Hücresel ve Sıvısal Savunma ;

Bir dokuya herhangi bir mikroorganizma girdiği zaman, mikrobu sindirme yeteneğine sahip enzimlerle donatılmış hücreler o yöne akın etmeye başlar. İlk ulaşanlar çokçekirdekli nötrofillerdir. İlk savunma hattını oluşturacak olan bu hücreler enfeksiyon odağına ulaşmak için kan yolunu kullanır kılcal damar çeperinden

kana geçer, bun adiyapedez denir. Mikropla temas sağlanınca muhtemel iki durum ortaya çıkar. Mikrop az tehlikeli ise çok çekirdekli akyuvar tek başına onu haklıyabilir, eğer mikrop fagositozu engelleyen bir kapsülle kaplıysa, çok çekirdekli akyuvarın bunu soğurabilmesi için opsonin denilen başka etmenlere gerek vardır. Mikropların tahribinden sonra o akyuvarlar ölür, kadavraları irini oluşturur. Makrofaj denen büyük akyuvarlar enfeksiyon yerine daha yavaş ulaşır, ama bunların çeşitli mikroorganizmalara karşı büyük bir tahrip potansiyeli vardır. Dalak ve gangliyonlar bu çeşit hücreler açısından zengindir, bu organlar süzgeç ödevi görür, bakteriler sayıca çok veya tehlikeli değilse, bu organlarca durdurulur ve tahrip edilir.
Her tür fiziksel, kimyasal saldıraya ve enfeksiyona karşı dokusal bir cevap olan iltihaplanmanın özelliği, küçük kan damarlarının genişlemeside ve geçirgenliğinin artmasında ortaya çıkar, bu da iltihaba özgğü iki özelliği açıklar kızarıklık ve sıcaklık. İltipah yerinde diyapedez kolaylaşır, fagositler oraya akın eder, vücut sıvıları da gelince ödem denilen şişlik ortaya çıkar. Bu dokusal ödem mikroorganizmaların dağılmasına ve zehirli maddelerin sulanmasına yol açar. İkincil olarak doku yeniden yapılanır ve fibrinden oluşan bir engel ortaya çıkar, bazen de mikropların yayılmasını engelleyecek bir apse kabuğu oluşur. Sıvısal etmenler bütün enfeksiyonlarda görülen doğrudan doğruya etkili ve çülü bir sistemdir. Serimda eriyebilen komplemin fibronektin ve sitokinler gibi proteinler bu sistemin parçalıdır. Komplemin sistemi mikropların parçalanmasını hızlandırır. Sitokinler haberci rolü oynar. Bunlar yutuşçu hücreleri enfeksiyon odağına çeker veya fagositlerin gelişmesine ve çoğalmasına yardımcı olur. İki sitokin özellikle incelenmiştir. Bunların biri, yani interferon özel anti virüs etkilidir, virüsün çoğalmasını yavaşlatır ve henüz mikroplanmamış hücrelerde anti virüs bir direnç oluşmasını sağlar. TNF ise iltihap tepkesini artırır. Organizmanın özgül olmayan savunmaları içinde, bazı virüs gelişmesin frenleyen ateşin rolü de gözden uzak tutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ankilozan Spondilit
AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Su Çiçeği Neden Olur
İsilik
Akupunktur
Kahve
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.