Hipotiroidi Nedir? Belirtileri Nelerdir?Hipotroidi Nedir Belirtileri Nelerdir

Hipotiroidi çoğunlukla otoimmun sebepler neticesinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Otoimmun rahatsızlıklar, vücudun kendi içerisinde bulunan hücrelerden birine nedeni olmayan bir şekilde yabancılaşmasını ve o hücreleri vücuda ait değil tanısı koyarak bağışıklık sisteminin yardımıyla vücut dışarısına atmaya çalışması sonucunda görülen durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklık sistemi üzerinde gelişen bu aksaklık normalde vücutta bulunan zararsız hücrelerin deformasyona uğratılmasıyla çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Hipotiroidi durumu da temelinde tiroid bezinde bu aksaklığın görülmesi neticesinde görevini tam olarak yerine getirememesinden dolayı kaynaklanır. Hipotiroidi durumu guatr hastalığıyla birlikte seyrettiği durumlarda ise Hashimoto Tiroiditi ismini almaktadır.

Hipotiroidi hastalığının herhangi bir belirli yaş ve cinsiyet ayrımı olmamasına rağmen genellikle görülme riski ilerleyen yaşlarda fazlalaşır ve özellikle altmış yaşından sonra bu oran yaklaşık olarak %2 ile %4 arasında değişim göstermektedir. Çok sık karşılaşılması, teşhisinin basit olması, yapılacak kontrollerin kolay ve ucuz olmasından dolayı herhangi bir rahatsızlık olmasa bile otuz beş yaşından sonra her beş senede bir, altmış yaşından sonra ise her iki senede bir olmak şartıyla herkesin TSH ölçümlerini yaptırması tavsiye edilmektedir. Durumun teşhisi ve ilerleyişi açısından bu testlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

Aktif üreme döneminde olan bayanlarda en çok karşılaşılan belirtiler adet kanamalarında meydana gelen düzensizliktir. Zamanından geç adet görme ya da normal periyot dışında çok uzun süre adet görememe durumları doğrudan hipotiroidi durumundan kaynaklanabileceği gibi, bu durum sonucunda vücutta salgılanan TRH hormonunun prolaktin hormonunu uyarmasından ötürü oluşabilecek hiperprolakteinemi hastalığı sonucunda da gerçekleşebilir.

Hipotiroidi hastalığında herhangi bir belirti veya faktör ortaya çıkmayacağı gibi oluşan değişimler vücudun bağışık sisteminin zayıflamasına ve organların gittikçe işlevlerini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu durum sonucunda bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından dolayı kabızlık, bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı çabuk üşüme ve vücut sıcaklığının düşük olması, kalbin temposunun düşük olmasından dolayı zihinsel düşüncelerin zayıflaması ve nabzın daha yavaş atması ve son olarak da vücutta su tutulumu dolayısıyla ödem oluşumu görülebilmektedir. Tüm bu belirtiler dışında ortaya çıkan ödem neticesinde bilek kanalından geçen sinirlerin tıkanması veya sıkışması neticesinde karpal tünel sendromu görülebilir. Yapılacak olan doktor kontrollerinin ardından yukarıda sıraladığımız belirtilere, kalp genişlemesi, reflekslerin olması gerekenden yavaş olması, kas zayıflığı ve depresyon eklenebilir. Tüm bu belirtilerin hepsi aynı anda olabileceği gibi yalnızca içlerinden bir tanesinin olması bile hipotiroidi göstergesi olabileceği unutulmamalıdır.

hipotiroidi tedavisiHipotiroidi Teşhisi Nasıl Konur?

Rutin kontrol olarak gerçekleştirilen TSH testlerinde karşılaşılan bir anormallik neticesinde gerçekleştirilen ST4 testinde hormon seviyesinin düşük olması neticesinde teşhis konmaktadır. Çoğunlukla bu dönemde daha fazla ek kontrol gerçekleştirilmeden uygun tedavi uygulanmasıyla birlikte çeşitli durumlarda ek olarak antitiroid antikor ölçümlerinin yapılması da istenebilir.

Hipotiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid hormonunun yetersiz olduğu durumun tedavisinde T4 hormonunun yapay olarak geliştirilmiş ve tablet şeklinde ağızdan alınabilecek ilacı kullanılabilir. Yöntem hormon seviyesinin ne kadar düşük olduğuna göre kararlaştırılır ve tedavi süreci belirli periyotlarla çoğunlukla TSH testleriyle sürekli takip edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeker Hastalığı Ameliyatı
Gastrit
Yanık Tedavisi
Taşikardi (Kalbin Hızlı Atması) ve Nedenleri
SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
İdrarda Kan Görülmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.