HORLAMA
HORLAMA NEDİR
?
Günümüzde çok yaygın olarak görülen horlama rahatsızlığının büyük bir bölümünü, burnun başlangıç bölümünün aşırı dar olmasından veya tamamen kapalı olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sebep yüzünden uyku durumunda vücudumuzun yeteri kadar oksijen alamamasından ötürü kişi daha kolay bir şekilde nefes alabilmek için farkında olmadan ağız bölgesinden nefes almaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku pozisyonunda kişinin yatış şekline göre geriye yaslanmasından dolayı dilde boğazın arka kısmına doğru giderek nefes borusunun da bir bölümünün kapanmasına neden olur. Bu sırada dokularda meydana gelen titreşim sayesinde ortaya horlama sesine neden olan apneler çıkmaktadır. Bu apneler kişinin horlamasına neden olmaktadır. Dil bulunduğu pozisyona göre kişinin çok kısa olsa da tam olarak nefes alamamasına neden olabilir. Eğer bu durum her gece monoton bir şekilde yaşanıyorsa, buna apne teşhisi konmaktadır.

Apnenin kişinin sağlığına çok fazla olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yirmi yaşının üzerindeki her on erkekten beşinin ara sıra, üçünün ise aralıksız olarak horladığı ortaya çıkmıştır. Bu durum kadınlarda ise menopozunda etkisiyle birlikte kırk yaşından sonra erkeklerle aynı oranda meydana gelmektedir. 

Sponsorlu Bağlantılar

HORLAMA NEDEN KAYNAKLANIR?

– Horlamaya neden olan en önemli sebeplerin başında dil ve boğaz bölgesinde bulunan kasların gerginliğinin azalmış olması gelmektedir. Gevşeyen kas grupları kişi sırt üstü bir pozisyonda uyuduğunda dilin arka boğaz bölümüne doğru geçmesini engelleyemez. Bu durum alkol veya bazı ilaçları kullanarak rahatlamış bir kişinin uyku halindeyken kas kontrolünün yok olmasıyla birlikte meydana gelir. Kimi bireylerde uykunun en derin olduğu zamanında yine kasların gevşemesine bağlı olarak horlama gerçekleşebilir.

– Horlamaya neden olabilecek başka bir sebep ise boğaz bölgesinde bulunan dokuların normalinden daha genişlemiş olmasıdır. Özellikle bademcik şişmesi ve geniz eti tıkanıklığına bağlı oluşabilecek horlama durumu en çok çocuklarda görülmektedir. Şişman kişilerde de yağlanmayla birlikte boyun dokusunun kalınlaşması bu sebebin içerisine girmektedir.

– Kişilerde sürekli olmayan ve zaman zaman görülen horlamanın bir başka nedeni ise burun tıkanıklığı durumudur. Burunda tıkanıklık meydana gelmiş bireylerde kişi nefes alabilmek için geniz bölgesinde olağandan daha fazla vakum yaratır. Bu oluşan vakumda boğaz bölgesinde bulunan kollabe olabilen dokuları hava borusuna doğru çeker. Böylece kişide horlama görülür. 

HORLAMA TEDAVİSİ
Horlama rahatsızlığının yukarıda saydığımız gibi bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin büyük bir bölümü tedavi edilebilir etkenlerdir. Horlama şikayeti olan kişiler, kuvvetli bir adele tonusuna sahip olabilmek için spor ağırlıklı bir yaşam stili benimsemeleri gerekmektedir.

Bununla birlikte kaslarda gevşekliğe neden olduğu bilinen ilaçlar, antidepresanlar ve de çeşitli alerji ilaçları yatmadan önce kullanılmamalıdır. Yatmadan dört saat evvelinden alkol tüketilmemeli yine yatmadan üç saat evvelinden de çok aşırı ağır yemekler yenilmemelidir. Bununla birlikte gün içerisinde çok ağır tempolu işlerden uzak durulmalı ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır. Uyku pozisyonu olarak sırt üstü yatmanın yerine sağa veya sola doğru kıvrılmış bir şekilde yatmak tercih edilmelidir. 

ÇOCUKLARDA HORLAMA
Genellikle toplumumuzda horlayan çocukların bu sorunu çok önemli değilmiş gibi bir hava söz konusudur. Fakat gerçeklere bakıcak olursak yapılan araştırmalarda horlayan çocukların yaşıtlarına göre derslerinde daha az başarılı olduğu gözlemlenmiştir. IQ ve dil testlerinde bu fark daha da belirginleşmektedir. Normal olarak sağlığı yerinde olan çocuklarda horlama rahatsızlığının meydana çıkması oldukça nadir görülen bir durumdur. Bu rahatsızlık kimi zaman üst solunum yolu enfeksiyonu kimi zaman ise burun tıkanıklığı gibi nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklarda horlama görüldüğü zaman ailelerin doktor yardımı alması gereklidir. Çünkü ne kadar erken teşhis ve tanı konarsa tedavi şansı da o kadar yüksek olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İdrar Yolu Kanseri
Bağırsak iltihabı
Karın Ağrısı Çekiyorum
Çocuklarda Diş Çürükleri
Hemofili Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Kan Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.