İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
İdrar yolu enfeksiyonu toplumuzda sıklıkla görülen temizliğe bağlı olan bir enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) ya da mesane enfeksiyonu,karnın alt kısmında yer alan idrar yolu yada çuval gibi bir organ olan idrar kesesinin bakteriler tarafından istila edilmesi sonucu ortaya çıkar. Bakterilerin ilerleme safhası hastalığın derecesini belirleyen temel faktördür.

Sponsorlu Bağlantılar

Üreterler, böbreklerden mesaneye idrar taşıyan dar tüplerdir. İdrar, mesanede saklanır ve üretra yoluyla boşaltılır. Ortalama yetişkin bir insan her gün normal şartlarda(tükettiği besin ve sıvı miktarına bağlı olarak) bir veya bir buçuk litre kadar idrar boşaltır. Üriner sistem, insan fizyolojisi gereği idrarın böbreklere doğru gitmesini önler ve mesane ile üreterler her türlü enfeksiyonu önleyebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Mesaneden idrarın akışı vücuttan bakteri tahliyesine yardımcı olur.

Ancak, yine de idrar yolu enfeksiyonu hala birçok nedenlerden dolayı oluşabilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ
İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri görüldüğünde derhal, hiç vakit kaybetmeden tedaviye başlanması gerekir. Erken süreç hastalıkla(İYE) başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Tedavide sonuna kadar gidilmesi ve doktor tavsiyelerine harfiyyen uyulması çok önemlidir. Aşağıda idrar yolu enfeksiyonunun bir listesi çıkarılmıştır:

  • Sık sık idrara çıkma dürtüsü
  • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
  • İdrarda mevcut irin nedeniyle bulanık idrar gelmesi
  • İdrarda kan izlerinin bulunması
  • Erkek bireyler idrar yolu enfeksiyonu başgösterdiğinde rektumda ağrı ya da basınç hissedebilirler
  • Kadınlar da idrar yolu enfeksiyonu durumunda kasık kemiği alanı içinde ağrı veya basınç hissedebilirler
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Bazen kaburga altında ağrı vardır. Bulantı ve hatta kusma meydana gelebilir.
  • iYE böbreğe bulaşmmış ise kanama
  • enfeksiyon böbreklere kadar ilerlemişse kanla birlikte ateş de görülür

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Sponsorlu Bağlantılar

  Mesane enfeksiyonlarının tedavisinde birçok doğal uygulama vardır. Fakat en önemlisi idrar yolu enfeksiyonu hastalığına neden olabilecek faktörlerin önlenmesidir. Bakteri ve vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olabilmek için bol bol su içmek, genel tuvaletler gibi hijyenik olmayan koşulları kullanmamaya çalışmak, genital alanı temiz tutmak(bilhassa bayan bireylerde temizlik yönünün ön taraftan arka tarafa doğru yapılması gerekir), birden fazla cinsel partneri olan cinsel aktiviteleri bırakmak ve bu ilişkilerde koruyucu muameleleri yerine getirmek gibi koşullara uyulmalıdır.

İYE için bu önleyici tedbirlerin alınması kolay ve basit çarelerdir. Bunun dışında İYE için aşağıda sıralanan evde benimsenmesi gereken tedaviler de mevcuttur. Bunlar;

 • Vücuttan atık maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmak için bol su ve diğer sıvıları içiniz.
 • İdrar yolu enfeksiyonunun ilk belirtileri görüldüğünde en kısa sürede bir bardak suya 1 / 2 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin.
 • Kızılcık suyu bakterilerin üremesini engeller ve onları üriner sistem hücrelerine tutunmasını engellemeye yardımcı olur. Hatta bu harika iksire elma suyu da ekleyebilirsiniz.
 • Eşit oranda sandal ağacı, bergamot, çay ağacı, sığla ve ardıç alın. Bunları karıştırarak yağını mesanenin bulunduğu alana sürerek uygulayın. 2-3 gün için bu yağ ile masaj yapın.
 • C vitamini içeren kaynakların alımını artırın. Amla (Emblica Officinalis veya Gooseberry), limon, turunçgiller vb.
 • Çay, kahve ve kafein içeren diğer içecekler kaçının. Ayrıca baharatlı yiyecek, peynir, çikolata, ve süt ürünleri gibi işlenmiş gıda gibi kaçının. Yapay tatlandırıcılar kaçının.
 • Bira, soda ya da başka herhangi bir gazlı içecek, alkol ve sigaradan kaçının. Tüm bu yiyecek ve içecekler bakterilerin üremesini teşvik eder.
 • Günlük gıda listenize antibakteriyel otlar ekleyin. Özellikle sarımsak kullanımını artırın. Yemeklere katarak yada günde bir diş yutabilirsiniz. Bunların dışında karanfil, fesleğen, zerdeçal vb. etkili antibakteriyel özelliklere sahiptir.

SONUÇ OLARAK: İdrar yolu enfeksiyonu ilk belirtiler görüldüğünde fazla ilerlemeden önlemi alınmalıdır. İlgilenilmeyen belirtiler tedavisi uzun sürebilen bir sürece yol açabilir. Böyle bir rahatsızlıktan muzdaripseniz veya yakalanmışsanız tekrar yaşamamak için yukarıda sıralanan önlemleri dikkate alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  LM

  prostat büyğmesi nedeni ile idrarda çok zorlanıyorum
  ilacı yok mu?

  Değerli ziyaretçimiz prostad büyümesi komplike bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlığın tedavisi daha ziyade cerrahi yöntemlerle olmaktadır. Bir sağlık kuruluşuna baş vurmak suretiyle detaylı tetkikler yaptırmanızı salık veririz. Geçmiş Olsun dileklerimizle.
  Diğer sorunuzda idrar torbasında şişlikten bahsetmişsiniz. Bu durum prostat bezinin görevini tam yapamamasından kaynaklanmaktadır. prostat sorunu hallolduğunda idrar torbası da normale dönecektir.

  AYDOĞAN

  Selam ben gece yattığımda çok fazla tuvalete çıkmıyorum fakat gündüzleri istirahat amaçlı uyuduğumda tuvalet dürtüm çok oluyor ağrı oluyor tuvalete gittiğimde çokta idrarım olmuyor ama yanma oluyor idrar yaparken bazen çatallanma oluyor şimdiden vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ..

  Yaşınızı yazmamışsınız. İltihap olabildiği gibi organ da eğrilik plak oluşumu yada prostat oluşumu olabilir.

 • Prostad bezi Büyümesi
 • Prostat büyümesi testi
 • Prostad büyümesi tedavisi
 • Bağlantılarından gerekli konuları da okumanızı öneriyoruz. Geçmiş olsun.

  fatoş

  Merhaba 1-2 aydir kasiklarimda bulanik bir sanci idrarimda ise igrec koku oluyo ve bir iki gundur dahada artti bu koku idrar yaparken sonuna digru ikinmam geliyo idrarimda yanma olmuyo fakat kasiklarumdaki sanci kaburga altinda geziniyo sanki ve cok rahatsiz olurorum sicaksu torbasi kullaniyorum biraz iyi geliyo gibi fakat sonra drvam ediyo tesekkur ederim

  Hamza Gözübüyük

  Hocam ben 5 yıldır idrarımı yapamıyorum geçen sene doktora gittim hastnede yatırdılar kamerayla kamıştan girildi ve idrar yolu temiz göründü sadece idrar torbası tembellikten dolayı görev yapmıyor diye teşis konuldu bana devamlı kullanmam için talk (tek seferlik ) sonda kullandırıyorlar 4 saatte bir kullanıyorum ve bu sondayı ömürboyu kullana bilirsin dediler 6 aydır kullanıyorum hiç faydası olmadı yine idrara az çıkıyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ömür boyu sonda takmak tan kurtulabilirmiyim saygılar.

  Hasan

  Iyi gunler hocam yasim 25 ben sık sık tuvalete cikiyorum bu bende buyuk uykusuzluk yerimde duramama durmadan bir sıkısıklık yatiyorum 2-3 saat sonra tekrar uyaniyorum sıkısmis bi sekilde idararim gliyorum bu yatana kadar ki evrede 1 bardak su iciyorum 1 saat icindee 3-4 sefer gdiyorum icer icmezde 10 dakika gecmeden bi sıkısıklık seklinde basliyor bir cok doktorada gittim ilac yazdilar bi faydasini gormedim tesekkurler simdiden

  yasin

  benim bu hastalığım devam ediyor tedavilerede başladım hastaneye gittim doktorun verdiği ilaçları bitirdim sonra bidaha gittim birdaha ilaç verdi hala geçmedi ne yapmam gerekiyor

  yasin

  benim bu hastalığımı geçirecek ilaçlar nelerdir

  belkıs

  merhabalar benim kızım9 yaşında ve idrar yolu enfeksiyonu var hatta kaninda ve akcigerinde de iltihap cikti.sadece ilac kullanmak istemiyorum.kiz çocuğu olduğu içinde her kürü kullanamiyorum.sizden tavsiyenizi bekliyorum.tekrardan teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Düzleşmesi
Fil Adam Hastalığı Neden Olur
Anemi Tedavisi
SOĞUK ALGINLIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Kemik Erimesi
Beyin Tümörü ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.