HORLAMA TEDAVİSİ
Kadın- erkek demeden birçok kişinin canını sıkan ve ciddi durumlardan biridir horlama. Özellikle pansiyon, yurt gibi toplu yaşam yerleri ya da evlilik ortamında çok ciddi sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzdendir ki uykuya daldıktan sonra genizden gelen bu gürültülü sesin uzun yıllar boyunca nedenleri araştırılmış ve tedavisi bulunmaya çalışılmıştır. Biz de yazımızda horlamanın giderilmesi adına yapılabilecek tüm çalışmaları sizler için araştırdık. Yararlı olmasını temenni ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde birçok hastalığın tedavisi yapılabildiği gibi horlamanın da tedavisi yapılabilmektedir. Horlama tedavisi için en önce teşekküllü bir sağlık merkezinde burun, damak, ağız, boyun ve boğaz gibi organlar ve dokular detaylı bir şekilde  incelenmelidir.

Horlama tedavisinde sağlık çalışanları genelde yaşamınızla ilgili değişiklikler konusu üzerinde dururlar. Horlama tedavisinde yaşamdaki değişikliklerin yanı sıra burun ve ağız içine takılabilen aparatlar ve farklı cerrahi metotlar gibi seçenekler yer almaktadır. AŞAĞIDAKİ YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ HORLAMAYI DURDURMAK İÇİN SİZE YARDIMCI OLABİLİR.

 • Eğer kilolu iseniz kilo veriniz.
 • Alkol kullanmayın özellikle de akşamları.
 • Eğer sigara içiyorsanız mutlaka sigarayı bırakın.
 • Düzenli egzersiz alarak yapabilirsiniz. Egzersizler kasları güçlendirmeye yardımcı olacaktır ve sizin boyun ve ağız hava yollarının içinin daralmasını önleyecektir.
 • Uyumadan önce uyku ilaçları, sakinleştiriciler ve antihistaminik ilaçlar kullanmayınız.
 • Aşırı yorgunluk da horlama yapabilir. Bu tür horlamalar herkeste oluşabilir.
 • Düzenli uyuyunuz.
 • Uyumadan önce gıda alımını bırakınız.
 • Eğer ilaç alımının size katkıda olabileceğini düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuza konuşun. Onlar alternatif ilaçlar önerebilirler.

Horlama geceleri sırt üstü yattığınızda meydana geliyorsa  size küçük bir tavsiyemiz var. Pijama veya gece kıyafetinizin sırt kısmına bir tenis ya da golf topu girebilecek büyüklükte bir cep dikiniz ve topu yerleştiriniz. Sırt üstü yattığınızda bu top sizi rahatsız edecek sizi yan yatmaya yada yüzü koyun yatmaya zorlayacak  sonuçta horlamanızı önleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KULAK TIKACI
Eğer horlama sizde herhangibir sağlık sorununa neden olmuyor ancak eşinizde cddi rahatsızlıklar oluşturuyorsa eşinize kulak tıkacı tavsiye ederiz. Şaka gibi ancak gerçekten etkili bir yöntemdir. Denemenizi tavsiye ediyoruz. Sabah saati duyamayarak geç kalmalara dikkat etmeniz gerektiğini söylememize gerek yok sanırım.

ANTİ-HORLAMA CİHAZLARI
Anti-horlama cihazları, horlamayı önleyebilen cihazlardır. Bu cihazlar alt çene çukurunun dışına takılan atellerdir. Ancak, bunlar büyük eczanelerde bulunabilir.
Anti- horlama cihazlarının farklı türleri aşağıda açıklanmıştır.

BURUN CİHAZLARI
Horlamanın esas nedeni burnunuz ise yada horlama burnunuzdan geliyor ise burun şeritleri veya burun dilatörleri(genişleticiler) kullanmak da mantıklıdır.
Burun şeritleri görünüm olarak plastere benzeyen kendinden yapışkanlı küçük bant parçalarıdır. Uyumadan önce, burnun dışına  yerleştirilir. Şerit uyku sırasında burun kanatlarının daralmasını önler böylece daha rahat nefes alırsınız bu da horlamayı önyen-azaltan bir faktördür.
Burun dilatatöri ise bir burun halkasıdır. Bu halka plastik ya da metal bir aygıttır. Uyumadan önce burun içine yerleştirilen dilatatör  burun deliğinin kapanmasını önler ve rahat nefes almayı sağlar. Tabi ki çoğu insan için kullanılacak cihazın seçimi kişisel tercihinize bağlıdır.

ORAL CİHAZLAR
Horlama nedeni sadece burna değil büyük çoğunlukla ağza bağlı sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu durumda çene şeritleri veya vestibüler kalkan aparatlarından yararlanılabilir.

Çene şeritleri çenenizin altına yerleştirilir ve bantlanır. Şeritler, uyurken çenenizin düşmesini engelleyerek horlamayı durdurmaya yardımcı olur. Bir vestibüler kalkan, görünüşte bir boksörün ağzına takılan sakız benzeri bir plastik cihazdır. Bu plastik kalkan ağzınızın içine  doğru hava akışını engelleyerek sizi burnunuzdan nefes almaya zorlar. Bu da horlamanın kesilmesi için etkili bir çözümdür.
Burun cihazlarında olduğu gibi, oral cihazlarda hangisinin daha etkili olduğu konusunda yeterli bilgi ve kanıt yoktur. Bu nedenle bu cihazlardan hangisini kullanacağınız kişisel tercihinize kalmıştır.

MANDİBULAR REPOZİSYON SPLİNT(MRS)
Horlamanın nedeni çoğunlukla titreşimli dilden de meydana gelebilir. Bu durmda ise bir çene konumlandırma splint(atel) (MRS = aynı zamanda çene geliştirme cihazı olarak bilinen) tavsiye edilebilir.
MRS, vestibüler kalkana benzer. Ancak ağzı ve dili ileride tutmak için tasarlanmıştır. Bu aparat boğazınızın arka alanın daki boşluğu artırır ve horlama ile sonuçlanan dilini titreşimine  neden olan hava yolu daralmasını azaltır. MRS,  sadece 18 ay kullanılabilir daha sonra değiştirilmesi gereklidir.

CERRAHİ ÇÖZÜMLER
diğer tedavi seçenekleri denenmiş ve etkisiz olduğu kanıtlanmış ise horlama cerrahisine başvurulur. Horlama cerrahisi tüm vakalar için uygun değildir. Örneğin, burun tedavisinde horlamanın sınırlı etkinliği vardır. Cerrahi operasyon genellikle uyku apnesi olan kişiler için tavsiye edilmez. Bu grup için nefese yardımcı solunum cihazları kullanmak daha idealdir.

Belirgin anatomik sorunların bulunduğu -örneğin büyük bademciklere sahip olmak gibi- durumlarda  önerilen tedavi şekli kesinlikle cerrahi müdahale olmaktadır.
Horlama tedavisi için kullanılan cerrahi operasyonun dört ana türü vardır. Bunlar:

 • Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP)
 • Uvulopalatoplastinin (UP)
 • Damak implantları
 • Yumuşak damağın radyofrekans ablasyonu

Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP)
Uvulopalatopharyngoplasty (UPPP) ağzınızın içindeki yumuşak doku (dil hariç) tarafından horlama meydana geldiği teyit edildiği taktirde yapılacak olan bir cerrahi yöntemdir. UPPP genel anestezi altında yapılır ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlık meydana gelmez. Fakat, UPPP bazen üç hafta sürebilen  belirgin ağrıya neden olabilir. UPPP sırasında cerrah muhtemelen şu kısımları kaldırabilir:

 • Ağzınızın çatısından sarkan doku parçasını(uvula)
 • Bazı yumuşak damak kısımlarını
 • Boğazınızın tabanı etrafındaki bazı meme dokusunu
 • Bazı durumlarda bademcikler ve lenf bezlerini

Ancak, kişinin küçük dilinin çıkarılması belirli sesleri telaffuz yeteneğinizi etkileyebilir. UPPP tüm insanların yaklaşık yarısında  Başarılı sonuçlar verir. Ciddi komplikasyonlar görülme sıklığı yaklaşık %1 dir. Bu cerrahi müdahale yan etkileri şunlardır.

 • Aşırı kanama
 • Pnömoni (akciğer enfeksiyonu)
 • İnme
 • Kalp krizi

Uvulopalatoplastinin (UP)
UP alternatif yöntem olarak kullanılır ve daha düşük risk taşır. Ancak, uzun vadeli olarak UPPP kadar etkili olmayabilir. UP’ da iki hafta kadar süren önemli post-operatif ağrılara neden olabilir.
UP sırasında lazer ya da yüksek enerjili radyo dalgaları ile küçük dil ile ilgili ve yumuşak damağın bazı kısımlarını yakmak için kullanılır.

Yumuşak damak implantları
Yumuşak damak implantları (herhangi bir solunum güçlüğüne neden olmayan horlama)  yumuşak damağın titreşime neden olduğu teyit edildiğinde basit horlama tedavisinde kullanılabilir.
İşlem sırasında bir lokal anestezik enjeksiyon ağzınızın çatısıın uyuşması için kullanılacaktır. Sentetik malzemeden yapılmış çeşitli implantlar zamanla sertleşme özelliğinde olup damak içine enjekte edilir. Bu metot uyurken yumuşak damağın titreşmesini önleyecektir.

Radyofrekans ablasyon
Yumuşak damak radyofrekans ablasyon yumuşak damak implantlarına alternatif bir tedavi türüdür. Yumuşak damak titreşimlerinin horlamadan sorumlu olduğu durumları tedavi etmek için RA kullanılır.
Radyofrekans ablasyon sırasında ağzınızın çatısı lokal anestezi ile uyuşturulur. Damak gerilmesi ve burun içi etleri cerrahi müdahale yapılmaksızın doku içerisine radyofrekans dalgaları verilmek suretiyle  küçültülür ve damakta bir miktar gerilme sağlanır. Uygulanması basit olan bu yöntemde bazen 2-3 seans gerekmektedir. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu yöntemde hasta uyumu oldukça iyidir.

Radyofrekans metodunun üstünlükleri

 • Kısa sürede uygulanabilir. Başarı oranı oldukça yüksektir.
 • Çoğu hastada sadece bir seans yeterli olabilir.
 • Metot uygulanabilirliği kansız veya çok nadirdir.
 • Ağrı oldukça azdır.
 • Hasta aynı gün içinde taburcu olabilir.

SONUÇ OLARAK: Horlama tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık değildir. İş bu durumda kendinizle ilgilenmek, mevcut duruma karşı mücadele içerisinde olup size uygun tedavi metodunu belirlemektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ASTIM BELİRTİLERİ NELERDİR?
Mesane Kanseri
Multipl Skleroz
Ankilozan Spondilit
Sürekli sıkışan veya idrar kaçıran hastalar için püf noktalar.
GDO İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.