun dışında, son zamanlarda gözlük kullandığınız halde görme sorunları yaşıyorsanız reçetenizin değişmesi gerekebilir yada başka bir sorunun belirtisi olabilir.

Çocuklar ve ergenler erken çocukluk önemi boyunca rutin olarak testler yapılmalı ve muayene olunmalıdır. Ayrıca, okul çağındaki çocukların görme sorunlarını kontrol etmek için yaklaşık olarak her iki yılda bir okulda veya toplum programları aracılığıyla taranması önerilir.

HİPERMETROP NEDENLERİ NELERDİR?

Göz, görüntülere odaklanan iki bölümden oluşur. Kornea adı verilen bölüm gözün ön yüzeyinde, lens adı verilen kısım ise gözün içindeki bir yapı olup odaklanmaya yardımcı olarak nesnelerin şekillerini belirler.

Kırma Kusuru

Eğer kornea yada lens düzgün ve pürüzsüz bir kavise sahip değilse, ışık ışınları uygun bir şekilde kırılmaz ve kırılma kusuru ortaya çıkar. Hipermetrop bir tür kırılma kusurudur.

Kornea çok az kavisli yada göz normalden daha kısa olduğunda yakını görememe olayı ortaya çıkar. Işığın tam olarak retina üzerine odaklanması gerektiği halde, ışık retinanın arkasında odaklanır ve bu da yakındaki nesnelerin bulanık görünmesi ile sonuçlanır.

Diğer Kırılma Kusurları

Hipermetropluğa ek olarak, başka kırma hataları ise şunlardır:
Miyopluk (miyop). Kornea çok fazla kavisli olduğunda yada normalden daha uzun olduğunda oluşan bir durumdur. Uzaktaki cisimler bulanık ve yakından ise net görünür.

Astigmatizma. Kornea veya lens, bir yönden diğer yöne daha dik eğimli olduğunda oluşur. Düzeltilmemiş astigmatizma görüşünüzü bulanıklaştırır.

HİPERMETROP İLE İLİŞKİLİ DİĞER SORUNLAR NELERDİR?

Hipermetrop sorunu olan bazı çocuklarda şaşılık gelişebilir. Hipermetrop için özel olarak tasarlanan gözlükler ile bu sorun giderilebilmektedir. Çocuklarda, tedavi edilmeyen ileri görüşlülüğünü öğrenme sorunları neden olabilir.

Hipermetrop olan kişilerde odaklanma güçlükleri ortay çıkabilir. Bu göz yorgunluğu da baş ağrısına neden olabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Hipermetropluk temel göz muayenesi ile teşhis edilir. Tedavinin amacı retina üzerine ışığın odaklanmasını sağlamak için lens veya cerrahi müdaheledir.

Genç kişilerde göz lensleri esnek olduğu için gerekli olmayabilir. Ama ileri yaşlarda yakın görmeyi geliştirmek için düzeltici lensler gerekir.

Ayrıca yaşa bağlı yakın görme (presbiyopi) ile ilgili sorun yaşıyorsanız, monovizyon kontakt lensler sizin için iyi bir seçenek olabilir.

REFRAKTİF CERRAHİ

Refraktif cerrahi, sıklıkla miyop tedavisi için kullanılır olsa da aynı zamanda hipermetropi için de kullanılabilir. Bu cerrahi tedavide, korneanın eğriliği yeniden şekillendirilmesi ile yakın görüş sağlanabilmektedir.

Refraktif cerrahi sonrası oluşabilecek olası komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Sorununuzun daha fazla yada daha az düzeltilmiş olması
 • Görüş esnasında ışık parlamaları gibi belirtiler görme
 • Göz kuruluğu
 • Enfeksiyon
 • Nadiren görme kaybı

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Her ne kadar bu görme sorunu engellenemese de aşağıdaki faktörler göz ve görüşünüzün korunmasına yardımcı olabilir.

 • Gözlerinizi kontrol ettirin.
 • Kronik sağlık sorunlarınızın kontrollerini yaptırın (diyabet, yüksek tansiyon gibi)
 • Belirtileri bilin ve önlem alın. Ani görme kaybı, ani sisli ya da bulanık görme gibi
 • Güneşten gözlerinizi koruyun.
 • Sağlıklı gıdalar yiyin.
 • Sigara içmeyin.
 • Doğru gözlük kullanın.
 • İyi bir aydınlatma kullanın. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?
Güneş Yanığı
Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı
Ayak Parmak Arası Kaşıntısı
Zeka yaşı
Kafa Yaralanmaları ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.