HODAN KAPSÜLÜ
Alternatif tıp tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler mutfağının üyelerinden bir tanesi de botanikte Borage officinalis olarak isimlendirilen şifalı bitkidir. Halk arasında sığırdili olarak da bilinir.

Bitkinin yağı tohumlarından çıkarılmaktadır. Bitkinin gerek kendisi gerekse tablet formu, etkin bir metabolizma ve sağlıklı sağlam bir cilt için temel yapıtaşlarıdır. Özellikle günümüzde artan sağlık problemlerinde hodan şifalı bitkisi, kapsülleri ve yağına geniş yer ayrılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KISACA HODAN
Mayıs – Eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açan ve sert tüylü bir bitkidir. Çiçekleri uzun saplıdır. Hodan yaklaşık olarak 15-60 cm’ ye kadar yükselebilmekte olup Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu’da yetişebilmektedir.  Tek yıllık olan otsu bitki daha çok rutubetli yerleri sever. Yaprakları buruşuk, sert tüylü, oval şekilli, alttakiler saplı, üstekiler sapsızdır.

BİLEŞİMİ VE FAYDALARI
Hodan kapsülleri biyolojik aktifliği olan yüksek kaliteli bir gıda takviyesi olup esansiyel çoklu doymamış yağ asitleri ihtiva eder. Hodan kapsülleri veya yağı Omega- 6 esansiyel yağ asitleri ve Gamma linolenik asitini son derece yüksek oranda içermekte olup doğanın en zengin kaynaklarından birisidir.

Bunların yanı sıra bu yağlar metabolizmayı harekete geçirir, kırılgan, kuru ve pul pul dökülen ciltler için ideal olup özellikle doğal hormon dengesi ile cilt metabolizmasını destekler. Son araştırmalar hodan yağının romatizma, egzama ve kalp rahatsızlıklarında da etkili olduğunu göstermiştir. Bunların dışında;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Romatoid artrit ile ilişkili ağrı ve sertlikleri hafifletir.
  • Kan dolaşımını artırır.
  • Kan basıncını düşürür.
  • Tüm vücudun enflamasyonunu azaltmak için faydalıdır.
  • Bazen çocuklar ve bazende bebekler için vücudun düşük orandaki GLA(Gamma linolenik asit) seviyelerini tamamlamak için kullanılır.
  • Premenstrüal sendrom olarak isimlendirilen dönemde kadınlarda GLA seviyesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu dönemde tablet yada bitkinin kendisinin kullanılması bu semptomları hafifletecektir.

DOZAJ
Hodan bitkisinden elde edilen özler yada kapsüllerin günlük kullanım miktarı 1 ile 2 gram arasında değişmektedir. Bu miktar hastalığın çeşidi ve ağırlığına göre değişebilmektedir. Örneğin yapılan kontrollü çalışmalarda romatoid hastalarında bu miktar 2,8 grama kadar çıkarılmıştır. Kapsüller ise sabah ve akşam aç karına birer kapsül alınır.

YAN ETKİLER
Hodan tohumu az miktarda olsa da Pyrrolizidin alkaloit olarak bilinen toksin nedeni ile karaciğere zarar verebilir. Fakat hodan yağında bu zararlı madde görülmemektedir. Yağın uzun vadeli kullanımı önerilmemektedir. Hodan yağı yan etkileri nadir ve hafiftir. Bunlar şişkinlik, bulantı, baş ağrısı ve hazımsızlık içerebilir. Hodan yağı kan inceltici ilaç kullanan kişilerde morarmalara neden olabilir. Hastalar her zaman hodan tohumu yağı dhil her türlü bitkisel herhangi bir ilaç kullanmadan önce uzman bir doktora danışmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Köpek Balığı Kıkırdağı
KONDROİTİN SÜLFAT
IPRİFLAVON OSTEOPOROZU ÖNLER
ASETİL-L KARNİTİN
IDEBENONE
Manganez Neye İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.