Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

HIV/AIDS HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
HIV/AIDS, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. HIV/AIDS genellikle cinsel temas yoluyla geçer. Vajinal, oral veya anal seks dahil cinsel aktivite ile bulaşıcı hale gelebilir. Her türlü heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüel erkekler ve kadınlar da HIV enfeksiyonu bulaştırabilirler. Bir kişinin cinsel anlamda birden fazla partnerinin olması risk oranını artırır.

Sponsorlu Bağlantılar

HIV / AIDS, kan veya vücut sıvıları ile temas gibi diğer yollarla başka bir kişiye geçirilebilir. Bu, kan transfüzyonu sırasında veya HIV ile kontamine olmuş iğnelerin paylaşımı ile bulaşabilir.

HIV, ayrıca gebelik, doğum veya emzirme sırasında enfekte anneden bebeğine bulaşabilir.

HIV/AIDS NASIL TEŞHİS EDİLİR?

HIV enfeksiyonu vücudun HIV enfeksiyonuna yanıt olarak vücudun ürettiği spesifik antikorların (enfeksiyon önleyici maddeler) varlığını gösteren kan testi ile teşhis edilir. HIV enfeksiyonu sonrası, ilk üç ay içinde tespit olmayabilir ve teşhis için bir dizi teste gereksinim duyulabilir. HIV enfeksiyonu genellikle ciddi komplikasyonların ve fırsatçı enfeksiyonların ortaya çıkması ile tanısı yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kalsiyum
Kanlı İshal İle Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?
Cinsel Organ Sivilceleri Nasıl Önlenir?
Öksürükle Kan Gelmesinin Nedenleri
Kanseri artıran nedenler
Verem Nedir? Verem Neden Olur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.