HOŞ KOKULAR İYİ GELİYORHoş Kokular İyi Geliyor

Çoğu insan için, bir koku sadece koku değil aynı zamanda hafızadır. Örneğin çikolatalı bir kurabiye kokusu aldığınızda sizi annenizin mutfağına götürebilir. Sıcak bir esinti ile birlikte gelen taze çiçeklerin kokusu ise bir anda sizi geçmişe, ilk dansınıza ve belki de ilk defa bir çiçek buketi aldığınız zamana götürecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte bu nostaljik bağlar sadece bir tesadüf değildir, arkasında bilimsel gerçekler bulunmaktadır. Kokulara verdiğimiz tepki bizi doğrudan beynimizin duygusal merkezine bağlar ve basit bir algılama ile sıcak ve bulanık duygular birden sel olup akabilir. Dokunma veya tat duyularının aksine, kokular doğrudan geçmiş deneyimler ile ilişkilidir. Yağmur kokusu ya da yüzme havuzu kokusunun çok anımsatıcı olması hiç şaşırtıcı değil.

Ama kokuların hafızayı tetikleyen güçlerinin yanı sıra bazı kokuların da zihin ve bedenimiz için inanılmaz etkileri vardır. Bu özel kokuların strese iyi gelmesinden baş ağrılarını rahatlatmasına kadar olumlu birçok faydaları olmaktadır. Bu etkili ve faydalı güzel kokulardan 11 tanesi aşağıda verilmiştir:

Lavanta

Lavanta uyumanıza yardımcı olabilir. Rahatlatıcı bir koku olan lavanta kokusu, neredeyse anında zihin ve bedende sakinleştirici etkide bulunur. Ama belki de en yararlı faydası öğrencilerin uykusuzluk tedavisine yardımcı olmasıdır. 42 üniversite kadını üzerinde yapılan bir çalışmada, lavanta kokusunun katılımcıların uyku sorunları ve depresyon belirtilerinde hafifleme sağladığını göstermiştir. Dolayısıyla eğer uyku sorunları yaşıyorsanız, az miktarda lavanta kokusunu yatıştırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarçın

Tarçın, zihni keskinleştirir. Tatlı kokulu bu baharat beyin gücünü artırabilir. Yapılan bazı araştırmalar düzenli olarak tarçın kokusu soluyan katılımcıların görsel-motor tepkileri, çalışan bellek ve dikkat süresi gibi bilişsel fonksiyonlarında iyileşme olduğu görülmüştür.

Çam ağacı

Çam ağacı kokusu stresi hafifletir. Çam ağaçlarının tatil beldelerinde çokça bulunmasının birden fazla nedeni vardır. Bir araştırmaya göre çam kokusu anksiyete’yi (kaygı bozukluğu) azaltır. Japonların yaptığı bir çalışmada, çam ormanlarında yürüyüşe giden katılımcılarda anlamlı şekilde daha düşük depresyon ve stres düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırma ayrıca kaygı düzeyinin de çok daha düşük seviyede olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Çim

Taze biçilmiş çim sizi daha neşeli yapabilir. Çim kesme ve biçme işlemi size zor gelebilir ama çıkan taze koku gerçekten bu çektiğiniz angaryaya değecektir. Bilim adamları yeni biçilen çimden çıkan bir kimyasalın daha neşeli ve rahat hissettirdiğine işaret etmektedir. Yaşlandıkça çimin aroması zihinsel düşüşü de önlemeye yardımcı olur. Çim biçme makinesi ile çıkan kokunun faydalı etkisinden dolayı bilim adamları bu koku ile eşleşebilecek bir parfüm üretme çabasına girmişlerdir. Böylece çim kokusu için her zaman taze biçilmiş çime ihtiyacını kalmayacaktır.

Narenciye

Narenciye kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olabilir.

Eğer kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmek istiyorsanız, bir fincan kahve içmeyi falan unutun. Bunun yerine narenciye tercih etmeniz önerilir. Limon ve portakal gibi narenciye ürünleri sadece içerdikleri bol miktarda C vitamini ile ünlü değiller. Aynı zamanda bu meyveleri koklamak enerji ve uyanıklık da sağlar.

Vanilya

Vanilya ruh halinizde iyileşme sağlayabilir. Vanilya sık sık başka ürünlerle birlikte kullanılmaktadır ancak tek başına kokusu da mutluluk düzeylerinde önemli artış sağlar. Yayınlanan bir çalışmada, vanilya kokusu teneffüs eden katılımcıların sevinç ve rahatlama düzeylerinde artış gözlenmiştir. Sonuçlar mutluluk ve uyarılma ile ilgisizlik ve tahriş arasında değişen duyguların ruh haritalaması yoluyla ölçülmüştür.

Kabak

Kabak bir afrodizyak olarak kullanılabilir.

Kabak kokusu erkekler için çekici bir koku olabilir. Yapılan bir çalışmada, lavanta ile kombine edildiğinde erkek deneklerin yüzde 40’ı kabak kokusuna olumlu tepki vermişlerdir.

Nane

Nane konsantrasyonunuzu artırabilir. Tatlı bir nefes vermesinin yanı sıra, beyne de fayda sağlar. Wheeling Jesuit Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada nane kokusunun bilişsel dayanıklılık, motivasyon ve genel performansı ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Zihni canlandırıcı etkisi bilindiği için özellikle de sınavlara girecek öğrencilere önerilmektedir. Nanenin içindeki mentol kokusunun da zihni tetikleyici rol oynadığı çalışmalarla tespit edilmiştir. Mentol kokusu aynı zamanda burun kanallarını da açarak ferahlık verir.

Yasemin

Yasemin depresyonu azaltabilir. Görünüş olarak zaten çok hoş bir bitkidir. Bunun yanında çiçeğin kokusu da duygu durum üzerinde ciddi şekilde fayda sağlar. 2010 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada yasemin kokusunun uyanıklık hissi yaratmasının yanında depresif düşüncelere karşı da yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmacılar yasemin yağının uyarıcı etkisinin depresyonun rahatlatılması ve ruh halinin düzeltilmesini için de oldukça etkili olduğunu görmüşlerdir. Küçük bir çiçeğe göre oldukça güçlü etkileri bulunmaktadır.

Elma

Elmanın migreni azaltma özelliği bulunmaktadır. Halk arasında “günde bir elma doktordan uzak tutar” şeklinde bir söz vardır. Özellikle baş ağrısı için doğruluk payı olan bir sözdür. Araştırmalar gevrek meyve kokusunun migrene iyi geldiğini tespit etmişler ve tüketilmesini önermişlerdir. 2008 yılında yapılan bir çalışmada, elma kokusu migrenine iyi gelen hastalarda aynı zamanda migren ataklarının sıklığının da daha düşük olduğu görülmüştür. Yeşil elma kokusu ile ilgili yapılan çalışmalar da elma kokusunun stresli zamanlarda ortaya çıkan kaygı kontrolüne yardımcı olduğunu göstermiştir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı iştahınızı tatmin edebilir.

Hepimiz zeytinyağının yemeklerde kullanılmasının başta inme ve kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok yönden vücuda fayda sağladığını duymuşuzdur. Akdeniz diyetlerinde ise açlığı bastırmak için anahtar rol oynayan bir besindir. Yapılan araştırmalar da içinde zeytinyağı kullanılarak yapılan yemeklerin diğer katı ve sıvı yağlar kullanılarak yapılan yemeklere göre daha tok hissettirdiğini göstermiştir. Ayrıca, zeytinyağının kokusunun da katılımcıların tükettikleri kalori miktarının daha az olmasını sağladığı görülmüştür. Kokusu aynı zamanda kan şekerinde de tepki olarak düzenleme yaratmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dengeli Beslenme
DUDAK TİRYAKİLİĞİ: İÇİME ÇEKMİYORUM AVUNTUSU
Tuzu Azaltmanın Yolları
E. coli Enfeksiyonu Tedavisi ve Nasıl Önlenir
Atardamar (Arter) Tıkanmasını Önleyen Besinler
Adet kanaması ve spor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.