MESANE YA DA İDRAR TORBASI SARKMASI
Tıptaki adı sistosel olan ve genelde kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Vajina ön duvarının, idrar torbasına verdiği desteği kaybetmesine bağlı olarak gelişmektedir. Bunun sonucunda vajina duvarına komşu olan idrar torbası vajina içinde bir şişlik oluşturur. İdrar torbası sarkması durumunda, karın içi basıncı artıran durumlarda kadınlar vajina içerisinde bombeleşen idrar torbasını elleri ile hissedebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Genelde kadınların menopoz sonrası dönemde görülmektedir. Çükü menopozda kadınlık hormonu olan östrojen azalmakta, bu da kalça tabanındaki kasların zayıflaması anlamına gelmektedir.

Peki, vajina duvarı neden esnekliğini kaybeder.

NEDENLERİ NELERDİR?
Kadınların çok doğum yapmaları(bu durumda kaslar ve bağlar gevşer ve zayıflarlar), büyük bebek veya zor doğum yapma, cerrahi müdahaleler ve doğumsal yaralanmalar doku bütünlüğünü bozduğu için mesane sarkmalarına neden olabilmektedir

Bunun yanı sıra etken faktörler arasında sigara kullanımı, astım ve bronşit gibi akciğer hastalıkları, uzun süreli kabızlık, obezite, sürekli meydana gelen öksürük ve doku zayıflıkları da yer almaktadır.

MESANE SARKMASI NASIL BELİRTİ VERİR?

 • Sık idrara çıkma,
 • Cinsel ilişki ve gülme anında ağrı ve idrar kaçırma, daha da ilerleyen durumlarda idrarı hiç tutamama,
 • Devamlı idrara çıkma hissi,
 • İdrar yaparken zorlanma,
 • Nükseden idrar yolu enfeksiyonları,
 • Tam olmayan işeme(inkomplet),
 • Vajinadan dokunun sarkması,
 • Zorlanma veya ıkınma anında vajinanın aşağıya doğru inmesi.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Basit ve tedbir mahiyetinde kilo verme ve sigarayı bırakmak faydalı olacaktır. Buna ilaveten Kegel adı verilen egzersiz hareketleri kasların güçlenmesi adına yararlı olacaktır. Yukarıda sayılan belirtilerden kronik öksürük varsa, ıkınma ve zorlanma meydana getireceğinden tedavisinin yapılmasında yarar vardır. Ağır kaldırmamak da alınabilecek tedbirler arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavide menopozdan sonra tablet veya krem şeklinde östrojen kullanılarak kalça taban kasları kuvvetlendirilebilir.

Pesser adı verilen aparatların takılması, mesane sarkmasında semptomları azalabilmektedir. Hafif şikyetlerde ameliyat gerekmemekte, daha ağır ciddi belirtilerde ise ameliyat önerilmektedir. Kısa süren (20- 30 dakika) bir cerrahi müdahale ile doku bozukluğunun düzeltilmesi genellikle %95 etkin çözüm olmaktadır. Müdahale sonrası bıçak izi olmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ayşenur(15)

  merhabe bn 14 yaşımdayım 10 yaşımdan beri mastürbasyon yapıorm. 1 cm kadar sarkma meydana geldi. piskolejim gerçekten çok bozuldu kimseye söyleyemedim ne yapmam grk acaba

  fadime

  ben 33 yaşındayım idrar kesesi ve rahim kaldırıldı.birde tüplerimi bağlattım.ameliyattan sonra dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

  hamcey

  Merhaba 85 yaşında bi hastanın ameliyat olma şansı var mı?

  Bu hastanın ameliyat olmasına karar verici merci doktorlardır. Hastanızı bir doktora muayene ettirerek durumu hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

  Ceyda

  Merhaba gülerken ziplarken hapsururken idrar kaçırma problemi yaşıyorum ne yapmalıyım yaşım 27

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KARIN ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Tüp Bebek Nedir
Tek Elde Karıncalanma Hissi
Vazektomi (Erkekte Sperm Kanallarının Bağlanması)
Yüzdeki Siğiller Nasıl Yok Edilir
Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.