A- HİPERPİGMENTASYON NEDİR?

Hiperpigmentasyon işaretleri sık sık yara izi şeklinde yanlış olarak adlandırılır.

*** Bununla birlikte, skar yada yara izi terimi akne tarafından oluşan derideki derin girintileri anlamak için kullanılır. Hiperpigmentasyon belirtisi ise akne kaybolduktan sonra cilt üzerinde kalan sola, kahverengi, kırmızı ya da mor işaretlerdir.

*** Bunlar genellikle yaklaşık altı ay sonra kendi kendine solar ancak aşağıdaki adımlarda özetlenen kremler ve bazı tedaviler kullanılarak süreç hızlandırılabilir.

B- REÇETESİZ SATILAN CİLT AYDINLATMA KREMİ

Sponsorlu Bağlantılar

Bu kremler hiperpigmentasyon işaretlerini hafifletmeye ve soldurmaya yardım eder.

*** Cildi en iyi aydınlatan ürünlere baktığınızda içeriğinde kojik asit, C vitamini, arbutin, dut ve meyan kökü ekstresi barındırdığını görürsünüz. Bu maddeler doğaldır ve kullanmak güvenlidir.

*** Hidrokinon hızlı hiperpigmentasyon işaretlerini soldurmayı sağlayan çok etkili bir deri ağartma kremidir. Ancak, bu ürünün potansiyel kanserojen özellikleri nedeniyle, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde yasaklanmıştır ve kalıcı gri pigmentasyon neden olabileceğinin farkında olmanız önemlidir.

C- GLİKOLİK ASİT YADA SALİSİK ASİT

Sponsorlu Bağlantılar

Glikolik ve salisilik asit genellikle yüz yıkama ve merhemler gibi cilt bakım ürünlerinde bulunan iki önemli unsurdur.

*** Bu ürünler etkili sı-oyucudurlar. Hiperpigmente katmanları döker ve altındaki taze, lekesiz bir cildin ortaya çıkmasını sağar.

*** Ayrıca dermatolog tarafından önerilen, glikolik asit bazlı ve daha derinlere nüfuz eder. bir kimyasal peeling kullanabilirsiniz.

D- RETİNOİDLER

Retinoidler ince çizgiler, kırışıklıklar, akne ve renk değişikliği gibi cilt sorunlarının tedavisinde son derece etkilidir.

*** Retinoid kremler, hücre yenilenmesini hızlandırarak hiperpigmentasyon işaretlerinin solmaya yardımcı olur. Ayrıca kolajen üretimini uyararak atrofik skar konusunda size destek olabilir.

*** Retinoid kremler reçete ile satılır. Bu nedenle bir dermatoloğa görünmeniz gerekir. Bu ilaçlar cildi güneş ışığına karşı hassas yapar, bu nedenle sadec gece kullanılmalıdır.

*** Retinoidlerin “Retinol” olarak bilinen, birçok popüler cilt bakım ürününde kullanılmaktadır. Bu kremler, retinoid kremler gibi aynı etkiyi gösterir, ancak onlar kadar hızlı değil.

E- LAZER TEDAVİSİ

Hiperpigmentasyon izleri birkaç ay içinde solmazsa, lazer tedavisi düşünülebilir.

*** Lazer tedavisi cildin yeniden oluşmasına destek verir. Bu şekilde herhangi bir iz yada hiperpigmentasyonun renkli yamaları ortadan kaldırılabilmektedir. Lazer, aynı zamanda atropik izleri de doldurmak için kolajen üretimini artırabilir.

*** Tek olumsuz yönü pahalı olmasıdır ve hiperpigmentasyonu tamamen yok etmek için 3 seans gerektirir. Ancak sonuçlar hızlı, etkili ve kalıcıdır.

F- DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bazı insanlar cilt tedavisinde tamamen doğal malzemeleri tercih eder. Bunlar aşağıda sıralanmıştır;

*** Limon suyu sitrik asit içerir ve doğal bir ağartma maddesidir. Yarı yarıya limon ile su karışımını hiperpigmentasyonlu alana doğrudan uygulayın. 10-15 dakika sonra durulayın. İzleri solmaya başlayana kadar günde bir kez tekrarlayın, ancak cildiniz kuru veya tahriş olursa kullanmayı bırakın.

*** Bal yatıştırıcı ve anti – inflamatuar özellikleri sayesinde hiperpigmentasyonun solmasına yardımcı olabilir. Etkilenen alana doğrudan uygulayın. Kurutmanın zıddına nemlendirici özelliği nedeni ile hassas ciltlere güvenle uygulanabilir.

*** Aloe vera doğal bir nemlendirici üründür. Hiperpigmente olan cildi yatıştırır ve gençleştirmeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sedef Hastalığının İlerlemesi
Saç Ekimi
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?
Boyun Bölgesindeki Cilt Nasıl Sıkılaştırılır
Göğüs Estetiği
Koltuk Altı Terlemesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.