SAĞLIĞINIZ İÇİN PH DEĞERİ YÜKSEK SU İÇİN
Uzmanlar ph değeri yüksek olan suların insan sağlığı açısından daha önemli olduğunu vurguluyorlar. İçtiğimiz musluk sularının ne kadar sağlıklı olduğu zaten tartışmalı olan bir konu. Bu yönü insanlar daha sağlıklı su içebilmek için olduğu kadar hazır sulara yönelmekte. Piyasada farklı markalarda çok çeşitli sular yer almakta. Bu suların hepsi de farklı ph değerlerine sahip. Hatta suyun ph değeri yüksek olduğu için en sağlıklı suyun kendi suları olduğunu bildiren reklamlar dahi var. Sizler de şişe suyunun üzerindeki etikete bakarak kaç ph derecesindeki bir suyu içtiğinizi öğrenebilirsiniz.
Peki ph nedir? Neden ph değeri yüksek olan su daha sağlıklıdır? Vücudumuzda faydaları nelerdir? Bu konular herkesin merak konusu.

Sponsorlu Bağlantılar

PH NEDİR?
İlk olarak öğrencilik yıllarımızda tanışmışızdır ph değeri ile turnusol kağıdı ile. PH bir kimya terimi olarak kullanılır. “ Power or potential of Hidrogen “  olan ingilizcesi hidrojenin potansiyel gücü anlamına gelmektedir. Her bir sıvının bir ph ölçüsü bulunmaktadır. Bu ölçü o sıvının asit, baz yada nötr olduğu hakkında bize bilgi verir. Yada diğer bir ifade ile çözeltideki hidrojen iyonu yoğunluğunu belirler. Ph’ı 14 santimetrelik bir cetvele benzetebiliriz. Bu cetvelde 7 nötr, 7’den 0’a kadar asidik, 7’den 14’e kadar ise bazik olarak ifade edilir.

Vücudumuzdan örnek verecek olursa kanımızın ph’sı 7,4 ağzımızın ph’sı 7,2 mide asiti ph’sı 1 idrar ph’sı ise 6 dır. Benzer şekilde yenilen gıda, meyve ve sebzelerinde bir ph’sı vardır. Saf su ise H ve OH bakımından dengeli bir içecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

PH NEDEN ÖNEMLİDİR?
İçtiğimiz suyun bedenimizde çok önemli işlevleri vardır. Hayatsal faaliyetlerimizin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için olmazsa olmazlardandır. Vücudumuzun yaklaşık yüzde yetmişi sudur. Ayrıca İçtiğimiz su bakteri gibi mikroorganizmalardan temiz olmalı, berrak olmalı yada kokusuz olmalı gibi bir çok özelliğe sahip olmalı olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Ama içilen suyun ph değerine çok az kişi dikkat eder. İçilen suda ph değerinin yüksek olması önemli, yani H iyonları OH iyonlarından fazla olmalı. Yüksek ph değeri olan suda ayrıca vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum ve mineraller de bulunmaktadır. Bu sayede vücudumuzun mineral gereksinimi de karşılanmaktadır. Düşük ph’ya sahip su, neredeyse gazlı içeceklerden farksız.

Günümüzde ister istemez yanlış beslenme olsun, isterse de gıdalarda yapılan oynamalardan ötürü olsun vücudumuzun ph dengesi bozulmakta ve asitik özellik almaya doğru gitmektedir. Vücut ise bu ph değerini her zaman dengede tutmak ister. Bu bakımdan bizler ph değri yüksek olan su içmekle vücudumuza destek olmuş oluyoruz. Şayet vücut bunu bir şekilde telafi edemezse, ph’ı dengede tutmak için diğer vücut organlarını ve kemikleri kullanır. Sanırım bunun ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruzdur. Kısacası alkali yaşamak gerekiyor. Bunun için de öncelikle diyetimizi bir gözden geçirmek gerekiyor.

KANSERE ENGEL!!!
Ph değeri su aynı zamanda alkali su demektir. Ph değeri yüksek olan su, öncelikle çağımızın ölümcül hastalığı olan kanser için engelleyici özelliktedir. Kanser hücrelerin ph 4-4.5 arasında yani asitik ortamda yaşamaktadırlar. Bu çerçevede bizler vücudumuzun ph değerini oldukça bazik olarak tutmak zorundayız. Ph değeri yüksek olarak içilen su kanser hücrelerinin yaşayacağı zemini oluşturmamaktadır.

YÜKSEK PH’DA METABOLİZMA DAHA İYİ ÇALIŞIYOR!!
Bunun anlamı stres, huzursuzluk yada gerginlik olmadan bir hayat sürmemizdir. Yüksek PH’da hücreler, dokular ve organlar sorunsuzca işlevlerini yerine getirirler. Düşük ph’da ise yani asitik ortamda vücut asitin yıpratıcı etkisinde dolayı daha çabuk yıpranıyor. Kısacası hastalıklara davetiye çıkarılmış oluyor.

SU’DAN BAŞKA PH DENGESİ NASIL SAĞLANIR?
Su, ph dengesini korumakta son derece önemlidir. Suyun yetmediği durumlarda beslenme değişiklikleri de yararlı olmaktadır. Özellikle şunu belirtmeliyim. Meyve ve sebzeler alkali bakımından zenginken yani bazikken, hayvansal gıdalar ise asitik özelliktedir. Bu, şu anlama geliyor. Sürekli hayvansal gıdalarla beslenen ve diyetinde sebze ve meyve bulunmayan kimseler bir yerde kendi sonlarını hızlandırmaktadırlar.

Günümüzde patentli su filtreleri de bu işlevi fazlası ile yapmakta. Mutfağınızın musluğuna takacağınız bir su filtresi suyunuzun ph’sını yükselterek size uzun yıllar sağlık sağlayacaktır.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Doğanın en güzel sularından biri de zemzem suyudur. Zemzem suyu 10 değerlik ph’ sı ile yeryüzünde en doğal ve faydalı suyudur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ciltte Pullanma ve Kızarıklık
Ruh Sağlığının Korunması
Lenf bezlerinin normal boyutları
Kramp Nedenleri
Üreme
Bilek Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.