HiperTansiyon Nedir?

Normalde insanların büyük kan basıncı 120-140 mm/Hg küçük kan basıncı ise 90-70 mm/Hg aralığındadır. Bu değerlerden yani 140/90 mm Hg üzerinde kan basıncı Hiper tansiyon olarak adlandırılır. Bu durum hastalık olarak kabul edilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Hiper tansiyon günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde her 10 kişiden 3 ünde görülen bir durumdur. Yüksek tansiyon oranı kişi yaşlandıkça artan bir olgudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Tansiyon Belirtileri:

Genellikle hiç belirti vermeden sinsice ilerleyen  rahatsızlık ancak dikkatli bir tetkik sürecinden sonra fark edilir. Tetkik süreci tansiyonun düzenli ve sürekli ölçümü sonucunda alınacak değerlerin yorumlanmasıyla sonuçlanır. Bu ölçümlerden alınan sonuçlar yorumlanarak kişide hiper tansiyon olup olmadığı kararı uzman doktorlara aittir. Hastalarda kan basıncı teşekküllü sağlık kuruluşlarında uzman personel tarafından ya da sağlık bakanlığı tarafından güvenirliği onaylanmış takip cihazları tarafından evde yapılabilir.

Her durumda yüksek tansiyon tanısı, ancak uzman kişiler tarafından sıkı bir takip ile konulabilecek bir rahatsızlıktır.

Hiper Tansiyon Tedavisi:

Rahatsızlık durumunda tedavi tansiyonun düşürülmesiyle başlar. Çünkü yüksek tansiyon kalp, kan damarları ve bir çok organ için hayati tehlikeler barındırır. Kan basıncı değerleri olağan seviyelere indirildikten sonra hiper tansiyonu tetikleyen sebepler araştırılır. Normalde hiper tansiyon kendi başına meydana gelebilecek bir hastalık değildir. Bu durum ancak bir hastalığın sonucunda oluşan artçı bir durumdur. Eğer hiper tansiyona neden olan hastalık tespit edilirse tedavi de buna bağlı olarak  mümkün olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

HiperTansiyon Tedavisi için genellikle kalp damar ilaçları kullanılır. Bunun yanında hastaların hayat tarzlarında ve yeme alışkanlıklarında değişiklikler öngörülür.  Örneğin belirli uzaklıkları yürüyerek kat etme, evde hafif spor yapma hayat tarzında yapılacak değişikliklerden olmakla beraber yeme alışkanlıklarında özellikle tuzdan uzak durulmalıdır.

Not: Kaya tuzu, okyanus tuzu, himalaya tuzu vs. Bunlar hiçbir anlam ifade etmez sonuçta tamamı tuzdur ve hipertansiyon hastasının uzak durması gereken bir mineral maddedir. Ayrıca “Suni Tuz” denilen sodyum oranı azaltılmış tuzlar da Potasyum vardır ve bu tuzların kullanımı ancak doktorunuzun onayıyla mümkündür.

Hiper Tansiyona Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Özellikle damar tıkanıklıkları birinci derecede sorumludur. Böbrek rahatsızlıkları, böbrek damarlarında daralma, bazı endokrin hastalıklar, troid bezi hastalıkları, bazı ilaçlar, bazı burun damlaları, ağrı kesici özelliği olan anti romatizma ilaçları hiper tansiyona neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Down Sendromlu Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?
Eşcinsellik Değiştirilebilir mi?
Beyin Kontrol Yöntemleri
Gribe Ne İyi Gelir
Dil Karıncalanması Nedenleri
Kulakta Yanma Hissi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.