HORLAMA VE TEDAVİSİ
Horlamanın tanımını yapmak gerekir ise eğer, ağız ve burun arkasında bulunan hava yolunun daralması nedeniyle ortaya çıkan titreşimlerin ortaya çıkarttığı sesler olarak bahsedebiliriz.

Erişkin insanların yaklaşık %50’si zaman içinde horlamaya başlamaktadır. Bunların %25’i gibi bir kısmı durmadan horlama problemini yaşayan insanlardır. Kadınlardan çok erkeklerde görüldüğü bilinmektedir. Şişman insanlarda zayıf insanlara oranla daha fazla görülen bir durumdur.  İlerleyen yaşlarda horlama daha da artış gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Horlamanın bilinen nedenleri çeşitli olabilmektedir.

  • Ağız ve burunun arka tarafında yer alan havayolu daraldığı zaman ortaya çıkar.
  • Kişilerin dil ve boğaz kaslarında meydana gelen gevşekliklerde horlamaya neden olur.
  • Özellikle çocuklarda büyük geniz eti ya da büyük bademcik nedeniyle horlama ortaya çıkabilir.
  • Boğazda yer alan tümör ya da kistler bir horlama nedenidir.
  • Çoğunlukla şişman insanlarda var olan boyun kalınlığı da bir horlama nedenidir.
  • Yumuşak damak ya da küçük dilin olması gerekenden fazla uzun ya da sarkık olması.
  • Grip gibi hastalıklar nedeniyle yaşanılan burun tıkanıklıkları.
  • Kronik ya da geçici sinüzitler.
  • Zaman içinde yaşanan bir takım burun deformasyonları.

Horlamanın verdiği zararlar nelerdir?

Horlayan kişi öncelikle sosyal hayatta problemler yaşayabilir. Uyuduğu oda içinde eşleri olsun, diğer aile bireyleri olsun ondan şikyetçi olurlar. Gittiği tatil ya da gezilerde ya da ziyaretlerde istenmeyen oda arkadaşları olarak ilan edilirler. Evli olan kişiler eşleri ile zaman zaman sorun yaşarlar. Sosyal problemlerin yanı sıra sağlık problemleri ile de karşılaşılmaktadır. Kişi uyku sırasında derin uykuya geçemediği için,  gece boyunca kaliteli bir uyku uyuyamamakta dolayısıyla da dinlenememektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu onun gün içindeki çalışma ve sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir. Gün içinde uyuklama gibi durumlarla karşılaşmaktadır. Bunun dışında ağır horlama denilen uyku apnesi yani uykuda soluk durması sorunu yaşayanlarda, bir takım kalp ve tansiyon problemleri ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Horlama tedavisi

Horlama kısmen veya tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Horlama için senelerdir çeşitli tedavi yöntemleri üretilmiştir. Bunlarda en çok bilineni bir takım alet ve cihazların üretilmesidir. Bazen nefes durmasında ya da aşırı seste hastayı uyandırarak uyaran bir takım cihazlar ile burun içine ya da üzerine takılarak hava yolunu açmaya yarayan aletler üretilmiştir. Fakat bunlar her horlama hastasında işe yaramamıştır. İşe yarayan kişilerde ise geçici çözümler sunmuştur.

Bazı hastalarda yan yatmak (genelde sağ tarafının üstüne) çözüm olmuştur. Fakat kişiler uyku arasında farkında olmadan sırt üstü döndükleri için horlamaya yeniden başlamışlardır. Bunu önlemek için ise pijama arkasına tenis topu yapıştırma gibi bir alternatif üretilmiştir. Buda geçici bir iyileştirme sağladığı için zamanla tercih edilmemeye başlanmıştır.

Tüm bunların dışında artık horlamayı önlemek için sorunu yaratan nedene yönelik birtakım tıbbı çözümler ortaya çıkmaya başlamıştır. KBB uzmanları tarafında yapılan boğaz ve burun incelemesi sonunda eğer geniz eti, bademcik ya da hava yolu daralmasından dolayı bir horlama sorunu varsa bunlar cerrahi müdahale ile tedavi edilir ve hasta ameliyat sonrasında horlama probleminden kurtulur.

Eğer doktor gerek görürse hasta, uyku sırasında ne gibi sorunlar yaşadığını görmek için uyku laboratuvarlarında bir gecelik takip altına alınır.

Tüm bu tıbbı tedavilerin dışında kişilerin en büyük horlama nedeni olan şişmanlığın tedavi edilmesi ve düzenli spor yapılması horlamayı ortadan kaldıracak etkenlerdendir. Uyku öncesi alınan uyku ya da antidepresan ilaçların kullanımını gün içinde almaya çalışmak da horlamayı engelleyici başka bir çözüm olacaktır. Uykudan kısa süre önce alkol ve ağır yemek tüketmekten sakınmak gerekir. Yine yatağınızın ya da yastığınızın omuz ve sırt hizasından biraz yüksek olmasını sağlamak horlamayı azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hepatit B
Canlılarda Cinsiyet Nasıl Belirlenir
Safra Kesesi Taşları
Kellik, Saç klonlama tekniği
Göz Ağrısı
Bronşit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.