İç hastalıkları terimi tıp alanına ait bir terimdir. Terimin anlamı insan vücuduna ait hastalıklar anlamına da gelir. Buna göre iç hastalıkları; insanın vücut bölümünün içinde veya iç organlarında gerçekleşecek hastalıklar anlamına gelmektedir. Hastahanelerde iç Hastalıkları dahiliye adıyla bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan bedeni toplamda 3 ana kısımda incelenir. Bunlar; Baş bölgesi, vücut ve uzantılar olarak adlandırılırlar. Dahiliye vücut bölgesi ve iç organlarda meydana gelen hastalıklarla ilgilenir. Özellikle ateşli hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, iç hastalıklarının genel alanını oluşturur.

Özel de ise dahiliye; akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, karaciğer hastalıkları, bağırsak hastalıkları, böbrek hastalıkları, apandisit hastalıkları, çeşitli hormonal hastalıklar ve metabolik hastalıklarla ilgilenmektedir.

Hastahanelerin iç hastalıkları bölümü genellikle ilk teşhisin yapıldığı bölümdür. Dahiliyeye başvuran hastalar burada muayene edilerek hastanenin diğer alanlarına yönlendirilirler. Dahiliyenin yönlendirdiği hastalıklar başlıca;

*** Bronşit

*** Zatürre

*** Hiper tansiyon

*** Kalp damar yetersizlikleri

*** Guatr

*** Şeker hastalığı

*** Gastrit

*** Ülser

*** Bağırsak gazları

*** Kabızlık

*** Eklem romatizmaları

*** Osteoporoz

*** Osteoartrit

Sponsorlu Bağlantılar

*** Hormon bozuklukları

Şeklinde sıralanabilir.

İç Hastalıkları bölümlerinde; ayakta poliklinik muayeneleri, yatarak tanı, takip ve tedavileri, acil servis hizmetleri,cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası hasta değerlendirilmeleri, diğer branşlara konsültasyon hizmetleri ve check-up programları bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Buzlu Dondurma Ne Kadar Sağlıklı
Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Titreme ve Ateş Nedenleri
Bakır Neye İyi Gelir? Faydaları
Normal Tansiyon Değerleri
MÜZİKLE TEDAVİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.