İÇTİKTEN SONRA KUSMA NASIL GEÇERİçtikten Sonra Kusma Nasıl Geçer

İçtikten sonra yada alkol aldıktan sonra kusma nadiren görülür ve gerçekten alkol aldıktan sonra böyle bir durumla karşılaşıyorsanız ağrılı belirtilerin azaltılması amacı ile altta yatan başka nedenler aranmalı ve tedavi edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

BUNUNLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

İçtikten sonra kusma gastroenterit yada taşıt tutması herhangi bir tıbbi hastalıklara benzer bir şekilde ele alınmalıdır.

KUSMA SONRASI NE YAPILMALI?

#### Kusma durumundan sonra mutlaka kaybolan sıvının yerine karşılık gelen miktarı içiniz. Bu, hem susuz kalmamanızı hem de kaybedilen elektrolitlerin yerine konmasını sağlar. Olası sağlık risklerine karşı koruma sağlar.

Kafein ve alkolün olmadığı sıvıları veya içecekleri tercih edin. Su ya da şeker içeren sıvılar güvenle alınabilir. Meyve suyu içilebilir fakat portakal suyu veya limonata gibi asitli olanlardan kaçınılmalıdır. Kustuktan sonra vücudunuzdan kaybolan elektrolit kaybını gidermeye yönelik formülize edilmiş enerji içecekleri de alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alkol Aldıktan Sonra Çabuk Ayılmak İçin Ne Yapılır?

Diğer sıvılar arasında zencefilli gazoz içilebilir bunun aksine süt gibi yağlı içeceklerden de kaçınılmalıdır. Peki bu içecekler ne zaman içilmeli yada içilmemeli?

  • Kustuktan sonra ağzınız kurumuş ve kötü bir tat varsa normal musluk suyu içebilir yada bir buz küpünü ağzınıza atarak emebilirsiniz.
  • Kustuktan hemen sonra 1-2 saat içinde herhangi bir sıvı alınımı önerilmemektedir.
  • Sıvı alımına yavaş başlamak gerekir. Bulantı hissiniz yatışsın ve kusma işlevinden 1 saat sonra başlanmalıdır.
  • Daha her 15 dakikalık aralıklarla yudumlamaya başlayın ve önünüzdeki 3-4 saat boyunca da bu şekilde yapınız.
  • Kusma bazen tekrarlanabilir. Bu durumda aynı işlemlere tekrardan başlayın.

İçtikten Sonra Terleme Ne Anlama Gelir?

#### Kusma sonrası hangi yiyecekler alınmalı? Kusma sonrası kabul edilebilir gıdalar yemek hem vücudunuzun gücünü geri kazanmasını, hem kaybedilen besinlerin yerine konmasını hem de midenizin yatışmasını sağlamaktadır. Peki ne yemek gerekir? Öncelikle hafif ve yatıştırıcı gıdalar seçilmeli ve bunlar küçük miktarlarda alınmaya başlanmalıdır.

Ani Bulantı ve Kusma

Muz kusma ile kaybedilen potasyumu telafi edebilmek adına faydalı bir meyvedir. İkincil olarak tahıllı ekmek de mideyi yatıştırmak ve kusmayı kontrol etmek için mükemmel bir seçenektir. Diğer yandan buğulanmış sebze, pişmiş patates ve kahverengi pirinç de sindirimi kolay yatıştırıcı gıdalardır. Tabi ki bu besinlerin zamanlaması da önemlidir;İçtikten Sonra Kusma Nasıl Önlenir

Kusma sonra içeceklerin alınması gibi çeşitli gıdaların ne zaman alınacağı da önemlidir. Kusmaktan yaklaşık bir saat kadar sonra küçük ısırıklar ile ve her ısırık arasında birkaç dakika bekleyerek muz tüketilebilir. Benzer şekilde, tereyağı veya reçel olmadan tam tahıllı tost yada ekmek yemeye de başlayabilirsiniz.

İçtikten Sonra Kan Kusma

Bunların dışında kaçınmanız gereken ve durumu daha da kötüleştiren gıdalar da bulunmaktadır. Kırmızı biber, sarımsak, soğan vb içeren gıdalar dahil olmak üzere baharatlı ve güçlü aromalı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

ANAHTAR SORU: İÇTİKTEN SONRA KUSMA NASIL ÖNLENİR?

  • ALKOL ALMADAN ÖNCE; Alkol almadan önce alkolü seyreltecek bir şeyler yeme yada alkol içermeyen bir şeyler içmek iyi bir fikirdir. Aynı zamanda her zaman sınırlarınızı bilin ve tolerans düzeyinizi aşmamaya dikkat etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
  • ALKOL ALMA ESNASINDA; içme esnasında yapacağınız en iyi şey biraz ara vermek ve bir saatte maksimum bir içki içmektir. Yanı sıra aperatifler yeme veya bu esnada arasında bir bardak su dahi olsa alkolsüz içecekler de tüketebilirsiniz.

Alkol Zehirlenmesi (Daha Fazlasını Okuyun)

  • ALKOL ALMA SONRASI; içtikten sonra ve uyku öncesi, büyük miktarda su ya da alkol etkisi bulunmayan ve alkolü sulandıran içecekler içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Barbunya Fasulye Neye İyi Gelir
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Gribe Ne İyi Gelir
Metanol Zehirlenmesi
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.