İÇTİKTEN SONRA KAN KUSMAiçtikten sonra kan kusma

Sadece içtikten sonra değil hangi durumda olursa olsun kan kusma normal bir durum değildir ve korkutucudur. Tıbbi olarak hematemez olarak bilinen durum alkol aldıktan sonra yaygın olarak görülür ve içmeyi sorunlu hale getirir. Birçok acemi içicide bu nedenle aşırı içmeye karşı bir nefret duygusu gelişecektir. Kan kusmanın hafiften ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumlara kadar çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İÇTİKTEN SONRA KAN KUSMANIN DİĞER BELİRTİLERİ

Belirtiler olayın nedeni ve kanamanın derecesine bağlı olarak değişebilir. İlk belirtiler mide, göğüs ve boğaz, karın krampları, bulantı ve mide ağrısı yanması içerebilir. Daha ciddi belirtiler ise baş dönmesi, halsizlik, göğüste, karın ya da sırtta şiddetli ağrı, nefes darlığı ve büyük miktarda kusmukta kan ve dolaşım şoku yaşanabilir. Eğer;

  • Kusma büyük bir kanamaya yol açmışsa,
  • Dışkıda büyük miktarda kan veya bunun belirtileri görülüyorsa,
  • Şiddetli ve aralıksız ağrınız varsa,
  • Baş dönmesi deneyimi yaşıyorsanız,
  • Her deneyiminizde tekrarlayan kanlı kusma varsa,
  • Ateş söz konusuysa,
  • Herhangi bir hasta olarak kan sulandırıcı ilaçlar (Plavix, Pradaxa coumadin gibi) aldıysanız derhal bir doktora görününüz.

NEDENLERİ VE TEDAVİLERİ

1/ Gastrointestinal Sistemde Yırtık

Sponsorlu Bağlantılar

Kusma şiddetli bir eylemdir ve karın, göğüs ve özellikle yemek borusu içinde basınç oluşturur. Basınçtaki ani artış mide bağırsak yolunun yırtılmasına neden olabilir. Rüptür yada yırtık en yaygın olarak özofagustadır (yemek borusu) ve daha sonra kusmuk  göğüs içine dökülür. Bu ise daha sonra yoğun inflamasyon, enfeksiyon neden olur ve acil tıbbi tedavi olmadan genellikle ölümcüldür.

Semptomlar sırta yayılan ani başlangıçlı şiddetli göğüs ağrısı ile başlar daha sonra buna terleme, nefes darlığı yada karın ağrısı eşlik edebilir. Tanı öykünüz, semptomlarınız ve ipuçları veren anormal bulgular gösteren bir akciğer grafisi esas alınarak yapılır. Tedavide yırtığın onarılması esastır. Antibiyotikler ve destekleyici bakım genellikle gereklidir.

2/ Siroz

Siroz kronik alkol tüketimi, otoimmün hastalıklar ve hemakromatoz gibi kalıtsal hastalıklardan meydana gelir. Sonuçta karaciğerde yara ve portal (karaciğer) dolaşım içindeki kan basıncında bir artış oluşur. Kan damarları genişler ve kalbe kan getirilmesine yardımcı olan kolateral damarların oluşmasına yol açar. Bundan özofagus (yemek özefagus varisleriborusu) da etkilenir ve varis olarak isimlendirilen anormal damar oluşumları gözlenir. Bu anormal kan damarları yırtılabilir ve sonuçta büyük kanamalar meydana gelebilir.

Semptomlar arasında önemli oranda parlak kırmızı kan içeren kusma, halsizlik ve kanlı dışkı (siyah veya bordo renkli dışkı) görülebilir.

Tedavi kanamayı durdurma amaçlıdır. Bunun için çeşitli ilaçlar ve cerrahi seçenekler kullanılabilir. Siroz geliştikten sonra bunu geri dönüştüren herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Aspirin ve non-steroidal olan ilaçlardan kaçınılması gerekir. Düşük tuzlu diyet ve fazla protein alınımından kaçınılması gerekir. Uzmanlar kan damarları üzerindeki baskıyı hafifletmek ve daha fazla kanamayı önlemek için ek cerrahi seçenekleri isteyebilir.

3/ Ülser

Alkol asidik özelliğe sahiptir ve gastrointestinal sistem içerisindeki astarı rahatsız eder.  Aşırı alkol alımı mide astarı iltihaplanmasına ve ülserasyonlar gelişebilir. Eğer kişi kusmuşsa başlangıçta dışkıda küçük miktarda kan  görülebilir.

Ülser çoğu durumda orta karın ya da alt göğüste ağrı meydana getirir. Semptomlar geçici olarak reçetesiz satılan antasitlerle hafifletilebilir. Ağrı sabahın erken saatlerinde kişiyi uyandırabilir. Dışkıda kan oluşur ve koyu veya siyah renkli dışkı görülebilir.

Ülser tedavisinde alkolden kaçınmak ve reçetesiz satılan anti-inflamatuar ilaçların kullanımı yer alır.  Proton pompası inhibitörleri ve H2 blokerleri gibi asit azaltıcı ilaçlar size yardımcı olabilir. Daha şiddetli olgularda endoskopi yapılır ve bu işlem sırasında doktorunuz kanamayı durdurmak için yakma gibi uygulama yapabilir. Ülserli hastalar asitli gıdalar, gazlı içecekler, alkol ve tütün kullanımından kaçınmaları gerekir.

4/ Gastritalkol aldıktan sonra kan kusma

Gastrit kötü beslenme, anti-inflamatuar ilaç kullanımı, alkol ve gazlı içeceklerin aşırı tüketimi gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan bir enflamatuar koşuldur. Sigara içmek de midenin salgıladığı koruyucu mukusu azaltmakta ve gastrit gelişimine katkıda bulunmaktadır. Gastrite H. pylori bakterisi neden olur ve bunun mevcut olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Gastrit mide astarında minör kanamalara neden olur fakat daha şiddetli halde bir ülser gelişebilir.

Sağlıklı bir diyet, alkol, sigara ve sodayı bırakma gastrit tedavisinde önemlidir. H. pylori için enfeksiyonu reçeteli asit ilaçlar ve antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Antasitler, proton pompası önleyicileri ve H2 blokerleri gibi diğer ilaçlar gastrit tedavisinde etkilidirler.

5/ Çok Fazla Alkol İçme

Aşırı alkol mide ve bağırsak zarını tahriş eder. Alkol zayıf bir asittir ve aşırı alımı mideyi koruyucu mukusda hasara yol açabilir.

Belirtileri gastrit ve ülsere benzer ve ağrı, asit reflü, mide bulantısı ve kusma şeklinde görülür. Aynı zamanda baş dönmesi, sersemlik, karın ağrısı ve yorgunluk da oluşabilir. Uzun süreli aşırı alkol kullanımı siroz ve pankreatite yol açar ve aynı zamanda kalbi de etkileyebilir. Tedavide uygun bir diyet yemek, yeterli sıvı almak ve antasitler kullanmayı gerektirir.

6/ İlaçların Yan Etkileri

Aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi tüm anti-inflamatuar ilaçlar tahrişe ve kanamaya neden olabilir. Kusma oluşursa kan olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu ilaçlar mukus üretimini azaltır ve doğrudan mide astarını tahriş eder. Ayrıca, aspirin trombosit (pıhtı oluşumuna yardımcı olan kan hücreleridir) fonksiyonuna da müdahale ederek kan pıhtılaşmasını engeller.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boşaltım sistemi organları
Suda Doğum
Memenin Kahverengi Kısmında Şişlik
Kan uyuşmazlığı
Saçlar Neden Erken Beyazlar?
Kas Ağrısı, Nedenleri, Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.