GEBELİK VE YÜKSEK TANSİYONHipertansiyon ve Gebelik

Yüksek kan basıncı ve gebelik mutlaka tehlikeli bir kombinasyon değildir. Sadece burada kendiniz ve bebeğiniz dikkat etmeniz gereken bazı noktaları bilmeniz gerekmektedir.

Hamilelik sırasında yüksek kan basıncı (hipertansiyon) sahip olma – ister daha önce olsun isterse de gebelik sonrasında gelişsin – özel bakım gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik sırasında yüksek kan basıncının farklı tipleri var mıdır?

Bazen yüksek tansiyon gebelik öncesi mevcut olur. Diğer durumlarda, yüksek kan basıncı, gebelik sırasında gelişir. Örneğin:

Gestasyonel hipertansiyon. Gestasyonel hipertansiyon olan kadınlarda gebeliğin 20. haftasından sonra gelişen yüksek tansiyondur. Burada idrarda aşırı protein veya organ hasarının diğer belirtilerinin hiçbiri yoktur. Gestasyonel hipertansiyonlu bazı kadınlarda sonunda preeklampsi gelişir.

Kronik hipertansiyon. Kronik hipertansiyon, gebelik öncesinde mevcut ya da gebeliğin 20. haftasından önce var olan yüksek kan basıncıdır. Genellikle yüksek tansiyon herhangi bir belirti vermediğinden başladığında bunun tespit edilmesi zor olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Preeklampsi. Bazen kronik hipertansiyon ya da gestasyonel hipertansiyon preeklampsiye yol açar. Preeklampsi genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra başlayan, diğer organ sistemine hasar bulguları ve yüksek tansiyon ile karakterize gebelik komplikasyonudur. Bu tedavi edilmezse anne ve bebek için ciddi komplikasyonlara –hatta ölümcül – yol açabilir. Önceden, teşhis, hamile kadının idrarında proteine rastlanması ve yüksek kan basıncına sahip olması şeklinde belirlenirdi. Ancak, uzmanlar artık idrarda protein olmadan da preeklampsi olunabileceğine işaret ediyor.

Neden yüksek tansiyon, gebelik sırasında bir sorundur?

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon çeşitli risklere sahiptir. Bunlar;

Plasentaya kan akımında azalma. Plasenta yeterince kan gitmezse, bebeğiniz daha az oksijen ve daha az besin alacaktır. Bu da yavaş büyüme, düşük doğum ağırlığı ve erken doğuma yol açabilir. Prematüre bebekte de solunum sorunları neden olabilir.

Plasenta ayrılması. Preeklampsi durumunda; plasenta doğumdan önce rahim iç duvarından ayrılabilir. Şiddetli plesanta dekolmanı yada ayrılması siz ve bebeğiniz için yaşamı tehdit eden ağır kanama ve hasara neden olabilir.

Prematüre doğum. Bazen erken doğum potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Gelecekteki kardiyovasküler hastalık. Preeklampsiye sahip olmak sizin gelecekteki kalp ve damar (kardiyovasküler) hastalığı riskini artırır. Eğer önceden de preeklampsi varsa yada erken doğum yaptıysanız risk daha fazladır. Bu riski en aza indirmek için doğumdan sonra ideal kilonuzu koruyun, çeşitli meyve ve sebze tüketin, düzenli egzersiz yapın ve sigara içmeyin.

Preeklampsi hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Preeklampsi bazen herhangi bir belirti olmadan gelişir. Yüksek kan basıncı yavaş gelişiyor olabilir, ancak sıklıkla ani başlangıçlıdır. Preeklampsi ilk işareti genellikle kan basıncında bir artıştır ve bu nedenle doğum öncesi bakım ve kan basıncının izlenmesi önemlidir. 140/90 milimetre cıva (mmHg) veya daha büyük kan basıncının iki kez en az dört saat arayla okunması anormaldir.

Preeklampsinin diğer belirtileri şunlar olabilir:

  • İdrarda aşırı protein (proteinüri) ya da böbrek sorunlarının ek işaretleri
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Geçici görme kaybı, bulanık görme veya ışık hassasiyeti de dahil olmak üzere görme sorunları
  • Genellikle sağ tarafta kaburga altında üst karın ağrısı,
  • Bulantı veya kusma
  • Azalmış idrar çıkışı
  • Kanınızdaki trombositlerin düzeylerinde azalma (trombositopeni)
  • Bozulmuş karaciğer fonksiyonu
  • Akciğerlerde sıvı birikiminin neden olduğu nefes darlığı,
  • Ani kilo alımı ve şişme (ödem) – Özellikle yüz ve ellerde – genellikle preeklampsi eşlik eder. Fakat bunlar, aynı zamanda birçok normal gebeliklerde ortaya çıkar, bu yüzden preeklampsinin çok güvenilir işaretleri olarak kabul edilmemelidir.

Gebelik sırasında kan basıncı ilaçları almak güvenli mi?

Gebelik sırasında herhangi bir ilaç almak bebeğinizi etkileyebilir. Kan basıncını düşürmek için kullanılan bazı ilaçlar, gebelik sırasında güvenli olarak kabul edilse de, diğerleri – örneğin anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) ve renin inhibitörleri – gibi ilaçlardan gebelik sırasında kaçınılmalıdır.

Bununla birlikte tedavi çok önemlidir. Yüksek tansiyon ile ilişkili kalp krizi, inme ve diğer sorunların riski gebelik sırasında gitmez. Ve yüksek kan basıncı sizin için olduğu kadar bebeğiniz için de tehlikelidir.

Eğer gebelik sırasında kan basıncı kontrolü için ilaç almanız gerekiyorsa, sağlık kuruluşunuz yada doktorunuz sizin için en uygun dozda güvenli ilacı reçete edecektir. Siz de dikkatli olun size reçete edilen ilaç ne ise onu alın. İlaç alarak durdurmak ya da kendi başınıza doz ayarlaması yapmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alt Karın Ve Kasıklarda Şiddetli Ağrı
Bebeğin Duyması
Planlı hamilelik
Bebeğe Uyurken Emzik Verilir mi
Uyumayan Çocuk
Bebeklerde Süt Dişleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.