HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Huzursuz bacak sendromu, özellikle akşamları otururken veya yatarken bacaklarda aşırı derecede rahatsızlık vermesi ile karakterize bir sorundur. Sinci olabilen bu hastalık, size normal günlük bacak ağrısı gibi gelebilir olsa da, aslında gerçek o şekilde değildir. Huzursuz bacak hastaları oturduklarında, ağrı nedeni ile kalkıp dolaşma hissine sahip olurlar ve bunu yatıklarında da gerçekten rahatsızlık hissi geçici de olsa kaybolur.

Sponsorlu Bağlantılar

Herkesinde farkında olmadığı sorun yaş ilerledikçe arttığı göze çarpsa da çocukluk döneminde dahi ortaya çıkabilir. Bazı hastalar, çocukken, bacaklarındaki rahatsızlığı büyüme ağrıları olduğunu düşünüp bu nedenle annelerinin yatarken bacaklarını ovuşturduklarını hatırladıkları belirtirler.

Huzursuz bacak sendromu herhangi bir yaşta başlayabilir ve yaşlandıkça genellikle kötüleşir. Bacak ağrılarına neden olan sorun uykunuzu alt üst edebilir, gündüz uyuklamalarına yol açabilir ve yolculuk yapmanızı zorlaştırabilir.

Çeşitli şekillerde kendi kendinize atacağınız adımlar ve yaşam şeklinizdeki bazı değişiklikler size yardımcı olabilecektir. Yanı sıra tıbbi bakımdan, doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar da etkili olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Huzursuz bacak sendromuna sahip olan kişilerde bacaklarda ağrı görülmesinin yanında;

 • • Kalça ve ayaklarda rahatsız edici duygular
 • • Emekleme
 • • Ayak sürüme
 • • Batışma
 • • Zonklama
 • • Kaşıntı ve yanma hissi eşlik edebilir.

Bazen ise hissedilenleri hastalar tarif edemez. Etkilenen alan, kas krampları ve uyuşma gibi de tarif edilemez. Bunlar olabilir ama, en belirgin özellik kişide yaptıkça rahatlatacak olan sürekli bacaklarını hareket ettirme arzusudur.

Belirtiler şiddeti dalgalanmalar gösterir ve bazen belirtiler yok olabilir.

Huzursuz bacak sendromunun klasik olarak süreci şöyledir;

1- Genellikle aktif olmadığınız zaman başlar yada saldırganlaşır. Bilhassa da uzun süre yatmışsanız yada araç kullanmışsanız.

2- Hareket ettikçe geçmeye başlar. Bacakların gerilmesi, egzersiz veya yürüyüş çoğu huzursuz bacak sendromu olan hasta için iyi gelmektedir. Sizi hareket etmeye zorlayıcı olan bu istek huzursuz bacak sendromu olarak bilinmektedir.

3- Belirtiler gündüzleri daha az rahatsız edicidir ve akşamları kötüleşir.

4- Gece bacak seğirmesi ve tekmeleme davranışları görülür. Bu belirti sadece huzursuz bacak sendromunda görülmez. Bu nedenle tek başına bu hastalıktan kuşkulanılmamalıdır. Şiddetli vakalarda, uyanık durumlarda da benzer istemsiz davranışlar görülebilir.

HASTALIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Birçok durumda, huzursuz bacak sendromu için bilinen herhangi bir neden yoktur. Araştırmacılar durum beynin kimyasal dopaminin dengesizliği nedeniyle olabileceğinden şüphelenmektedir. Dopaminin görevi kas hareketlerini kontrol etmek için mesajlar göndermektir.

Kalıtım

HBS vakalarının yarısında- özellikle de erken yaşlarda başlamışsa- ailesel yatkınlık görülmektedir. Araştırmacılar HBS genlerinin mevcut olduğu kromozom alanları belirlemişlerdir.

Gebelik

Hamilelik veya hormonal değişiklikler, geçici olarak HBS belirtilerini kötüleştirebilir. Bazı kadınlarda, gebeliğin son trimesterinde ilk defa bu sorunla karşılaşabilir. Çoğu olguda, bu durum, doğum sonrası kaybolur.

Hastalık ile ilgili diğer şartlar

Çoğunlukla, huzursuz bacak sendromu, ciddi bir soruna işaret etmez. Ancak, HBS aşağıdaki sağlık sorunlar ile de ilişkili olabilir;

Periferik nöropati. Bu hastalık ellerde ve ayaklardaki sinirlere zarar verir. Bazen diyabet ve alkolizm gibi kronik hastalıklar gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Demir eksikliği. Anemi hastalığı olmasa da demir eksikliği dahi HBS’ ye neden olabilir yada kötüleştirebilir. Eğer mide veya bağırsak kanaması, ağır adet kanaması yada sıklıkla kan bağışı yapıyorsanız demir eksikliği yaşayabilirsiniz.

Böbrek yetmezliği. Böbrek yetmezliği de anemi ve demir eksikliğine neden olabilir. Buna ilaveten vücut kimyasındaki diğer değişiklikler de bu hastalığa neden olabilir yada kötüleştirebilir.

TEDAVİLER VE İLAÇLAR

Bazı durumlarda, demir eksikliği ya da periferal nöropati gibi altta yatan durumun tedavi edilmesi, büyük ölçüde huzursuz bacak sendromu semptomları giderir. Demir eksikliğinin giderilmesi için demir içeriği yüksek besinler yada doktor önerisi ile demir takviyelerinin alınması gerekebilir.

Eğer altta yatan bir neden yoksa, çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak bunun üstesinden gelinmeye çalışılır, eğer etkili değilse çeşitli ilaçlar kullanılması gerekebilir.

İlaç tedavisi

Diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar huzursuz bacak sendromunun tedavisinde de kullanılabilir. Bunlar genellikle aşağıdaki gibidir;

Parkinson için kullanılan ilaçlar. Bu ilaçlar beyindeki kimyasal bir haberci olan dopamin düzeyini etkileyerek, bacaklarda hareket miktarını azaltır. Ropinirol (Requip) ve pramipeksol (Mirapex) şiddetli ve orta dereceli vakalarda FDA tarafından onaylanmıştır.

Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan başka bir ilaç da rotigotin (Neupro)’ dur. Yine, bu ilaç da HBS için kullanılabilir. Bu ilaç, deriye bir yama olarak uygulanır.

Doktorlar genel olarak, aynı zamanda, karbidopa ve levodopanın (Sinemet) bir kombinasyonunu huzursuz bacak sendromu tedavisinde kullanabilirler. Parkinson ilaçlarının kısa süreli bulantı, baş dönmesi ve yorgunluk gibi hafif yan etkileri bulunabilir.

Epilepsi için kullanılan ilaçlar. Gabapentin (Neurontin) ve gabapentin enacarbil (Horizant) gibi bazı epilepsi ilaçları, HBS olan hastalarda da etkili olabilir.

Opioidler. Narkotik ilaçlar, şiddetli ve hafif belirtilerin giderilmesinde etkilidir. Fakat bunlar yüksek dozlarda kullanılırsa bağımlılık yapabilen ilaçlardır. Kodein, oksikodon (Oxycontin, Roxicodone), oksikodon ve asetaminofen (percocet, Roxicet) ilaç kombinasyonu ve hidrokodon ve asetaminofen (Lortab, Norco, Vicodin) kombine ilaçlar bu ilaçlar arasında yer almaktadır.

Kas gevşeticiler ve uyku ilaçları. Benzodiazepin ilaç sınıfı, geceler, uyku kalitesini artırabilir. Bunun aksine, bu ilaçlar bacak huzursuzluğunu ortadan kaldırmaz ve gün boyu uyuşukluğa neden olabilir. HBS için yaygın olarak kullanılan sedatifler şunlardır; klonazepam (Klonopin), triazolam (Halcion), eszopiclone (Lunesta), Ramelteon (Rozerem), temazepam (Restoril), zaleplon (Sonata) ve zolpidemi (Ambien)

DİKKAT!!! Doktorunuzun sizin için doğru ilacı ve dozu bulması için birkaç deneme yapması gerekebilir. Genellikle ilaç kombinasyonları daha iyi etki eder.

İlaçlar hakkında dikkat edilmesi gerekenler

HBS tedavisinde kullanılan ilaçlar bazen sonraki gün, önceki gün etki ettiği gibi etki etmeyebilir yada belirtileriniz tekrar ortaya çıkabilir. Doktorunuz bu problemle mücadelede ilaç değişikliğine gidebilir. Farkında olun!!

Bu ilaçlar çoğu gebe kadınlarda kullanılmaz ve önerilmez. Bunun yerine doktorunuz, kadının belirtileri indirgemek için kendi kendinize bakım teknikleri önerebilir. Ancak sizin özellikle son 3 aylık döneminizde (3. trimester) aşırı hassasiyet ve rahatsız edici olması durumunda doktorunuz ağrı kesiciler kullanımını onaylayabilir.

Bazı ilaçlar HBS belirtilerini kötüleştirebilir. Birçok antidepresan ve anti-bulantı ilaçları bunun en iyi örnekleridir. Eğer mümkünse bu ilaçlardan uzak durunuz. Ancak, bu ilaçlar almak gerekiyorsa, huzursuz bacak halen, durumunuz yönetmeye yardımcı ilaçlar kullanımı sağlanarak kontrol edilebilir.

YAŞAM TARZINIZ NASIL OLMALI?

Basit yaşam tarzı değişiklikleri yapma sorunlarınızı hafifletebilir.

Ağrı kesiciler alın. Semptomlar seğirmeye başladığında, rahatsızlık baş gösterdiğinde çok hafif durumlar için ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) gibi hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Hamam ve masaj deneyin. Sıcak bir banyoda su içinde kalarak bacaklara masaj yapılması sizi rahatlatacaktır.

Sıcak veya soğuk paketleri uygulayın. Sadece sıcak yada sadece soğuk yada her ikisinin birden kullanımı bacaklarınızdaki duyumu azaltacaktır.

Rahatlama teknikleri. Meditasyon veya yoga gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Stres, HBS’yi kötüleştirebilir. Özellikle geceleri yatmadan önce, nasıl rahatlayacağınızı öğrenin.

İyi bir uyku. Yorgunluk HBS belirtilerini kötüleştirebilir, bu nedenle iyi bir uyku hijyeni önemlidir. İdeal uyku hijyeni, serin, sessiz ve konforlu bir uyku ortamdır ve aynı zamanda yatağa gitme, aynı zamanda kalşteli dinlenmedir.

Egzersiz. Hafif ve düzenli egzersiz sizi rahatlatabilir. Spor salonunda aşırı ya da çok geç saatlerdeki egzersizler belirtileri kötüleştirebilir.

Kafeinden kaçının. Bazen kafeinden uzak durmak huzursuz bacak sendromu hastalığına iyi gelebilir. İyi geldiğini saptamak için bir hafta süre için kahve, çay ve meşrubat ve çikolata gibi kafeinli ürünlerden uzak durun.

Alkol ve tütün iki sıkıntılı madde. Bu maddeler aynı zamanda HBS belirtileri kötüleştirebilir veya tetikleyebilir. Onlardan kaçınarak kendinizi test edin.

ALTERNATİF TIP

Huzursuz bacak sendromu, bazen altta yatan bir beslenme eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilir. İlgili beslenme açıklığını kapatmak için takviyeler kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz beslenme eksikliklerini belirlemek için bir kan testi yapılmasını isteyebilir. Yada bunu belirlemek için kendiniz yaptırınız.

Doktorunuz ayrıca, bazı besin takviyelerini kullandığınız reçeteli ilaçlara engel olabileceği düşüncesi ile kullanmanızı yasaklayabilir. Doktorunuz, durumunuzu en iyi şekilde değerlendirecektir.

Kan testleri sonucunda temel beslenme öğelerinden herhangi biri eksikse bunun giderilmesi yoluna gidilecektir. Genellikle aşağıdaki takviyeler huzursuz bacak durumunda önerilmektedir;

 • • Demir
 • • Folik asit
 • • Vitamin B
 • • Magnezyum

Bu öğelerin, bu hastalığın tedavisinde kullanımının ne kadar güvenli ve etkili olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya gereksinim bulunmaktadır.

AYRICA; ülkemizin yetiştirdiği, bitki kürleri ve bitkisel tedavi yöntemleri için geliştirdiği mucizevi iksirler ile milyonlarca kişinin şifa bulmasına vesile olan Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU’nun huzursuz bacak sendromu için de bir önerisi var. Hardal tohumunun siyah ve sarı olmak üzere iki çeşiti vardır. Bu hastalıkla mücadelede özelikle siyah hardal tohumu tercih edilmelidir.

–>Günde 2 defa (sabah ve akşam) 2 çay kaşığı (en fazla 3 çay kaşığı )siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile birlikte için. Sonrasında ise üzerine yarım veya bir dilim ekmek tüketin.

–>Bitkisel kür 15 gün uygulanır. 15 gün sonunda iki hafta, günde bir defa 2 çay kaşığı siyah hardal tohumu kullanmaya devam edin. Toplamda ise bu kür, normali 20 olmakla birlikte en fazla bir ay uygulanacak. İleride tekrarlarsa yinelenebilir. Faydalı geldiği diye de hiçbir kürü alışkanlık haline getirilmemelidir.

–>Hardal tohumu Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU’nun ifadesine göre bu kür minimum %40 oranında etkilidir.

Siyah hardal ayrıca;

 • • Bağırsak gazlarını giderir.
 • • Varis ağrılarına karşı iyi gelir.
 • • El ve ayak üşümelerine son derece etkilidir. (kür aynı şekilde uygulanır…. Ölçü aşılmamalıdır (2-3 çay kaşığı))

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Hatice

  Acaba bacaklara hacamat yaptırsak faydası olur mu bir umut😉 Gerçekten çok rahatsız edici bir durum.

  Huzursuz bacak sendromunun nedeni genellikle sinirsel durumlardır. Hacamat gibi yöntemlerden önce modern tıbbın iyice kullanılmasını öneriyorum. Dahiliyeden başlayarak ortopedi, sinir hastalıkları gibi bölümlere başvurmanız çok önceliklidir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Psikiyatri
Ayak Terlemesi
Vajina İçinde ve Dışında Spermler Ne Kadar Süre Yaşar
Nabız
Yüz Felci
Zoofili
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.