HİRŞUTİZM

Hirşutizm, kadınlarda istenmeyen erkek tipi tüylenmedir. Hirşutizm sonucu vücudun yüz, göğüs ve sırt gibi erkeklerde kıllanmanın olduğu bölgelerde gür ve fazla miktarda tüylenme yaşanır.

İnsanların vücutlarında oluşan kıllanma miktarı büyük ölçüde genetik faktörlerle belirlenir. Hirşutizm öncelikli olarak testosteron ve androjenler olarak adlandırılan erkeklik hormonlarının aşırı üretiminden kaynaklanır. Ayrıca ırk ya da aileye has özelliklere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kişisel bakım yöntemleri ve tıbbi tedavilerin bir arada uygulanması pek çok kadında hirşutizm için etkili bir tedavi sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLER

Hirşutizmin en önemli belirtisi, kadınlarda genellikle tüylenmenin olmadığı yüz, göğüs ve sırt gibi bölgelerde kıllanma olmasıdır. Aşırı yüksek androjen düzeyleri hirşutizme neden olduğu zaman, diğer belirtiler de zaman içinde “virilizasyon” adı verilen bir süreçte gelişebilir. Virilizasyon belirtileri şunlardır:

• Ses kalınlaşması
• Saç dökülmesi
• Akne
• Meme büyüklüğünde küçülme
• Klitoriste genişleme
• Kas kütlesinde artış

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman tıbbı yardıma başvurmalısınız?

• Üst dudak, yanaklar, çene, boyun, göğüs, iç uyluk ve bel gibi yerlerde hızla büyüyen ve istenmeyen tüyler
• Düzensiz adet dönemleri ile ilişkili istenmeyen tüyler
• Erkek tipi ses kalınlaşması, kellik, kas kütlesinde artış ve meme büyüklüğünde azalma  
• Bir ilaç kullanımı sırasında istenmeyen tüylerde artış yaşanması gibi durumlarda tıbbi yardıma başvurulması gerekir.

Kadınların menopoz döneminde yakın yaşlarında ya da menopozun ilk yıllarında alt çene ve yüzlerinin belli bölgelerinde sakal çıkması yaşanabilir ancak bu durum hirşutizm ile karıştırılmamalıdır. Menopozdan ya da başka bir bozukluktan kaynaklanan bu durumu doktorunuz fark edecektir.

NEDENLERİ

Ergenlik dönemine kadar, vücut “vellus kılları” denilen ince, renksiz kıllarla kaplıdır. Vücutta cinsel olgunlaşma başladığında androjenler denilen erkeklik hormonları kılların koyu, kıvrımlı ve daha sert olmasına sebep olur. Kadınlardaki istenmeyen tüylenme (Hirşutizm), aşırı androjenlerden veya saç köklerinin androjenlere karşı artan hassasiyetinden kaynaklanır.

Hafif hirşutizmli kadınların yaklaşık yarısında yüksek androjen seviyeleri görülmektedir. Şiddetli hirşutizm de genellikle yüksek androjen seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Yüksek androjen düzeylerine yol açan koşullar şunlardır:

Polikistik over sendromu: Yaygın olarak yaşanan bu durum, adet düzensizlikleri, obezite, kısırlık ve bazen yumurtalıklarda birden fazla kist görülmesi gibi koşullara yol açan cinsiyet hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklanır. Polisistik yumurtalık sendromu, aşırı tüylenmenin en yaygın nedeni olarak tanımlanabilir.

Cushing sendromu: Cushing sendromu vücudun yüksek miktarda kortizol hormonuna maruz kalması sonucu meydana gelir. Kortizol, vücudun strese maruz kaldığı durumlarda tepki olarak ürettiği bir hormondur. Böbrek üstü bezlerinin çok fazla kortizol üretmesi sonucu ya da uzun süre kortizol benzeri ilaç alınması nedeniyle gelişebilir. Artan kortizol seviyeleri vücuttaki cinsiyet hormonlarının dengesini bozarak hirşutizme neden olabilir.

Konjenital adrenal hiperplazi: Bu kalıtsal durum, böbreküstü bezleri tarafından kortizol ve androjen, dahil olmak üzere steroid hormonların anormal üretimi ile kendini göstermektedir.

Tümörler: Nadiren de, yumurtalık veya böbreküstü bezlerindeki tümör hirşutizme neden olabilir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar da Hirşutizme neden olabilir. Bu tür ilaçlardan biri kadınlardaki endometriozisi tedavi etmek için kullanılan “danazol” adlı ilaçtır.

Bazen belirgin herhangi bir neden görülmez. Normal androjen düzeyleri, düzenli adet dönemleri ve altta yatan başka bir nedenin olmadığı aşırı tüylenmelere “İdiyopatik Hirşutizm” adı verilir. İdiyopatik, nedenin belli olmadığı anlamı taşır. Özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Asya kökenli kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır.

HANGİ KADINLAR RİSK ALTINDADIR?

Çeşitli faktörler Hirşutizme yakalanma olasılığını etkileyebilir:

Aile öyküsü: Ailede kalıtsal geçişle geçen “konjenital adrenal hiperplazi” ve “polikistik over sendromu” gibi koşullar Hirşutizme yol açar.
Irk: Kesin sebebi bilinmemekle birlikte; Akdeniz, Ortadoğu ve Güney Asya kökenli kadınların diğer bölgelerdeki kadınlara göre Hirşutizme yakalanma olasılıkları daha yüksek olmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Hirşutizm bazen duygusal sıkıntıya yol açabilir. Bazı kadınlar istenmeyen vücut tüylerinden dolayı özgüven kaybı yaşayabilmektedir. Her ne kadar da Hirşutizmin kendisi fiziksel komplikasyonlara neden olmasa da, altta yatan hormonal dengesizlikler neden olabilir.

“HİRSUTİZM TEDAVİSİ” HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Normal (Vajinal) Doğumdan Sonra Vajina Genişler mi?
Yumurtalık Kisti
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kuru ve Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Maske
Yumuşak Bacaklar İçin Ne Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.