HURMA
Hurma hem beslenme özelliği yönü ile hem de gebe ve emzikli kadınlara sağlıklı dost bir gıda olması yönü ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Hurma, gerek ayetler (Meryem ve Rahman Suresi)olsun gerekse de hadisler ışığında olsun üzerine övgüler yağdırılan bir meyvedir. Buna binaen, hurmanın, insan sağlığı bakımından bir çok mucizevi faydası bulunmaktadır. İftar sofralarında tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğimiz yanlışlardan bir tanesidir hurma kullanımı. Aslına bakarsanız çocuk olsun, yetişkin olsun, kadın veya erkek olsun her yaştan insanın her zaman da kullanmaya müsait olduğu bir meyvedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Faydaları günümüzde birçok bilim insanı tarafından ispatlanmış, bu özelliği, hurmayı son zamanlarda hem gıda olarak hem de ilaç olarak kullanılan bir besin olmasını sağlamıştır. Lezzetinin yanısıra piyasada uygun fiyata bulabileceğiniz kapsamlı bir gıdadır. Yazımızda hurma meyvesinin genel özellikleri, faydaları, bileşimi ve yetiştiği alanlar hakkında bilgi vereceğiz. Yararlı olmasını temenni ediyoruz.

GENEL ÖZELLİKLER
Palmiyegiller(Arecaceae)  ailesine mensup olan hurmanın bilimsel adı Phoenix dactylifera’dır. Hurma ağacı tropikal, ılıman ve çöl ikliminin (sıcak ve güneşi sever, soğuktan hoşlanmaz)hkim olduğu alanlarda daha iyi yetişmektedir. Yurdumuz ilkin yeterliliği bakımından tam destek vermediği için meyveler tam olgunlaşamamaktadır. Genelde Akdeniz İkliminin bulunduğu alanlarda yetiştirilmektedir. Hemen hemen 150 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk kez Basra Körfezi’nde yetiştirildiği yönünde ipuçları bulunmaktadır. 18- 25 m. kadar boylanabilen hurma ağacı, yaklaşık 6m. kadar uzunluğunda olan yelpaze görünümünde yapraklara sahiptir. Kökleri hem saçak hem de kasık kök olarak gelişmiştir. Yapraklar dik, pürüzlü, gri ağırlıklı kahverengi olan gövdesinin üzerinde, tepede kümelenmiştir. Çiçekleri, sarı renkli olup, çoğunlukla tek eşeylidir(çiçekler ya erkek, ya da dişidir, ayrı ağaçlarda bulunurlar) ve “spata” diye isimlendirilen büyük yapraklarla kapatılmıştır. Meyveler ise sarımsı kahve renklidir.

İÇERİK
Hurma içerik bakımından zengin bileşime sahiptir. Hurma, insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir. Zaten şifa olmasının altınında yatan sebeplerin en önemlisi bu husustur. 100 gram hurma besin değerleri analiz edilmiş ve şu sonuçlara varılmıştır. 100 gramda; 280,6 kcal enerji, 21,4 gr. su, 65,0 gr. karbonhidrat, 1,2 gr. mineral, 1,6 gr. suda çözünür lif, 7,1 gr. suda çözünmez lif, 1,3 gr, organik asit, 2gr. protein, 0,5 gr. yağ içermektedir.

Lif bakımından zengin, vitamin ve mineral yönü ile de tatmin edici zenginliğe sahiptir. Lif bakımından zengin olması, hurmayı, tam bir bağırsak dostu yapar. Bunun yanında mineral olarak sodyum, potasyum, magnezyum, kükürt, fosfor, klor, çinko, mangan, iyot, bakır, selenyum, flor, kalsiyum, demir içermektedir. Hurma % 60-65 şeker( glikoz, sakaroz, früktoz, selüloz, lignin, poli pentoz)  ve % 2 oranında da protein(lösin, fenilalanin, triptofan, arginin, glutamik asit, glisin, serin, lizin, treonin, valin, alanin, aspartik asit, prolin) ihtiva etmektedir. Vitamin olarak B1, B2, A, C, E, K, betakaroten(A vitamininin öncül maddesi), B3, B6, B8 ve B9(folik asit) vitaminleri içermektedir. Yağ asiti olarak ise Palmitik asit, Oleik asit ve Linoleik asit ihtiva etmektedir.

VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ NELERDİR?
Aşağıda sıralayacağımız özellikler birçok aydın ve uzman tarafından tespit edilmiş olan bilgilerdir.

 • Kalp ve damar hastalıklarından korur. Özellikle damar sertliği(arterioskleroz) ve kolesterole karşı şifadır.
 • Kansere karşı koruyucudur. İçeriğindeki, betakaroten, hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kansere karşı korur.
 • Uzmanlar, stresli ve gerginliklerle dolu hayatı olanlara günde 3 kez, sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3’er tane hurma yemesini öneriyorlar. (B1, B6, magnezyum sayesinde)
 • İçerdiği B1 ve B2 vitaminleri sebebi ile karaciğeri korur, işlevlerinde yardımcı olur.
 • Vücudu ve beyni gençleştirir. Yani yaşlanmaya engel olur. Yapısındaki potasyum elementi nedeni ile beyne oksijen gitmesini sağlayarak kişinin berrak düşünebilmesine yardımcı olur.
 • Vücuttaki yara ve iltihaplara karşı birebirdir. Hurma ile zeytinyağı karıştırılıp merhem kıvamına getirilerek ilgili alana uygulanmalıdır.
 • Bileşimindeki demir minerali sayesinde Anemi rahatsızlığı olanlara iyi gelmektedir.
 • Kemik hastalıklarına iyi gelir. Çünkü, hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısı için çok önemlidir. Bu sayede kemiklerin güçsüzleşmesine engel olur.
 • Güçlü bir enerji kaynağıdır. Bu nedenler spor öncesi ya da acele çıkmanız gereken, yemek yemeye vakit ayıramadığınız zamanlarda 3-4 adet hurma yemeniz yeterli. Size, işinizi görebilmeniz için gereken acil enerjiyi sağlayacaktır.
 • Boğaz ağrısı, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Böbrek iltihabına ve böbrek kumlarında olumlu sonuçlar verir. İçerdiği potasyum sayesinde böbrekleri uyararak, vücuttaki zehirli atıkların dışarı atılmasını sağlar.
 • Güneş kaynaklı lekelere(güneş lekeleri=kahverengi lekeler) iyi gelir. Cilt lekelerine iyi gelir.
 • İlgi çekici bir tespit. Hurmanın çekirdeği öğütülüp kahvesi de yapılabiliyor. Hurma çekirdeği kahvesinin stres ve gerginlik üzerine olan etkileri de araştırmalar sonucu ispatlanmış durumda.
 • Doktorlar tarafından önerilen diğer bir gerçek ise hamile olan kadınlara olan desteğidir. Hurma, hamile kadınların doğumu daha kolay gerçekleştirmesini sağlıyor. Bunu, yapısında bulunan oksitosin maddesi ile başarabilmektedir. Bilindiği gibi, oksitosin, doğum esnasında rahim kaslarının açılmasını sağlayarak doğumu kolaylaştırmaktadır. Günümüz tıbbında, doğumda yeterli sancılar olmadığı zaman doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak da kullanılmaktadır.
 • Hurma, yapısındaki A vitamini ile görme kuvvetini ve vücut direncini artırır.
 • Hurma aynı zamanda doğumdan sonra da bayanlara yardımcı oluyor. Hem anne sütünün artırılması ile bebeğe, hem de doğum sonrası yorgun düşen annenin kaybettiği enerjiyi kazanmasına destek olan takviye bir gıdadır. İlaveten doğumda kaybedilen kanın yerine konulmasını(demir sayesinde) hızlandırır. Gebelik sonrası kan şekerinin ve tansiyonun düşmesini engeller. İçerdiği B9 vitaminden dolayı, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenmektedir.
 • Yapısında meyve şekeri olan fruktoz bulundurduğundan kan şekerini yükseltmez. Kan şekeri yükselmesi bilindiği gibi vücutta zararlı etkilere sahiptir. Bu zararlı etkilerden bazıları şunlardır. Gözde görme kayıpları, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi.
 • Görme gücünü artırır. Yaşlılıkta meydana gelen kulak uğultusuna iyi gelir.
 • Diğer meyvelere oranla daha fazla protein ihtiva eder. Bu yönü ile, vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlar.
 • Mide ülserinde yararlı bir bitkidir. Bazı ülkelerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
 • İçeriğindeki şekerler ve melatonin maddelerinden ötürü bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Düzenli kullanıldığında basur rahatsızlığı ortadan kalkmaktadır.
 • Yüz felcini önler.
 • Yapılan araştırmalar, hurma palmiyesi özünün, kırışık giderici maske etkisinin olduğunu göstermektedir.
 • Güçlü bir afrodizyak besindir. Cinsel gücü artırır, düşük libidoyu artırır. Sperm sayı ve kalitesini artırmaktadır.
 • Hurma çekirdeği, yakılarak sürme gibi göze çekilirse göz çapaklarında olumlu sonuçlar verir ve kirpikleri uzatır.

SONUÇ OLARAK: Hurma vücudumuz açısından düzenli kullanıldığında son derece yararlı bir gıdadır. Yukarıdaki faydaları düşünüldüğünde yememekle kendinize ne kadar da haksızlık yaptığınızı anlayacaksınız. Siz de kendinize, geleceğiniz adına küçük bir yatırım yapın. Hem uygun fiyata, hem rahatlıkla her yerde bulunabilen hurmayı ailenize yedirin, kendiniz tüketin ve sevdiklerinize tavsiye edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Adınız

  her gün 3 hurma yemeye karar verdim,bakalım performasyonum nasıl olacak.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arı Sütü Kapsülü
Şifalı bitki; Börülce
Roka
Enginar Neye İyi Gelir
Bitkisel ilaçların zararları
Altınbaş Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.