İÇTİKTEN SONRA ÇABUK AYILMAİçtikten Sonra Çabuk Ayılma

Erken ayılmanın gerçek yolu alkol alımını bir an önce durdurmak ve vücudunuzdan alkolün atılmasını birkaç saat beklemektir. Sarhoş olmanın hemen durdurulabilir bir tedavisi olmamasına rağmen yine de bulantıyı azaltma, daha fazla uyanıklık sağlanması ve vücuttan alkolün daha hızlı atılması adına atılacak bazı adımlar bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları;

Sponsorlu Bağlantılar

#### Hemen içmeyi bırakın. Eve gitmeye ve yatağa ulaşacak kadar kendinize zaman verin ve bu ölçüde olabildiğinde erken alkolü almayı bırakın. Yani, bu, birayı bırakıp liköre dönün anlamında değil- alkol içeren ne olursa olsun derhal bırakmak ve bunun yerine su yudumlamaktır.

#### Bir şey yiyin. Eğer boş bir mide ile içiyorsanız alkol daha hızlı bir şekilde emilerek kana karışır ve sizi daha hızlı sarhoş eder. Karbonhidrat ağırlıklı birşeyler yemek alkolü içine çeker ve hissettiğiniz bulantıyı hafifletebilir.

#### Su içiniz. Alkolün dehidrasyon (vücudu susuz bırakma) etkisi vardır ve bunu telafi etmek için yeterince su içmeniz önemlidir. Alkoün her bardağına karşılık aynı oranda su için. Bu uygulama hem içme oranınızı azaltır ve hem de vücut sıvılarını tazeler ve ertesi güne daha dinç uyanmanızı sağlayarak akşamdan kalma izlenimi vermez.

Sponsorlu Bağlantılar

Dehidrasyon Nedir? Nelere Yol Açar?

### Kahve içmeyi deneyin. Kahve kafein içerir ve kafeinli içecekler sizi ayıltmaz. Ancak bu tür içecekler —tıpkı ameliyat sonrasında anestezinin etkisini azaltmaya yardımcı olduğu gibi— alkolün yatıştırıcı etkisi ile mücadele edecek ve sizi daha uyanık tutacaktır. Şayet, birkaç saat sonra uyanık kalmayı düşünmüyorsanız bunu yapmayın. Eğer gece vakti ise kafein almayın ve derhal biraz su içerek yatağa yatın.

NOT 1: Hem kafein hem de alkol dehidrasyona neden olacağından yeteri kadar da su içmeniz gerektiğini unutmayın.

NOT 2: Kafein sizin uyanık kalmanızı sağlasa da, asla unutmamanız gereken, “kafeinin sizin bilişsel işlevleriniz, motor becerileriniz ya da karar verme yeteneklerinizin” uyanık olduğunuz kadar daha iyi olmasına neden olmadığıdır. 

#### Soğuk bir duş alın. Soğuk su ile duş alınması sizin acilen uyanık kalmanıza ve kendinizi daha dikkatli hissetmenizi sağlar. Tabi ki bu kolay değildir. Eğer kusma veya alkol zehirlenmesi gibi belirtiler varsa soğuk duş almayın. Hem bu belirtiler hem de soğuk duş vücut ısısını iyice düşürebileceğinden tehlikeli olabilir.

Alkol Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

#### Uyuyun. Yatağa gitmeden önce biraz yemek ve su içtikten sonra derhal uyumak en iyi seçimdir. Mümkünse en az 7 saat uyuyun.

İçtikten Sonra Hızlı AyılmaHer zaman yatağa gitmeden önce bir bardak su için ve eğer ertesi gün başınız ağrıyacak gibi bir his varsa ibuprofen içiniz.

ÖNLEYİCİ TEDBİRLER NELERDİR?

#### Alkol almaya başlamadan önce iyi bir öğün yiyin. Midenizde bir şey olması çok hızlı sarhoş olmanıza engel olur ve kanınıza sadece alkol değil birlikte diğer öğelerin de alınmasını sağlar.

#### Su içiniz. Yeteri kadar su içmek sizi çok fazla içmekten alıkoyacak ve ertesi güne daha ayık başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca yatmadan önce de mutlaka su içiniz.

Alkol Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

UYARILAR

**** Eve gitmek için ayılmayı beklemeyin. Bunun tek yolu alkolün vücudunuzdan uzaklaşmasıdır ki bu da zaman alacaktır. Bunun yerine bir taksi çağırın veya sizi bırakması için bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Yada hiçbirisi mümkün değilse, alkol almadan önce bu sorunları bir düşünün.

**** Alkol zehirlenmesi varlığında derhal tıbbi yardım (112) isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir
Obezite Ameliyatı Sonrası Zayıflama
Yetişkinlerde Konjenital Kalp Defektleri
Burun Üstünde Sivilce
yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması
Göz Çevremde Soyulma Var
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.