HIZLI ZAYIFLAMA DOĞRU MU?

Hızlı bir şekilde kilo verilmesi önerilmemektedir. Uygun olanın yavaş yavaş kilo verilmesidir.

Hızlı kilo verme ile ilgili endişe verici olan şey, diyet ve egzersiz ile olağanüstü çaba sarfedilmesidir. Göstereceğiniz bu çaba ise sizin için sağlıksız olacak ve büyük olasılıkla yaşam tarzınızdaki yapmış olduğunuz değişiklikleri koruyamayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar tarafından genellikle haftada 1 ile 2 kilo arasında kilo verilmesi önerilmektedir. Her ne kadar bu adım, kilo verme açısından yavaş olarak görünse de uzun süre zarfında sizin kilo vermenize daha fazla olanak sağlayacaktır. Yaklaşık yarım kilogram yağınızın eriyebilmesi ve zayıflayabilmeniz için 3500 kalori harcamalısınız. Yani haftada 1 kilo kaybedeceğinizi varsayarsak bu günlük bazda 500 kalori harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca çok hızlı kilo vermeye çalıştığınızda vücudunuz, vücudunuzdaki yağları tam olarak yakamaz ve siz yağları kaybettiğinizi düşünürsünüz fakat bunun yerine siz su ve yağsız dokunuzu kaybedersiniz. Yani bu, organlarınızın işleyişinin de bozulması anlamına gelmektedir.

Ancak doğru şekilde yapıldığı, bazı durumlarda hızlı kilo verme güvenli olabilir. Obezite gibi ciddi sağlık sorunlarının neden olduğu durumlarda doktorlar hızlı kilo verilebilmesi amacı ile çeşitli diyet önerileri yada düşük kalorili yöntemler reçete edebilir. Kendi kendinize hızlı kilo verme amacı ile yaptığınız uygulamalar size yarardan çok zarar verebilir. Bu şekilde yapılacak olan diyetler mutlaka tıbbi doktor gözetimi gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Buna ek olarak, Mayo Clinic Diyeti gibi bazı diyetler size aşırı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Mayo Clinic Diyetinde başlangıç aşamasında örneğin, ilk iki hafta içinde 6 ile 10 kilo arasında kilo verilmesi mümkün olabilir. fakat ilk iki haftalık süreden sonra, güvenli ama aynı zamanda gerçekçi ve uzun vadede sürdürülebilir olan haftada sadece 1 ya da 2 kilo verilmesine geçiş yapılması çok daha sağlıklıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Oluşur?
Geceleri Uykudan Uyandıran Kalp Çarpıntısı
Baker Kisti Nedir?
Obezite Ameliyatı Sonrası Zayıflama
Kanlı İdrar
Gaz Yapan 8 Besin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.