HIV YADA AİDS
HIV/AIDS, insan immün yetmezlik virüsü / kazanılmış immün yetmezlik sendromu için kullanılan kısaltmadır. AIDS neden olan HIV virüsünün tedavisi günümüzde ne yazık ki mevcut değildir.

Hastalık 1981’de ilk defa tespit edildi ve o günden bu yana milyonlarca insan hayatını kaybetti. Şu anda da azımsanmayacak kadar büyük bir çoğunluk AIDS’li. ABD’de 1 milyondan fazla insanın şu anda HIV/AIDS ile yaşadığı bildirilmektedir. Yurdumuzda ise bu derece yaygın değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

HIV/AIDS, vücudun bağışıklık sistemine saldıran ve en sık cinsel temas yoluyla geçen bir hastalıktır. Ayrıca HIV/AIDS, kan nakli yoluyla veya vücut sıvıları ile, HIV bulaştığı iğne paylaşımı, gebelik ve emzirme sırasında başka bir kişiye geçirilebilir.

Şu anda HIV / AIDS tedavisi bulunmamakta ve sonunda ölümcüldür. Ancak, erken tanı ve tedavi başlangıçta fırsatçı enfeksiyonlar gibi ciddi komplikasyonlar azaltarak veya geciktirerek yaşam kalitesini artırabilir. Erken teşhis ayrıca başkalarına hastalığın yayılmasını önleyebilir. Bazı durumlarda, HIV virüsüne maruz kaldıktan sonra ilaç ile hızlı tedavi HIV / AIDS gelişimini önleyebilir. Bu profilaktik tedaviye HIV/AIDS ‘e maruz kaldıktan sonra 72 saat içinde başlaması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Trigliserit ölçümü öncesinde nelere dikkat edilmelidir?
Omurilik Yaralanması ve Tedavisi
Organik Tarım Nedir?
Gençlerde Etkili Yüz Yıkama Nasıl Olmalıdır
Koruyucu hekimlik
Öksürük
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.