HODAN ŞİFALI BİTKİSİNİN FAYDALARI
Alternatif tıp tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerin popülerliği günbegün artmaktadır. İnsanlar kimyevi madde deposu ve iyileştirme özelliklerinin yanında türlü türlü yan etkilere sahip ilaçlardan akın akın kaçmakta ve şifayı doğada aramaktadırlar. Bu şifalı bitkilerin başını çeken bitkilerden birisidir hodan. Hodan ismi bir şey çağrıştırmayabilir fakat sığırdili dendiğinde sanırım bir şeyler çağrıştırır gibi olacaktır. Bitkinin bilinen diğer isimleri hıyar otu, neşe otu, zembil çiçeği ve turşu otu’dur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı ülkelerde turşuya katıldığı için turşu otu, çiçeklerinin sarkık şekilde olması nedeni ile Zembil çiçeği, yapraklarının sığırdiline benzemesi nedeniyle de sığırdili ve yaprakları kullanıldığında insanı neşelendirdiği için neşe otu diye de anılır. Bilimsel adı Borage officinalis olan bitkinin tohumlarında yağ edilmekte, özütü kullanılabilmekte ve kapsülleri de eczanelerdeki yerini almıştır. Bitkinin yaprak ve çiçekleri kullanılabilmekte ve çayı demlenebilmektedir.

HODAN BİTKİSİNE GENEL BAKIŞ
Mayıs – Eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açan ve sert tüylü bir bitkidir. Çiçekleri uzun saplıdır. Hodan yaklaşık olarak 15-60 cm’ ye kadar boylanabilmekte olup Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu’da yetişebilmektedir.  Tek yıllık olan otsu bitki daha çok rutubetli yerleri sever. Yaprakları buruşuk, sert tüylü, oval şekilli, alttakiler saplı, üstekiler sapsızdır. Çiçekleri mavimsi mor, mavi veya leylaki mor renktedir. Hodan bitkisinden cilt için önemli yere sahip hodan yağı da üretilebilmektedir. Hodan yağı ile ilgili geniş yazımızı sitemizde bulabilirsiniz. Aşağıda da hodan yağının birkaç faydasını ele alacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

HODAN BİTKİSİNİN FAYDALARI
Hodan bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır.

  • Emzikli annelerde sütü artırır.
  • Bedeni mikropların istilasından koruyarak iltihaplar yok eder.
  • İyi bir sakinleştiricidir.
  • Balgam sökülmesine katkıda bulunur.
  • Kış aylarında görülen soğuk algınlığına karşı ideal bir bitkidir.
  • Ateş düşürücü özelliği vardır.
  • Cinsel gücü artırmaktadır.
  • İdrar yollarını ve bağırsakları temizler.
  • Hodan otu eskiden halk arasında öksürük, boğaz ağrıları, böbrek ve mesane iltihaplanması ve romatizmaya karşı kullanılmıştır.
  • Hodan yağından elde edilen kapsül ve kremler Premenstrüal Sendrom ve Nörodermatoz rahatsızlıklarını iyileştirir. Bu dönemde görülen rahatsızlıkları baş dönmesi ve ağrısı, sinirlilik, içe kapanıklık, depresyon, bulantı, göğüs ağrısı, bacakların şişmesi(ödem) ve ağrıması olarak sayabiliriz.

HODAN YAĞININ FAYDALARI
Hodan yağının hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Faydaları ise selülitleri geçirmekte, cilt çatlakları ve kırışıklıklara iyi gelmekte, sivilce, kellik ve kepek gibi değişik saç sorunlarına da alternatif tedaviler sunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Turp
Karabiber Faydaları
ERKEKLERİN NE İSTEDİĞİNİ BİLEN BİTKİ: ÇOBAN ÇÖKERTEN
Aloe Vera
Spirulina Kapsülü
Zencefil
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.