HORMON BOZUKLUĞUHormon Bozukluğu

Endokrin sistem, vücutta hormon üreten bezleri birbirine bağlayan bir ağ gibidir. Bu ağ hormonlar üreterek vücuttaki birçok önemli fonksiyonun yerine gelmesini sağlar. Vücudun alınan kalorileri enerjiye dönüştürmesi ve bunun organlar tarafından kullanılabilmesi bu en önemli fonksiyonlardan biridir. Endokrin sistemin kalbimizin atım hızı, kemik ve dokuların nasıl büyüdüğü ve bebek yapma yeteneğimiz gibi birçok önemli işlev üzerinde etkisi bulunmaktadır. Diyabet, tiroid hastalığı, büyüme bozuklukları, cinsel işlev bozukluğu ve hormonlarla ilişkili diğer bozuklukların gerçekleşip gerçekleşmemesinde hayati rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar

Endokrin Bozuklukların Nedenleri

Endokrin bozukluklar genellikle iki kategoriye ayrılır:

Bir endokrin bezi çok fazla ya da çok az endokrin hormonu salgıladığında, yani hormon dengesizliği yaşandığında sorun çıkarmaya başlayabilir.

Diğer bir nedeni ise, endokrin bezlerde üretilen hormon seviyelerinin bezlerdeki bir lezyona (nodül veya tümör) bağlı olarak değişmesidir.

Endokrin geri bildirim sistemi kandaki hormon dengesinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Vücutta belirli bir hormondan çok fazla ya da çok az varsa, geribildirim sistemi sorunu gidermek için uygun bez veya bezlere sinyal göndermektedir. Vücutta hormon dengesizliği, bu geribildirim sisteminde sorun oluşup kandaki hormon seviyelerini doğru şekilde tespit edemediğinde meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Endokrin hormon düzeylerinin artması veya azalması aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Endokrin geribildirim sistemindeki bir sorun
 • Hastalık
 • Hormon üretmesi için bir bezin başka bir bezi yanlış şekilde uyarması (örneğin, hipotalamus bezindeki bir sorun hipofiz bezinin hormon üretimini bozabilir)
 • Multipl endokrin neoplazi (MEN) veya konjenital hipotiroidi gibi bir genetik bozukluk
 • Enfeksiyon
 • Bir endokrin bezinde yaralanma olması
 • Bir endokrin bezi tümörü

Çoğu endokrin tümörleri ve nodülleri kanserli değildir. Genellikle vücudun diğer kısımlarına yayılmazlar. Ancak, bez üzerindeki bir tümör ya da nodül bezin hormon üretimini olumsuz etkileyebilir.

Endokrin Bozukluk Türleri

Endokrin bozuklukların birçok farklı türü vardır. Diyabet ise tanısı en sık konan endokrin bozukluktur. Diğer endokrin bozukluklar ise şunlardır:

Adrenal yetmezlik: Böbrek üstü adrenal bezlerin çok az miktarda kortizol ve aldosteron üretmesi sonucu oluşur. Belirtileri arasında halsizlik, mide rahatsızlığı, dehidratasyon (sıvı kaybı) ve ciltte meydana gelen değişikliklerdir. Addison hastalığı adrenal yetmezliğin bir türüdür.

Cushing hastalığı: Hipofiz bezi hormonunun aşırı üretimi adrenal bezlerin aşırı aktif olmasına yol açar. Cushing sendromu olarak adlandırılan benzer bir durum da yüksek dozlarda kortikosteroid ilaç alan insanlarda özellikle de çocuklarda görülebilmektedir.

Devlik (akromegali) ve diğer büyüme hormonu problemleri: Hipofiz bezinin çok fazla büyüme hormonu üretmesi sonucu çocuğun kemikleri ve diğer vücut organları anormal şekilde hızlı gelişebilir. Büyüme hormonu düzeyleri çok düşükse eğer bu seferde çocuğun boyca uzaması durabilir.

Hipertiroidi: Tiroid bezinin çok fazla tiroit hormonu salgılaması kilo kaybı, hızlı kalp atımı, terleme ve sinirlilik gibi belirtilere yol açar. Aşırı aktif tiroidin en sık nedeni “Graves hastalığı” denilen otoimmün bir hastalıktır.

Hipotiroidi: Tiroid bezinin yeterli miktarda hormon üretmemesi sonucu vücutta yorgunluk, kabızlık, cilt kuruluğu ve depresyon gibi şikayetlere yol açar. Hipotiroidi çocuklarda gelişimin yavaşlamasına neden olabilir. Hipotiroidizmin bazı türleri doğumla beraber gelmektedir.

Hipopitüitarizm: Hipofiz bezinin az veya hiç hormon üretmemesidir. Farklı bir takım hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu durumdaki kadınlarda adet dönemlerinde sorun yaşanabilir ve adet görmeyebilirler.

Çoklu Endokrin Neoplazi: Nadir görülen ve ailede geçişlilik gösteren genetik hastalıktır. Tiroid, paratiroid ve böbrek üstü bezlerde tümörlere neden olarak aşırı hormon üretimine yol açar.

Polikistik over sendromu (PKOS): Cinsiyet hormonlarının aşırı üretimi yumurta salınımı ve gelişimine olumsuz müdahalede bulunur. PKOS kısırlığın önde gelen nedenlerindendir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba ben 22 yasındayım ve evlıım 1 sene olcak evlenelı ılk zamanlardan berı cocuk ıstıyorduk esımle olmayınca doktora gıttık doktor bende hormon bozuklugu oldugu nu soyledı esımde sperm sayısı dusuk oldugunu soledı adet duzensızlıgımde var
  ben hamıle kalabılırımıyım acaba lutfen cvp verın tskler

  Sağlık

  MRB 18 YAŞINDAYIM WE UZUN ZAMANDAN BERİ WAJİNAMDAN ÇOK MİKTARDA SIVI GELİYOR İLTİHAP OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM FAKAT KOKU YAPMAYA BAŞLADI BU KONUDA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

  Sağlık

  ya hormonal hastalıkların tedavileri nelerdir yazamısınızzzzz acaba alutfen

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik Yumuşaması Osteomalazi
Osteomiyelit (Kemik Enfeksiyonu)
Akciğer Hastalıkları
YAKINDAN TV İZLEMEK MİYOP YAPIYOR
Siğaranın yolaçtığı hastalıklar
Tansiyon Nasıl Ölçülür ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.