İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma (mesane kontrolünün kaybı) sık görülen ve genellikle utanç verici his uyandıran bir sorundur. İdrar kaçırmanın şiddeti kaçırılan idrarın miktarına bağlıdır. Öksürme veya hapşırma sırasında acil bir şekilde tuvalete gitme dürtüsünün uyanmasına sebep olabilir.

İdrar kaçırma sorunu günlük faaliyetleri olumsuz etkilediğinden dolayı bir doktora görünmekten çekinmeyiniz. Çoğu durumda, basit yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi tedavilerle bu rahatsızlıktan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ VE İDRAR KAÇIRMA TÜRLERİ NELERDİR?

İdrar kaçırma problemi mesanenin idrar tutmada yetersiz kalmasıdır. Bazı insanlarda idrar kaçırmaları zaman zaman küçük sızıntılar şeklinde görülmektedir. Bu durum da sık sık giysilerin ıslanmalarına neden olmaktadır. Sebeplerine göre bir dizi idrar kaçırma çeşitleri vardır.

Yaygın olan idrar kaçırma türleri şunlardır:

Stres (basınç) türü idrar kaçırma. Öksürme hapşırma, gülme, egzersiz ya da ağır bir şey kaldırma gibi faaliyetlerden dolayı mesane üzerinde basınç artışı olur. Oluşan bu basınç ile idrar kaçırması meydana gelir. Mesanedeki sfinkter kası zayıfladığı zaman oluşan baskı nedeniyle idrar kaçırma durumu daha olası hale gelmektir. Kadınlarda, gebelik, doğum ve menopozdan kaynaklanan fiziksel değişiklikler de baskı türü idrar kaçırmalara neden olmaktadır. Erkeklerde ise, prostat bezinin çıkarılması idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dürtü ile idrar kaçırmalar. Bu idrar kaçırma türünde, istemsiz, ani ve şiddetli bir şekilde idrara çıkma dürtüsü oluşmaktadır. Mesanenizde idrara çıkma için kasların kasılması ve idrarın geldiğine dair sinyaller ve uyarıların gelmesi sadece birkaç saniye içinde olmaktadır. Dürtü ile idrar kaçırma probleminde gece dâhil olmak üzere sık sık idrara çıkmak gerekmektedir.

Dürtü ile idrar kaçırma problemi, idrar yolu enfeksiyonlarından, mesanenin tahriş olmasından, bağırsak problemlerinden, Parkinson Alzheimer hastalığından, inme, yaralanma ya da çoklu skleroz ile bağlantılı sinir sistemi hasarından dolayı meydana gelebilmektedir. Eğer bilinen açık bir nedeni yoksa, dürtülü idrar kaçırma problemine “aşırı aktif mesane” denmektedir.

Taşma türü idrar kaçırma. Eğer sık sık veya sürekli olarak damla damla bir şeklinde idrar kaçırma oluyorsa, bu tip idrar kaçırmaya “taşma türü idrar kaçırma” olarak adlandırılır. Bazen mesanenin hiçbir şekilde boş olmadığı hissi oluşur. İdrara çıktığınızda ise, zayıf bir idrar akımı ile idrarınızı giderirsiniz. Bu tür idrar kaçırma genellikle mesanesi zarar görmüş, idrar yolu tıkanan, diyabetten dolayı sinirleri hasar gören, çoklu skleroz veya omurilik hasarı yaşayan kişilerde görülür. Erkeklerdeki bu tür idrar kaçırma problemi genellikle prostat bezi sorunları ile ilişkili olmaktadır.

Karma tipli idrar kaçırma. Eğer idrar kaçırma belirtileriniz stres türü ve dürtülü idrar kaçırma belirtilerini ortak olarak gösteriyorsa bu çeşit idrar kaçırmaya karma idrar kaçırma denmektedir.

Fonksiyonel idrar kaçırma. Fiziksel veya ruhsal bozukluk içinde olan yetişkinler ile yaşlı bakım evlerinde yaşayan insanlarda görülebilen idrar kaçırma türüdür. Örneğin, ağır artrit hastalığı olan bir kişi yeterince hızlı bir şekilde pantolon düğmelerini açamadığı için fonksiyonel idrar kaçırma problemi yaşarlar.

Toplam tipli idrar kaçırma. Bu terim gece ve gündüz sürekli devam eden bir şekilde geniş hacimli sızıntıların periyodik olarak kontrol edilemeyecek şekilde devam etmesi olarak kullanılır.

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Bir doktora gidip idrar kaçırma problemi yaşadığınızı söylemek hastaya zor ve utanç verici gelebilir. Ancak eğer idrar kaçırma problemi sık ve şiddetli bir şekilde devam ediyor ve günlük yaşam kalitenizi ciddi ölçüde olumsuz etkiliyorsa, tıbbi bir çözüm aramanız önem arz etmektedir. Aşağıdaki nedenlerden ötürü bir bevliye (üroloji) doktoruna başvurmanız önerilir:

• İdrar kaçırma problemi bazen altta yatan ciddi bazı sorunların da habercisi olabilmektedir. Eğer ki idrarda kan tespit edilirse durum daha ciddi demektir.
• İdrar kaçırma sorunu sizi günlük faaliyetlerden alıkoyabilir, sosyal ortamlardan çekilmenize ve utanmanıza sebep olabilir.
• İdrar kaçırma problemi yaşayan yaşlılarda bir an önce tuvalete yetişme telaşı düşme riski oluşturmaktadır.

KİMLER DAHA FAZLA RİSK TAŞIYOR?

Aşağıda yazılan faktörler idrar kaçırma problemine yakalanma riskini arttırmaktadır:

Cinsiyet. Kadınlarda erkeklere oranla idrar kaçırma problemi daha sık olarak görülmektedir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında gebelik, doğum, menopoz ve normal kadın anatomisi gösterilebilir. Ancak, prostat bezi sorunları olan erkeklerde de stres ve taşma tipi idrar kaçırma riski yüksek olmaktadır.

Yaş. Kişi yaşlandıkça, mesane ve üretra içinde yer alan kaslar güçlerinin bir kısmını kaybederler. Yaşla birlikte meydana gelen değişiklikler mesanenizin tutabileceği idrar miktarında azalmaya ve istemsiz idrar kaçırmalarında artışa yol açmaktadır. Ancak, yaşlılıkta mutlaka idrar kaçırma problemi ile karşılaşacaksınız diye bir şart yoktur. Kaçırma problemi bebeklik hariç her yaşta normal karşılanmamalıdır.

Fazla kilolu olmak. Obez veya aşırı kilolu olan insanlarda mesane ve mesane etrafındaki kaslar üzerinde artan baskı, kasları zayıf düşürerek herhangi bir öksürük ya da hapşırma esnasında idrar kaçırmalarına neden olmaktadır.

Sigara. Sigara ile ilişkili olarak gerçekleşen kronik öksürük idrar kaçırmalara neden olabildiği gibi içilen sigara başka nedenlerle gerçekleşen idrar kaçırmalarını daha da kötüleştirmektedir. Sürekli olarak devam eden öksürük, üriner sfinkter üzerinde baskıyı arttırarak stres tipi kaçırmalara yol açar. Sigara içmek aynı zamanda mesane kasılmalarına neden olarak aşırı aktif mesane riskini de artırabilmektedir.

Diğer hastalıklar. Böbrek veya diyabet hastalığı idrar kaçırma riskini artırabilir.

DİĞER ŞİKAYETLER NE OLABİLİR:?

Kronik idrar kaçırma komplikasyonları şunlardır:

Cilt sorunları. İdrar kaçırma sorunu deride döküntülere, enfeksiyonlara ve yaralara (cilt ülseri) yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları.Kaçırmalar tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının oluşma riskini artırır.

Faaliyetlerinde değişiklikler. İdrar kaçırma problemi sizi bazı normal faaliyetlere katılmaktan alıkoyabilir. Egzersiz yapmaktan kaçınabilir, sosyal ortamlara girmekten çekinebilir ve tuvalet imkânının kısıtlı olduğu ortamlardan uzaklaşmak isteyebilirsiniz.

İş hayatında değişiklikler. İdrar kaçırma iş hayatında da olumsuz etkilere sebep olabilir. Sık sık idrar çıkma dürtüsü sizi toplantıların ortasında çıkmaya mecbur edebilir. Yaşadığınız bu sorun, iş yerindeki konsantrasyonunuzu bozabilir, yorgunluklara neden olabilir ve geceleri yeterince uyumaktan alıkoyabilir.

Kişisel hayatta değişiklikler. İdrar kaçırmanın belki de en moral bozucu etkisi kişisel yaşam üzerindeki olumsuz etkisi olmaktadır. Aileniz idrara sık sık çıkma davranışınızdaki değişiklikleri anlamakta güçlük çekebilir veya gezilere çıktığınızda bu tür davranışlarınızdan dolayı hayal kırıklığı yaşayabilirler. İdrar kaçırma probleminden dolayı cinsel yakınlık kurma konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Kaçırma ile birlikte anksiyete (kaygı bozukluğu) ve depresyon yaşanması pek yaygın görülmemektedir.

İDRAR KAÇIRMA İÇİN YAPILACAK TESTLER NELERDİR?

İdrar kaçırma için yaygın olarak kullanılan test ve işlemler şunlardır:

Mesane günlüğü. Doktorunuz birkaç gün boyunca mesane günlüğü tutmanızı isteyebilir. Tutacağınız günlükte ne kadar sıvı tükettiğiniz, ne zaman idrara çıktığınız, ne kadar idrar yaptığınız, acil olarak idrar çıkma ihtiyacı hissedip etmediğiniz ve kaç defa idrar kaçırma durumu yaşadığınız gibi bilgiler kaydedebilirsiniz.

İdrar tahlili. Sizden laboratuarda incelenmek üzere bir miktar idrar örneği istenecektir. Bu örnek ile idrarda enfeksiyon belirtileri ile kan veya diğer anormallikler olup olmadığına bakılır.

Kan testi. Kan örneğiniz alınarak analiz için laboratuara gönderilir. Kan analizinde idrar kaçırma ile ilişkili çeşitli kimyasal maddeler aranır.

Özel test

Eğer daha fazla bilgi gerekiyorsa, sizden aşağıdaki ek testler de istenebilir:

İdrar yapılması sonrası rezidüel (PVR) ölçümü. Bu işlem için, idrarınızı ölçen bir kaba idrar yapmanız istenir. Daha sonra doktorunuz bir kateter ya da ultrason testini kullanarak mesanede kalan artık (rezidüel) idrar miktarını kontrol edecektir. Kullanılan katater, idrar yolunda ve mesanede kalan idrarı boşaltmak için kullanılan ince, yumuşak bir tüptür. Ultrason için ise, değnek gibi bir cihaz karnın üzerine yerleştirilir. Ultrason işleminde ses dalgaları ve bilgisayar kullanılarak, mesanenin görüntüleri elde edilir. Mesane içinde kalan idrarın miktarının fazla olması, idrar kanalında bir tıkanma olduğu veya mesanedeki sinir veya kaslarla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Pelvik ultrason. Ultrason testi aynı zamanda idrar yolu ve genital bölgenin diğer kısımlarındaki anormallikleri aramak için de kullanılabilir.

Sıkışma testi. Bu test için, doktorunuz şiddetle öksürmenizi veya idrar yapmak için kendinizi sıkıştırmanızı isteyecektir. Bu işlemlerle idrar kaçırması olup olmadığı anlaşılacaktır.

Ürodinamik test. Bu testte mesane dinlenir vaziyette iken ve dolu vaziyette iken basınç ölçümleri yapılır. Doktor veya bir hemşire idrar yolu ve mesanenize bir katater aracılığıyla su doldururlar. Bu arada, bir basınç monitörü basınç değişikliklerini ve basınç değerlerini kayıt altına alır. Bu test mesanenizin kas gücünü ve üriner sfinkterin sağlığını ölçmeye yardımcı olur. Ayrıca idrar kaçırmanın hangi tür olduğunun da anlaşılmasını sağlayan bir araçtır.

Sistogram. Bu görüntüleme testinde, mesane ve idrar yolunuza bir katater yerleştirilir. Katater aracılığıyla, doktorunuz özel bir boya içeren sıvıyı enjekte eder. Bu boyar madde idrara karıştığından, idrar yaparken X-ray görüntüleri elde edilir. Elde edilen görüntüler idrar yolu ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Sistoskopi. Küçük bir merceği (sistoskop) olan ince bir tüp idrar yolunuza yerleştirilir. Sistoskopi sırasında doktorunuz idrar yolunuzu kontrol ederek var olan anormallikleri işlem sırasında alabilir.

Türkiyede kadınların yüzde 15-17 sinin idrar kaçırma sorunu yaşadığı ve bu sorunun yaklaşık 20 dakika süren cerrahi müdahale ile tedavi edilebildiği bildirildi.

Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idrar kaçırmanın, yaşamı tehdit eden bir sağlık sorunu
olmadığını ancak tedavi yerine kendi haline bırakıldığında yaşam kalitesini bozan ve depresyona sürükleyen kronik bir hastalığa dönüştüğünü söyledi.

İdrar kaçırma sorunun genellikle orta yaştan sonra görülmeye başladığını, menopozla birlikte görülme sıklığının arttığını belirten İtil, sorunun, yaşlılığın bir parçası olarak görülmemesi gerektiğini, tedavi seçeneklerinin bulunduğunu vurguladı.
İtil, yapılan çalışmalara göre, “Türkiye?de kadınların yaklaşık yüzde 15-17?sinin idrar kaçırma sorunu yaşadığının tespit edildiğini” ifade ederek, “Bu, birçok kronik hastalıktan daha yüksek bir orandır. Bu
kadınların birçoğu, ya sorununun halledilemeyeceğini düşünerek doktora gitmiyor ya da utand

ASKI OPERASYONU

İdrar kaçırmaya özellikle rahim, mesane sarkmaları, zorlu doğumlar, yaş, menopoz etkileri, daha önce geçirilmiş rahim ameliyatları, kabızlık, şişmanlık, kronik öksürük gibi karın içi basıncı artıran durumların
zemin hazırladığına dikkati çeken İtil, iki tip idrar kaçırma problemi görüldüğünü ifade etti.

Öksürme, hapşırma, koşma ve yürüme sırasında ortaya çıkan birinci tip idrar kaçırmanın tedavisinin cerrahi yöntemlerle mümkün olduğunu belirten İtil, “Bu tip idrar kaçırma sorununda, lokal anesteziyle
mesane boynuna uygulanan sentetik askı operasyonuyla tedavi mümkün. Günümüzde, bu operasyonlar yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlanıyor” diye konuştu.

İtil, cerrahi müdahale için herhangi bir yaş sınırının bulunmadığını, yapılan ameliyatların sonuçlarının başarılı olduğunu kaydetti. İtil, “Sonuçlar çok iyi. Aynı gün hasta idrarını yapabiliyor, uzun süre sonda
kalmasına gerek kalmıyor. Ameliyat sonrasında, yüzde 90?ın üstünde memnuniyet sağlanıyor” dedi.

İLAÇ TEDAVİSİ

İtil, sık sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, tuvalete yetişememe gibi belirtilerle karakterize olan ikinci tip idrar kaçırma sorununun ise ilaçla tedavi edildiğini söyledi. İtil, “Bir kadının günde 8 kez idrar
yapması normalken, rahatsız olanlar günde 20-25 kez, hatta daha fazla idrar yapıyor” diye konuştu.

Tedavi yöntemine karar verilmeden önce idrar kaçırma sorunun hangi tip olduğunun mutlaka belirlenmesi gerektiğini anlatan İtil, “Gerekli testler yapılmalı. İlaç tedavisi görecek hastanın ameliyat edilmesi, ameliyat olması gereken hastanın ise ilaç tedavisi görmesi son derece yanlıştır. Sorunları daha da artırır” uyarısında bulundu.

İtil, ilaç tedavisinin en az 6 ay uygulandığını ifade ederek, “Doz, hastanın durumuna göre azaltılarak ya da çoğaltılarak 1-2 yıl uygulanıyor. İlaçların, ağız kuruluğu dışında önemli bir yan etkisi
bulunmuyor” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  BENIM KARDESIM 18 YASINDA OLMASINA RAGMEM HALA ALTINA YAPIYOR AMA GECELERI ALTINI ISLATIYOR BU SORUNU COZMEK ICIN AMELIYATTAN BASKA BIR COZUM YOK MU ILAC TEDAVISI FILAN GERCI HAP KULLANDI AMA BIR FAYDASI OLMADI SIZIN ONERILERINIZ NELERDIR EN KISA SUREDE CEVAP YAZARSANIZ SEVINIRIM SIMDIDEN TESEKKURLER

  Sağlık

  selam ben 18 yaşında bir erkeğim benim sorunum sürekli tuvalete gitmem her saatte bir tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum bazende günde 1 gün gidiyom bide akşamları altımı ıslatıyım böbreklrimin filimlerinide çektim hiç bişey yok dediler ilaçlada tedavi ettim çare bulamadım artık akşamları evden çıkmayacak hale geldim lütfen bana yardımcı olun email atarsanız sevinirim lütfen ?????

  Sağlık

  merhaba ben zafer ben 23 yaşındayım evli degilim ve şimdiye kadar olmayan bir sorunla karşı karşıyayım sürekli masturbasyon yapma istegi başladı haftanın yedi günü boşalıyorum bunun akabinde sürekli idrar hissi başladı iki saate bir tuvalete gidiyorum bunun masturbasyonla bir alakası varmı ve ya ikisi farklı bir hastalık olup tedavisi nedir lütfen bir açıklama yapın

  Sağlık

  ben bahar 18 yaşıma girmek üzereyim ve hala geceleri altımı ıslatıyorum çok utanıyorum ve ailem bu durumumdan çok şikayetçi altını ıslatmak gerçekten bi hastalık mı? doktora çok gittim ama hala devam ediyo ailemde de böyle bir genetiklik var ama hiç biri benim yaşıma kadar yapmamış sürekli dalga konusuyum neolur bi çare bulun neolur cvp atın yalvarıyorum size artık dayanamıyorum lütfen ???

  Sağlık

  Mrhb.Ben MESUT.24 yaşımdayım.Son zamanlarda bel ağrısıyla birlikte geceleri altımı ıslatma sorunu baş göstermeye başladı.Bu durum aslında küçüklüğümden itibaren var olan bir şey.Ama yaşım büyüdükçe azalmaya başlamıştı.Yani 1 kaç ayda bir tekerrür ediyordu.Son zamanlarda belim ağrımaya başlayınca altımı ıslatmamda paralel olarak hızlandı.Daha önceleri -ÜROPAN- kullandım ama sonuç vermedi.Ne yapmam gerekli yardımcı olursanız çok sevinirim.Çünkü bu durum beni çok rahatsız ediyor.Tşkklr şimdiden.

  Sağlık

  benim sorunum öksürük hapşırmak ve gülmek isterken kesinlikle kaçırıyorum yolda bir yere gidiyorsam öksürük geldiği zaman durmam gerek yoksa gidiyor ve kendimden nefret ediyorum idrarımı kesinlikle tutmam geldiği zaman hemen tuvalete giderim ve doktora gidip durumumu anlatamam gerçekten utanıyorum şu an 51 yaşındayım teşekkürler

  Sağlık

  ben 21 yaşındayım ve arasıra altıma kaçırıyorum bu durumdan çok utanıyorum ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum doktarada utancımdan gidemiyorum bana yardım edin lütfen bu durumdan şikayetçi çok kişi var benim gibi bu yüzden evlenmeyi bile istemiyorum lütfen bana yardım edin yada bu hastalıktan kurtulan varsa bizede yardımcı olsun bu hastalıktan otlar yada şifalı bitkilerle kurtulmanın yolu yok mu lütfen yardımlarınızı bekliyorum…

  Sağlık

  benim sıkıntım belderahatsızım beldekaymaoldugun duşunuyorum doktoragitim emarcekindim sorduendeidralkacırmaoluyormuoluyordedim beni unuversitehasatnesineyonlendirdibendesoruyorum banayardımcıolun cunku kasık agrısıdavarpenisim ölusu cokkucuk bunlarıyazarken samimiyim benibilgilendirirsen niz sevinirim cokidralecıkıyorum yasargullu@hotmail.com

  Bayram

  bende 20 yasındayım “altına kacırma” sorunu bendede var bır kere gıttım doktora ama sonuc vermedo ve ben 1 ay ıcınde askere gıdıcem bu sorunla nasıl yuzlesmem gerek bu sorun hallormassa belkı evlılık bıle bır hayal dusunsenıze aılenız bıle sıze tepkı gosterırken baska bır ınsan evlenecegınız kısı neder artık ne yapayım her gun kafamda bu sorun var tedavı ıcın ya da onere bılıcegınız bır doktor suan bu sorun yuzunden hayatımın nasıl gececıgı benım en buyuk sorunum…

  sağlık

  can sıkmayn bnde de aynı durum var ALLAHa kul olun dua edin özgür yaratıldık kıymetini bilin şifa O’ndan şükredn dua edin inanın bunu bir gün gececegne

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bakirelerde Vajinal Akıntı
meme kanseri belirtileri
Rahim Kanseri
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik
Selülit Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.