HUZURSUZ BARSAK NE DEMEKTİRHuzursuz Barsak Ne Demektir

Bağırsak başta olmak üzere herhangi bir organda veya sistemde bir organik bozukluk söz konusu değildir. Gerçekleştirilen doktor kontrolünde hastalık sebebi olabilecek herhangi bir bulguya veya belirtiye rastlanmaz. Genellikle kişiler dışkılama ve çok şiddetli midede gaz sıkışması ile kendini gösteren karın ağrısı, ishal veya kabızlık ve karında oluşan şişlik nedeniyle şikayet ederler.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir hastalık olmadan ortaya çıkan bu belirtilerin görünmesine huzursuz bağırsak sendromu denmektedir. Toplumda yaygın olarak görülen bu durum gastroenteroloji kiniklerine başvuran insanların en temel sorunudur. Bazı kişilerde günlük yaşantılarını aksatacak derecede ishal veya kabızlık ortaya çıkabilir. Bu durumlardan sadece bir tanesi görülebileceği gibi bazı durumlarda zaman zaman iki durumla da karşılaşılabilir. Huzursuz bağırsak sendromunda inflamasyon söz konusu değildir. Herhangi bir hayati tehlikesi bulunmayan bu durum kişide herhangi bir komplikasyon gelişmesine de neden olmaz. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi kişinin sosyal yaşantısını etkileyebilmektedir.

HUZURSUZ BARSAK NEDEN OLUR?

Vücudumuzda sindirim sistemi ağızdan başlayarak dışkılama ile tamamlanan bir yapıdır. Vücutta sindirilmiş olan besinler ince bağırsaktan kalın bağırsağa gönderilerek içerisinde bulunan faydalı mineraller ayıklanır. Ayıklanmayan katı atıklar ise burada depolanır. Depolama işlemi maksimum seviyeye geldiğinde bağırsakta bulunan kaslar, sinirler ve hormonlar sayesinde kasılmalar oluşmaya başlar ve dışkılama gereksinimi ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Huzursuz bağırsak sendromunun temel sebebi, burada bulunan kasların, sinirlerin ve hormonların görevlerini tam olarak yapamadığı için en ufak şiddette bile kasılmaya başlamasından dolayıdır. Hastalığın nedeni günümüzde hala tam olarak bilinmiyor olsa da genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Tıp dünyasında bu konu hakkında devam eden bir sürü araştırma ve testler devam etmektedir.

Huzursuz Barsak Neden OlurKİMLER RİSK ALTINDADIR?

Hastalık daha çok 15 ile 50 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Diğer yaş gruplarında da görülse bile bu durum çok nadirdir. Bu yüzden yaş aralığı en temel risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu bayanlarda erkeklere oranla daha fazladır. Tüketilen çeşitli vücudun alışık olmadığı besinler bağırsak hareketlerinde değişiklikler oluşmasına neden olabilir.

Bu besinlerin başında ise aşırı kahve, çay, alkol, kola ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi gelmektedir. Bu problem yüzünden doktora giden kişilerin çoğunda ortak bir şikayet vardır. O da, ağrıların daha çok bir şeyler yedikten sonra ortaya çıktığıdır. Burada bilinmesi gereken nokta, bu besinlerin sendromun nedeni olduğu değil sadece hastalığın şikayetlerini ortaya çıkardığıdır.

Vücutta herhangi bir enfeksiyon geliştiği zaman rahatsızlığın şiddeti gözle görülür bir şekilde artabilir. Bayanların kullandığı bir takım ilaçlar ve adet dönemi esnasında şikayetlerin arttığı da bilinmektedir. Bunun dışında kişinin sürekli bir stres altında yaşamını devam ettirmesi huzursuz bağırsak sendromunun tetiklenmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.

HUZURSUZ BARSAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın en temel belirtisi dışkılama sayısıyla alakalıdır. Haftada en az üç defa veya 24 saat içerisinde üç defadan fazla dışkılama olduğunda huzursuz bağırsak sendromundan söz edebiliriz. Genellikle dışkılama öncesinde veya sonrasında kişide karın ağrısı ve kramp görülebilir. Çoğunlukla bu gibi durumlarda ishal veya kabızlık belirtilerinden bir tanesi ortaya çıkmaktadır. Diğer bir çok hastalıkta olduğu gibi herhangi bir ateş, kusma, yorgunluk ve benzeri tarzda belirtisi olmadığı için kişinin kendisinin teşhis etmesi için düzenli bir şekilde tuvalete çıkma sayısını ve karın ağrısı gibi şikayetlerin ne zaman olup olmadığını düzenli bir şekilde kontrol etmesi gerekmektedir.

HUZURSUZ BARSAK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastalık için gerçekleştirilecek olan tedavinin amacı sendromun ortaya çıkardığı belirtileri yok etmeye yöneliktir. Eğer ishal veya kabızlık gibi bir durum söz konusu ise bu durumu düzeltmek için kişinin mutlaka bir diyetisyen tarafından doğru bir şekilde hazırlanmış olan beslenme programını uygulaması tavsiye edilmektedir. İshal görülen hastalarda genellikle içerisinde yoğun lif bulunan yiyecekler, tahıllar, meyve ve sebze tüketimi desteklenmelidir. Tam tersi kabızlık şikayeti olan kişilerde ise ilaç desteği uygulanacağı gibi ilk tercih olarak mutlaka sulu besinler tercih edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat Bezi Büyümesi Testleri ve Teşhis
YAKINDAN TV İZLEMEK MİYOP YAPIYOR
Düşük Tansiyon Belirtileri
Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Kulunç Ağrısı
Uyluk Germe Estetiği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.