İDRAR KAÇIRMA NEDENLERİ NELERDİR?

İdrar kaçırma bir hastalık değildir sadece belirtidir. Günlük alışkanlıklarınızdan ve altta yatan tıbbi durumlar ya da fiziksel sorunlardan kaynaklanmaktadır. Doktorunuz tarafından yapılacak ayrıntılı bir değerlendirme, idrar kaçırmanın arkasında hangi nedenlerin olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Geçici idrar kaçırmanın nedenleri:

Alınan bazı gıdalar, içecekler ve ilaçlar geçici idrar kaçırmalarına neden olabilir. Günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız basit değişiklikler ile rahatlama sağlanabilir.

Alkol. Alkol mesaneyi uyarıcı bir idrar söktürücü gibi davranarak idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkarır.

Aşırı hidrasyon.  Özellikle kısa bir süre içinde, fazla miktarda sıvı tüketimi yapılması fazla idrar oluşmasına ve idrara sık çıkmanıza neden olur.

Kafein. Kafein diüretik ve mesane uyarıcı bir madde olduğu için idrara çıkma ihtiyacı doğurur.

Mesane tahrişi. Gazlı içecekler, çay, kahve, yapay tatlandırıcılar, mısır şurubu, baharatlı, şekerli ve asitli yiyecekler, domates gibi sebzeler, baharat, şeker ve asit bakımından zengin yiyecekler mesaneyi kötüleştirebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlaçlar. Kalp ilaçları, tansiyon ilaçları, sakinleştiriciler, kas gevşeticiler ve diğer bazı ilaçlar mesane kontrolünde problemlere sebep olabilmektedirler.

Kolayca tedavi edilebilir bazı hastalıklar bile idrar kaçırma sorununa kaynaklık edebilirler. Bu hastalıklara şunlar örnek verilebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu. Enfeksiyonlar mesanenizde tahrişlere yol açarak güçlü bir şekilde idrara çıkma dürtüsü oluşturabilir. Bu dürtüler bir idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıp idrar kaçırma şeklinde belirti verebilir. Diğer olası belirtilere idrarda yanma hissi ve kötü kokulu idrar gösterilebilir.

Kabızlık. Rektum mesanenin hemen yanında yer alır ve birçok ortak sinir kullanmaktadırlar. Kalın bağırsaktaki dışkının sertleşmiş olması sinirlerin aşırı aktif olması, idrara çıkma sıklığını arttırmaktadır. Buna ek olarak, sıkıştırılmış dışkı bazen mesanede taşmalara neden olarak idrar kaçırmalarına neden olabilir.

Kalıcı idrar kaçırma nedenleri:

İdrar kaçırma problemi altta yatan fiziksel değişiklikler ve problemler yüzünden kalıcı da olabilmektedir. Bu fiziksel değişimler aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

Gebelik ve doğum. Hamile kadınlarda meydana gelen hormonal değişiklikler ve büyüyen rahim, baskı türü idrar kaçırmalarına neden olabilmektedir. Buna ek olarak, vajinal doğum yapılması da mesane kontrolünü sağlayan kaslarda zayıflamaya sebep olarak idrar kaçırmalarına neden olabilmektedir. Doğum sırasında düşük yapılması mesane sinirlerine ve mesaneyi destekleyen dokulara zarar vererek pelvik düşmesine ve sarkmasına neden olur. Sarkma ile mesane, rahim, rektum veya ince bağırsağınız normal konumundan aşağı doğru gelerek vajina içinde çıkıntılara neden olabilmektedir. Bu çıkıntılarda idrar kaçırma ile ilişkili olabilmektedir.

Yaşlanma ile meydana gelen değişiklikler. Mesane kasında yaşlanmaya bağlı olarak idrar depolama kapasitesinde düşüş meydana gelir. Bu da aşırı aktif mesane belirtilerinde artışa yol açar. Eğer kan damarlarında hastalık varsa, aşırı aktif mesane belirtilerinin oluşma riski artmaktadır. Kan damarlarındaki hastalıkların oluşumunu da vücudunuzun genel sağlık durumunu düzelterek engelleyebilirsiniz. Çoğu durumda sigara içilmesinin bırakılması, fazla kilolardan kurtulma ve yüksek tansiyonu tedavi etme ile kan damarlarının sağlık durumunu iyileştirebilir ve dolayısıyla aşırı aktif mesane probleminin de önüne geçebilirsiniz.

Menopoz döneminde olan kadınlarda, mesane ve üretra zarının sağlıklı kalmasını sağlayan östrojen hormonunun daha az salgılanması dokularda bozulmalara yol açarak idrar kaçırmalarına sebebiyet verebilmektedir.

Histerektomi. Kadınlarda mesane ve rahim birbirine yakın konumda yer alırlar ve birçok ortak kas ve bağ tarafından desteklenmektedirler. Kadın üreme sisteminde rahmim çıkarılması (histerektomi) gibi bir cerrahi işlemin gerçekleşmesi durumunda, pelvik taban kasları zarar görerek idrar kaçırmaları oluşabilir.

Ağrılı mesane sendromu (interstisyel sistit). Kronik ve ağrılı olan bu durum sık idrara çıkmalara ve idrar kaçırmalarına neden olmaktadır.

Prostatit. Prostatit, erkeklerde mesane altında bulunan ceviz büyüklüğünde bir organ olan prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Erkeklerde mesane kontrolünün kaybedilmesi prostatitin belirtisi değildir. Ancak yine de erkeklerde idrar kaçırma bazen prostatitin yaygın bir sonucu olabilmektedir.

Prostat büyümesi. Yaşlı erkeklerde, idrar kaçırma genellikle prostat bezinin büyümesi denilen ve aynı zamanda “Benign prostat hiperplazisi (BPH)” olarak bilinen bir durumdan kaynaklanmaktadır.
• Prostat kanseri. Erkeklerde, stres tipi ve dürtülü idrar kaçırma problemleri genellikle tedavi edilemeyen prostat kanserleri ile ilişkili olmaktadır. İdrar kaçırma prostat kanseri için uygulana cerrahi işlemler veya radyoterapi tedavilerinin yan etkilerinden de kaynaklanabilmektedir.

Mesane kanseri veya mesane taşları. İdrar kaçırma, ani idrar yapma ihtiyacı ve idrarda yanma gibi belirtiler mesane kanseri veya mesane taşlarının belirtileri olabilir. Belirti ve bulgulara ek olarak idrarda kan ve pelvik ağrı gösterilebilir.

Nörolojik bozukluklar. Çoklu skleroz, Parkinson hastalığı, inme, beyin tümörü veya omurilik yaralanması gibi sinirsel bozukluklar mesanedeki sinirlerde sinyal arızalarına neden olarak idrar kaçırma problemini ortaya çıkarabilmektedir.

Tıkanma (blok). İdrar yollarının herhangi bir yerinde oluşan bir tümör idrar yolunu kapatarak, idrarın normal akışını engelleyebilir ve taşma tipi idrar kaçırmalarına neden olabilir. İdrar yollarında yer alan veya mesanede oluşan sert üriner taşlar idrar kaçırmasının nedeni olabilir. Bu taşlar mesane, üreter ve böbreklerde yer alabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kefir
Kalp Pili Nedir? Nasıl Takılır?
İç Hastalıkları
Kalça Ağrısı
Ketonlar ve Zayıflama
Boyun Fıtığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.