İDRAR KAÇIRMAYA KARŞI EGZERSİZLERİdrar Karçırmaya Karşı Egzersizler

Anti-inkontinans egzersizler pelvik taban kaslarını (mesaneyi yerinde tutun kaslar) güçlendirmek için tasarlanan egzersizlerdir. Bu kaslara aynı zamanda “levator ani kasları” adı da verilir. Bu kaslara levator (yükselten) kaslar denmesinin nedeni, pelvik organları olması gereken yere yükseltmesidir. Levator kasları zayıfladığı zaman pelvik organlar normal yerlerinden çıkar (prolapsus) ve idrar kaçırma problemlerinin başlamasına neden olur. Fizik tedavi genellikle zayıflamış pelvik kaslarının neden olduğu stres inkontinans’ının tedavisinde ilk adımdır. Eğer agresif fizik tedavi de işe yaramazsa ameliyat gerekli olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pelvik kasları güçlendirmek için özel egzersizler vardır. Bu egzersizler tek başına yapılabileceği gibi vajinal koniler, biofeedback tedavisi veya elektriksel stimülasyon ile birlikte de yapılabilir. Genel olarak, egzersizler ani ve karışık inkontinans tedavisinde ilk olarak başvurulan güvenli ve etkili bir tedavidir. Egzersizlerin etkili olabilmesi için doğru yapılması gerekir. Eğer hasta karın kaslarını kullanıyor veya kalçasını kasıyorsa muhtemelen bu egzersizleri yanlış yapmaktadır. Levator kaslarının belirlenmesinde sorun yaşanıyorsa, biofeedback tedavisi yardımcı olabilir. Bazı insanlar için elektrik stimülasyonu da pelvik kas rehabilitasyon terapisinin etkisini artırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Pelvik Taban Egzersizleri

Pelvik kas rehabilitasyonun ilk adımı, levator kas fonksiyonları için daha iyi bir farkındalık oluşturmaktır. Bazen “Kegel egzersizleri” olarak da adlandırılan pelvik taban egzersizleri, zamanla zayıflamış olan pelvik taban kaslarında sıkılık ve kas tonusunu arttırmak için kullanılan bir rehabilitasyon tekniğidir. Bu egzersizler sayesinde idrarın dışarı sızmasını önlemek için idrar sfinkter kası güçlendirilmeye çalışılır. Bu egzersizler aynı zamanda pelvik prolapsus’ı (pelvik organların uygunsuz hareketi) önlemek için de pelvik taban kaslarını güçlendirir. Kegel egzersizleri ayrıca ani idrara çıkma dürtüsünü de ortadan kaldırabilir. Üriner sfinkter kasının çalışması, mesane kaslarının rahatlamasını sağlar. Pelvik taban kas rehabilitasyonu, inkontinans ataklarının görülme sıklığını azaltmak için mesanenin bir nevi yeniden programlanmasını sağlayabilir.

Pelvik taban egzersizlerinden en çok yararlanma eğilimi levator kaslarını doğru şekilde belirleyebilen genç kadınlarda olmaktadır. Doğru kasları belirlemede zorluk yaşayan yaşlı yetişkinlerde ise ek olarak biofeedback ya da elektrik stimülasyonu’na ihtiyaç duyulabilir. Pelvik taban egzersizleri en çok üretral hipermobilitesi olan ama intrensek sfinkter yetmezliği olmayan hafif inkontinans vakalarında etkilidir. Bu rehabilitasyon egzersizleri ani inkontinans’ın yanı sıra karışık tip inkontinans için de kullanılabilir. Prostat cerrahisi sonrası idrar kaçırma problemi yaşayan erkekler için de faydalıdır.

Pelvik taban kas egzersizleri levator kaslarını yukarı kaldırarak yapılmaktadır. Bu hareket normal olarak idrara çıkma ya da dışkılama kontrolü için yapılır. Karın, kalça ya da iç uyluk kaslarını kasmaktan kaçınmak gerekir. Aşağıdaki teknikler bu kasları nasıl hareket ettirmek gerektiği hakkında bilgi verecektir:

  • (1) İdrar yaparken idrarın tam ortasında iken, idrar akışını durdurmaya çalışın.
  • (2) Gazın geçişini önler gibi anal sfinkter kasını sıkın.
  • (3) Cinsel birleşmede olduğu gibi vajina çevresindeki kasları sıkın.

Stres inkontinans tedavisinde, yeni başlayanlar bu egzersizleri beşer defa her defasında beşe kadar sayarak bekleyip gerçekleştirir (bazı insanlarda iki ya da üçten başlanması gerekebilir). Uyanık iken her saatte bir yapılmalıdır. Araba sürerken, kitap okurken ya da televizyon izlerken bile bu egzersizleri yapabilirsiniz. Uygulamadan sonra, en az 10 saniye süreyle her kasılmayı tutup ve ardından 10 saniyelik dinlenme süreleri verilebilir. Pelvik taban egzersizlerinin etkili olabilmesi için en az 3-4 ay boyunca her gün yapılması gerekir. Dört ila altı ay boyunca devam edildiği halde eğer bir iyileşme fark edilmezde ek olarak elektrik stimülasyonu’na ihtiyaç duyulabilir.

Ani idrar dürtüsü için pelvik taban kas egzersizleri mesaneyi yeniden eğitmek için kullanılır. Bir üretral sfinkter kasılması olduğunda mesaneyi otomatik rahatlatır. Böylece ani idrar dürtüsü geçmiş olur. Pelvik taban kaslarının güçlü kasılmaları mesane kasılmalarını bastırır. Ani idrar hissi geldiği zaman güçlü pelvik taban kasları kasılarak bu his durdurulmuş olur. Bu adımlar kişiye idrar kontrolü ile tuvalete yavaş yürümek için daha fazla zaman verebilir.

Bu teknik, baskı ve sıkışma semptomları (karma idrar tutamama) için kullanılabilir.

Kişi bu uygulamaları yaparken karın kaslarının kasıldığından emin olmalıdır. Bu durum üriner inkontinansı kötüleştirebilir.

Üriner inkontinans tedavisi: Daha Fazla Egzersiz ve Biofeedback

Sızıntı meydana geldiğinde ve öncesinde levator kaslarının hızlı şekilde kasılması gerekmektedir. Bu koruma refleksi olarak bilinir. İstemsiz idrar kaybı uygun zamanda sfinkter kası sıkarak durdurulur (örneğin tıpkı hapşırmak üzere durmak gibi). Bu kası alışkanlık haline getirerek sıkmak, idrar kaçırmaya karşı koruyucu bir mekanizma geliştirmeye ve ani inkontinans’ın önlenmesini sağlar.

Üriner inkontinans’ın azaltılmasında başarı oranının %56 ila %95 arasında değiştiği rapor edilmiştir. Pelvik taban egzersizleri birden fazla anti-inkontinans ameliyatından sonra bile etkilidir.

Vajinal Ağırlıklar

Vajinal ağırlık egzersizleri kadınlarda stres inkontinans tedavisinde pelvik taban kaslarını güçlendirmek için kullanılır. Vajinal ağırlıklar tamponlar gibidir ve pelvik taban kas egzersizlerini geliştirmek için kullanılır. Küçük koni şeklindeki vajinal ağırlıklarının beş çeşidi (örneğin, 20 g, 32.5 g, 45 g, 60 g ve 75 g) mevcuttur. Progresif rezistif egzersiz programının bir parçası olarak vajina içine tek bir ağırlık yerleştirilir ve 15 dakikalık süre boyunca vajina çevresindeki kasların gerilmesini sağlar. Levator kasları daha güçlü hale geldikçe, egzersiz süresi 30 dakikaya çıkarılabilir.

Bu egzersiz, günde iki kez yapılır. Ağırlıklar yerinde iken uygun kasların çalıştığı ve pelvik taban kaslarını kasıldığı hissedilir. Pelvik taban kaslarının gücünün artmasına bağlı olarak kasılmaların ağırlığı vajina içinde tutması gerekir. Standart pelvik kas egzersizleri (Kegel egzersizleri) intravajinal ağırlıklar ile gerçekleştirildiğinde en iyi sonuçlar elde edilir. Premenopozal (menopoz öncesi) kadınlarda stres inkontinans ile tedavide iyileştirme oranı dört ila altı hafta sonrasında yaklaşık %70 ila %80 arasındadır. Vajinal ağırlık antrenmanı aynı zamanda stres inkontinans olan postmenopozal (menopoz sonrası) kadınlarda da yararlı olabilir. Ancak pelvik organ prolapsus tedavisinde etkili değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pelvis Kasları
Meme Ucu Ağrısı Neden Olur
Histerektomi
Adet Görememe veya Olamama
Menopoz Döneminde Kanama
Şiddetli Adet Kanaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.