HİPERZİNE A NEDİR?
Huperzine Çin kurtpençesi olarak bilinen bir bitkiden elde edilen bir üründür. İlaç yapımında kullanılmaktadır. Selejilin (Eldepryl) gibi sondaj ilaçlara benzer ürünlerle Huperzine ürününü karıştırmayın, dikkatli olun.
Ayrıca selekoksib (Celebrex), sitalopram (Celexa) ve fosfenitoin (Cerebyx) gibi ilgisiz reçeteli ilaçlar ile de huperizine A (Cerebra) markasını karıştırmamaya dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
HupA, Huperzina A, Huperzine, Huperzine A, Selagine.

ETKİLERİ NELERDİR?
Multi-infarkt demans, senil demans ve Alzheimer hastalığı gibi belirli hastalıklardan demanslı hastaların davranış, Hafıza, zihinsel fonksiyonlarının iyileştirilmesinde kullanılır. Sağlıklı ergenlerde belleğin geliştirilmesini sağlar. Myastenia gravis kas bozukluğu nedeniyle oluşan kas güçsüzlüğünü önlemek için enjeksiyon yoluyla kullanılır.

Bunlara ek olarak yeterli kanıt olmasa da çoğu kişide yaşa bağlı hafıza kaybı, artan uyanıklık ve enerji, sinirleri zehirliyen maddelerden korunması konularında da faydalı olmaktadır.

HUPERZİNE A NASIL ETKİ EDER?
Huperzine A, hafıza, zihinsel yeteneklerin kaybı (demans), myastenia gravis kas bozukluğu ile ilgili sorunlar için yararlı olacağı düşünülmektedir çünkü huperzine A asetilkolin düzeylerinde artışa neden olur. Asetilkolin ise sinirler, beyin, kas ve diğer alanlarda iletişim kurmak için kullanılan kimyasallardan biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
Huperzine A, bir ay gibi kısa bir süre için kullanıldığında güvenli olduğu görünüyor. Mide bulantısı, ishal, kusma, terleme, bulanık görme, konuşma bozukluğu, huzursuzluk, iştah kaybı (anoreksi), kasılma ve kas lifleri (fasikülasyonlar) seğirmesi, kramp, idrar ve tükürük artışını, idrarı kontrol edememe (inkontinans), yüksek kan basıncı ve yavaşlamış kalp hızı (bradikardi) gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Eğer;

 • Hamile veya emzirenseniz
 • Bir kalp rahatsızlığı varsa
 • Epilepsisi denilen bir nöbet bozukluğu varsa
 • Bir tıkanma veya sindirim yolu tıkanıklığı varsa
 • Bir mide veya bağırsak ülseri varsa
 • Örneğin astım veya kronik pulmoner obstrüktif hastalığı (KOAH) gibi akciğer hastalığı varsa
 • İdrar ya da üreme sistemlerinde bir tıkanma varsa

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Antikolinerjik ilaçlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Huperzine A, bir beyin ve kalbi etkileyecek kimyasallar içerir. Bu ilaçların bazıları yani antikolinerjik ilaçlar da beyin ve kalbi etkileyebilir. Huperzine A, bu ilaçların etkilerini azaltabilir.
Bu ilaçların bazıları atropin, skopolamin ve alerji (antihistaminikler) için kullanılan bazı ilaçlar, depresyon (antidepresanlar) ilaçları.
Alzheimer hastalığı ilaçları(asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörleri)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Huperzine A, beyni etkileyen bir kimyasal içerir. Alzheimer hastalığı için kullanılan ilaçlar da beyin etkiler. İkisi birlikte Alzheimer hastalığı için kullanılan ilaçların etkileri ve yan etkilerini artırabilir.
Glokom, Alzheimer hastalığı ve diğer koşulları (Kolinerjik ilaçlar) için kullanılan çeşitli ilaçlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Huperzine A, vücudu etkileyen bir kimyasal içerir. Bu kimyasal glokom, Alzheimer hastalığı ve diğer koşullar için kullanılan bazı ilaçlar için benzer etkiler yapabilir. Bu ilaçlar ile Huperzine A almak, yan etkilerin olasılığının artmasına neden olabilir.
Bazı glokom, Alzheimer hastalığı ve diğer koşulları için kullanılan bu ilaçlar pilokarpin (Pilocar ve diğerleri), donepezil (Aricept), takrin (Cognex) ve diğerleri sayılabilir.

HUPERZİNE A DOZU NASIL OLMALI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırma incelenmiştir:

Ağızdan:
Beyin (vasküler demans, aynı zamanda multi-infarkt demans olarak da bilinir) kan damarlarında değişikliklere bağlı olarak Alzheimer hastalığı ve azalan düşünme becerileri:
Huperzine, 50-200 mcg günde iki kez doz.

Düşünme becerileri (veya presenile senil demans) yaşa bağlı düşüş:
Günde iki kez 30 mcg dozlar.

Adolesan bellek geliştirmek için:
Günde iki kez 100 mcg dozlar.

Enjeksiyon yoluyla:
Myastenia gravis denilen bir hastalığın neden olduğu kas zayıflığı önlenmesi için:
Doktorlar tarafından günlük bir doz olarak verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  SametGk

  simdi canım kardesım . yan etkılerını okudum daha kotu ne olabılırkı olabılıcek butun yan etkıler mevcut adamın ansını sıkıyor ak

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KİMOTRİPSİN
Ekinezya Kapsülü
MORİNA KARACİĞER YAĞI
ROSEROOT-RHODİOLA
Köpek Balığı Kıkırdağı
Manganez Neye İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.