Aslında Herniya terimi bir organı saran kas veya dokularda oluşan yırtığı ve bu organın bu yırtıktan dışarıya doğru sarkmasını ifade eder(halk Dilinde Fıtık).

Hiyatal Herniya dediğimiz olay midenin üst kısmının diyafram açıklığından göğüs boşluğuna doğru sarkmasını ifade eder. Klasik Herniya çeşitlerinden farklı olarak Hiyatal Herniya zaten var olan diyafram kaslarındaki açıklıktan dolayı gerçekleşir.

Hiyatal Herniya Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Hiyatal Herniya mideyi diyaframa doğru iten her türlü sebepten dolayı olabilmektedir. Genel olarak Hiyatal Herniya,

  • Öksürük,
  • Kusma,
  • Tuvalet yaparken,
  • Fiziksel efor sarf ederken,
  • Gebelik,
  • Obezite

gibi sebeplerin mideyi zorlamasından dolayı gerçekleşir.

Hiyatal Herniya Belirtileri:

Hiyatal Herniya belirtileri çok ayırıcı belirtiler değillerdir. Bir yırtığa bağlı olmadığından(Hiyatal Herniya çeşitlerinden büyük bir kısmında yırtık yoktur.) da acı verici bir rahatsızlık değildir. Hiyatal Herniyanı ortaya çıkartan en büyük etken diğer hastalıkları araştırırken oluşan tesadüflerdir. Bu hastalıkların en çok karşılaşılanı reflü dür. Hiyatal Herniya reflüye neden olan etkenlerden birisidir.

Hiyatal Herniyanın Tedavisi:

Mideden göğüs boşluğuna doğru gerçekleşen küçük sarkmalar genellikle tedavi gerektirmez ancak Herniya oluşumu yırtık nedeniyle gerçekleşmişse mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi ilaçla tedavi yada cerrahi yolla tedavi şeklinde uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hiyatal Herniya Ne zaman Tehlikeli Olur?

  • Mide, kan akışını bozacak şekilde bükülmüş ise,
  • Şiddetli reflü sorunları oluşmuş ise,
  • Yemek borusu iltihabı gerçekleşmiş ise,

Hiyatal Herniya tehlikeli boyutlara ulaşmıştır ve bir an önce tedavi edilmelidir.

Sonuç:

Hiyatal Herniya midenin üst tarafının diyafram kaslarının oluşturduğu boşluktan göğüs boşluğuna doğru geçmesidir. Nadiren burada yırtık oluşur. Hiyatal Herniya kendisini genelde şiddetli reflü vakalarıyla belli eder. Mideyi göğüs boşluğuna doğru iten etkenler Hiyatal Herniyana neden olurlar. Hiyatal Herniya genelde tedavi gerektirmeyen durumlardır. Hiyatal Herniya teşhisi konduktan sonra aşırı reflü şikayetlerine, ateşlenmelere, karın sol üst kısmında meydana gelecek şiddetli ağrılara dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İç Hastalıkları
Dermatit Herpetiformis
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin
Buzlu Dondurma Ne Kadar Sağlıklı
Hipertansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.