İDRAR RENGİNİZE DİKKAT EDİN!!!

Normal idrar rengi açık renkli saman sarısından koyu tonlu kehribar rengine kadar değişir. İdrardaki “ürobilinojen” adlı pigmentin seyreltilmiş olma veya yoğun olma durumuna göre idrar rengi de değişir. Ürobilinojen ise, kırmızı kan hücrelerinin yıkılması sonucu ortaya çıkan sarı renkli bir maddedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı besinler ve ilaçlarda mevcut olan boyalar ve diğer bileşikler de idrar renginde değişikliklere yol açarlar. Pancar türleri, çilek ve baklagiller idrar rengini etkileyebilen en önemli besinler arasında yer almaktadır. Birçok reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar idrara ahududu kırmızısı, limon sarısı ve portakal turuncusu gibi parlak ve belirgin renk tonları verir.

Alışılmadık şekilde idrar rengi değişikliğine idrar yolunda herhangi bir enfeksiyon gelişmesi de neden olabilir. Koyu mor renkli idrar, “Porfiri” adı verilen ve kırmızı kan hücrelerinin yetersizliği ile kendini gösteren kalıtsal bir hastalığın belirtisidir.

HANGİ DURUMLAR NORMAL, HANGİ DURUMLAR NORMAL DEĞİL?

Normal idrar rengi ne kadar su içtiğinize bağlı olarak değişir. Fazla sıvı tüketimi idrar içindeki sarı renkli pigmentlerin seyrelmesine ve dolayısıyla idrar renginin daha açık görünmesine neden olur. Daha az sıvı içildiğinde ise, sarı pigmentlerin idrar içindeki yoğunluğu artacağından dolayı idrar rengi kehribar rengine yakın koyulukta bir hale gelir. Ancak bazen idrar rengi kırmızı, mavi, yeşil, koyu kahverengi ve bulutlu beyaz gibi normalin dışında başka renklere de dönebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktora Ne Zaman Görünmelidir?

Aşağıdaki durumlarda tıbbi destek almanız önerilir:

İdrarda kan görünmesi. İdrarda kan görülmesi genellikle idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarının olduğu durumlarda yaygındır. Bu sorunların her ikisi de genellikle idrar yaparken ağrı ve yanmaya neden olur. Ağrısız kanama kanser gibi daha ciddi sorunlara işaret edebilir. İdrarda kan görülmesi (hematüri) iki çeşittir. Mikroskobik ve Makroskopik hematüri. Çıplak gözle berrak görünen idrarda mikroskop ile kırmızı kan hücreleri tespit edilirse Mikroskobik hematüri vardır. Eğer idrardaki kanın varlığı gözle fark edilebiliyorsa bu da Makroskopik hematüridir.

Bir diğer hematüri çeşidi de Periyodik hematüri dir. Kadınlarda çoğunlukla Endometriozis adı verilen hastalıkla birlikte ortaya çıkar ve adet döngüleri esnasında idrarda kan görülmesine neden olur.

Koyu kahve renkli idrar. Eğer idrarın koyu kahveyi olan rengine dışkı renginde açıklık ve ciltte sararma da eşlik ediyorsa, karaciğerde problem olduğu düşünülebilir. 

NEDENLERİ

Renksiz idrara genellikle ilaçlar, bazı besinler veya besin boyaları neden olur. Yine de bazı durumlarda idrardaki renk değişikliklerine belirli sağlık sorunları da neden olabilir.

Kırmızı ya da pembe renkli idrar:

İdrardaki kırmızı renk endişe verici olmasına rağmen, her zaman ciddi olmamaktadır. Kırmızı ya da pembe renkli idrara aşağıdaki durumlar neden olabilir:

Kan. İdrara kan karışmasına (hematüri) idrar yolu enfeksiyonları, prostat büyümesi, kanser ve kanserli olmayan tümörler, böbrek kistleri, uzun mesafe koşuları ve böbrek veya mesane taşı gibi faktörler neden olabilir.
Besinler. Pancarlar ve böğürtlen gibi bazı besinler idrar rengine kırmızı ya da pembeye çevirebilir.
İlaçlar. Genellikle tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan “Rifampin”, idrar yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılan “Phenazopyridine” ve “sinemaki” içeren müshil ilaçları da idrar rengini kırmızıya çevirebilir.
Toksinler. Kronik kurşun veya cıva zehirlenmesi de idrarı kırmızılaştırır.

Turuncu renkli idrar:

Aşağıdaki durumlara bağlı olarak idrarda turuncu renk değişikliği gelişebilir:

İlaçlar. İdrar rengini turuncuya çeviren ilaçlar arasında “Rifampin”, anti-enflamatuar ilaç olan “Sulfasalazin”, idrar yolu rahatsızlıklarını gidermek için kullanılan “Phenazopyridine” ve bazı laktasif ilaçlar yer alır.
Tıbbi koşullar. Bazı durumlarda, turuncu renkli idrar ve açık renkli dışkı, özellikle karaciğer veya safra kanalı ile ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. İdrardaki turuncu renge vücudun susuz kalması (dehidratasyon) sonucu idrarda meydana gelen yoğunluk da neden olabilir.

Mavi veya yeşil renkli idrar:

Mavi veya yeşil renkli idrara aşağıdaki etkenler neden olabilir:

Boyalar. Bazı parlak renkli Besinler boyaları yeşil idrara neden olabilir. Böbrek ve mesane fonksiyonlarını test etmek için kullanılan boyalar da idrarda mavi renge yol açabilir.
İlaçlar. Amitriptilin, indometazin ve propofol etken maddeli ilaçlar da dâhil olmak bir dizi ilaç idrara mavi veya yeşil renk verebilir.
Tıbbi koşullar. Nadir görülen kalıtsal bir rahatsızlık olan “Hiperkalsemi” bozukluğu olan bazı çocuklarda mavi renkli idrar görülebilir. Bu hastalığa “mavi bebek bezi sendromu” da denir. Yeşil renkli idrar bazen “Pseudomonas” bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları sırasında da oluşur.

Koyu kahverengi veya çaya benzer renkte idrar:

Bu renkteki idrara sebep olan faktörler şunlardır:

Besinler. Fazla miktarda baklagilli besinler, ravent veya öd ağacından tüketmek koyu kahverengi renginde idrara neden olabilir.
İlaçlar. Sıtma ilaçları olan “klorokin” ve “primakin”; antibiyotik ilaçlar olan “metronidazol” ve “nitrofurantoin”; “Akdiken” ve “sinameki” içeren müshil ilaçları ve “methocarbamol” içeren kas gevşetici ilaçlar da koyu renkli idrara neden olurlar.
Tıbbi koşullar. Bazı karaciğer ve böbrek bozuklukları ile idrar yolları enfeksiyonları idrar renginde koyulaşmaya neden olabilirler.

Bulut veya bulanık renkli idrar: İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşları idrarın bulutlu veya bulanık görünmesine neden olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Çilek ve pancar gibi besinleri tüketmek veya bazı ilaçları kullanmak idrarda zararlı olmayan renk değişikliklerine neden olurlar. Bazen kullandığınız ilaçların ve yediğiniz besinlerin yanı sıra vücudun susuz kalması ve vücuttaki kimyasallar da idrar renginde etkide bulunurlar. İdrar renginde değişiklik olmasına neden olabilecek hastalıklara sebep olan faktörler şunlardır:
Yaş. İdrara kan karışmasına neden olabilen mesane ve böbrek tümörleri yaşlı insanlarda daha sık görülür. 50 yaşın üstündeki erkeklerde bazen genişlemiş prostat bezi nedeniyle idrarda kan gözlenebilir.
Cinsiyet. Kadınların genellikle yarısından fazlasının idrar yollarında enfeksiyon olabilmektedir. Bu enfeksiyonların bazıları ise kanamalı olmaktadır. Erkeklerde ise böbrek taşı veya mesane taşı olması ihtimali daha yüksektir.
Aile öyküsü. Ailede böbrek hastalığı ya da böbrek taşları sorunu olması, bu tür rahatsızlıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Her iki durum da idrarda kan görülmesine neden olabilir.
Yorucu egzersiz. Uzun mesafe koşucuları ve yorucu ağır egzersizler yapan herkesin idrarında kanama görülebilir. Bu tür kanamalar “Travmatik hematüri” de denir.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz aile öykünüzü dinledikten ve fiziki muayene yaptıktan sonra bazı kan testleri ve idrar tahlilleri isteyecektir:
İdrar tahlili. Kapsamlı bir idrar analizi idrardaki kanı ve nedenini tespit etmenin en önemli adımlarından biridir. Yapılan idrar tahlilleri ile böbrek problemlerinin habercisi olan kırmızı kan hücreleri ve yüksek protein düzeyleri ile böbrek taşlarına neden olan mineral düzeylerine bakılır. Ayrıca alınan idrar örneğinden enfeksiyonlara neden olan bakterilerin varlığı da araştırılır.
Kan testleri. Kan testi ile Kreatin ve Kan üre azotu düzeyleri incelenir. Kan üre azotu, böbrekler hasar gördüğünde ve düzgün şekilde süzme yapmadığında biriken atık ürünlerdir. Kan testleri ayrıca karaciğerdeki enzim düzeylerindeki artış ve diyabet gibi durumlar için de kullanılır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Rengi bozulmuş ve normal olmayan idrar için özel bir tedavi şekli yoktur. Bunun yerine, doktorunuz altta yatan sebebin tedavisi üzerinde duracaktır.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Vücudunuz susuz kaldığında, idrar daha yoğun bir hal alır ve rengi koyulaşır. Eğer idrarda bu şekilde bir durum fark ederseniz daha fazla sıvı almanız gerekir demektir. Bünyenizi birçok yönden sağlıklı tutmak için her gün bol miktarda sıvı tüketmeniz önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    gggg

    Benim idrarım koyu yeşil karın ağrım var ishal oldum ateşim de vardı doktora gitmelimiyim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet ve kanserden korunma
Fibromiyalji (Kas Yorgunluğu)
SOĞUK NANELİ YEŞİL ÇAY
2013’ün EN İYİ BESLENME ÖĞELERİ
Yüzerken Kramp Girmesi
Güne Zinde Başlamanın Yolu YOGA
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.