İDRAR YOLU KANSERİidrar yolu kanseri

İdrar Yolu Kanserleri

 • Mesane kanseri
 • Böbrek Kanseri
 • Üretral Kanser

Olmak üzere üç başlık altında incelenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mesane kanseri nedir?

Normalde, vücuttaki hücreler yaşlanan veya zarar gören hücrelerin yerine büyür ve bölünür. Bu büyüme son derece düzenli ve dengeli olmaktadır. Çünkü yaşlı ve hasarlı olan hücrelerin yerine yeterli sayıda hücre bölündükten sonra bölünme durur. Bu hücrelerin kontrolsüz şekilde durmadan bölünmeye devam etmesi durumunda ise tümörler oluşur. Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. İyi huylu olan tümörler bazen kontrolsüz bir şekilde büyümelerine rağmen çevre dokulara veya vücudun başka bölgelerine sıçramaz (metastaz yapmaz). Kötü huylu tümörler ise çevrelerindeki diğer dokulara da yayılma eğilimi gösterir. Kan veya lenf sistemi yoluyla ile vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Zamanla, kötü huylu tümör içindeki hücreler daha anormal hale gelmeye başlar ve normal hücrelere benzerliği git gide azalma gösterir. Kanser hücrelerinin görünümündeki bu değişiklik ise kanserin derecesini belirler. İyi farklılaşmış olan hücreler oldukça normaldir ve köken aldıkları normal hücrelere benzerler. Farklılaşmamış hücreler ise genellikle o kadar çok anormal hale gelmiştir ki, başlangıçta hangi hücrelerden çıktığı bile belli olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek kanseri nedir?

Bir tümörün tanımı anormal büyüyen bir hücre kütlesidir. Tümörlerin iyi huylu veya kötü huylu olabileceğini ifade etmiştir. İyi huylu tümörlerde kontrolsüz hücre büyümesi varken diğer normal vücut dokularına yayılmazlar. Tümör, kanser, malign ya da kötü huylu olarak adlandırdığımız hücreler ise hem lokal olarak organ içinde yayılma hem de vücudun diğer bölgelerine yayılma riskine sahiptir. Bu nedenle böbrek kanseri, hücrelerin renal pelvis içinde, böbrek korteksi ya da hücrelerinde kontrolsüz şekilde büyümesi ve normal dokulara yayılması ile tümörler oluşturur.

Renal hücreli karsinom böbrek kanserinin en sık görülen tipidir ve böbrek kanseri vakalarının yaklaşık 10’da 9’unu oluşturmaktadır. Renal hücre kanserinde kötü huylu tümörler bir ya da her iki böbrekde gelişebilir ve çoklu tümörler olabilir. Renal hücreli kanserin çeşitli türleri vardır ve bu türleri mikroskop altında kanser hücresinin görünüşü ile tespit edilir. Renal hücreli kanser türleri şunlardır:

 • Berrak Hücreli renal hücreli karsinom: Yaklaşık 10 renal hücreli kanser vakasının 7 si bu guruptadır. Hücreler soluk veya açık renkte görünür.
 • Papiller renal hücreli karsinom: Yaklaşık 10 renal hücreli karsinom içinde 1 tanesi bu türden olmaktadır. Bu tür kanser hücresi parmak şeklinde çıkıntılar oluşturur ve belirli boyayı absorbe ettiği zaman pembe görünür.
 • Kromofob renal hücreli karsinom: Yaklaşık 100 vakadan renal hücreli karsinom vakasının 5’ini kapsar. Hücreleri soluk veya açık görünmedir fakat hücreleri berrak hücreli karsinomdan çok daha büyüktür.
 • Nadir Türleri: Bu tip kanserler ise nadir görülür ve tüm renal hücreli karsinom vakaları arasında %1’inden daha azını oluşturmaktadır. Bunlar şunlardır: toplama kanalı, multiloküler kistik, medüller karsinom, müsinöz tubuler ve iğsi hücreli karsinom ve nöroblastom ilişkili renal hücreli karsinom.
 • Sınıflandırılmamış olanlar: Çok nadir görülen, birden fazla hücre tipi içerdiği için herhangi bir kategoriye alınamayan kanserlerdir.

Ayrıca ürotelyal karsinom olarak da bilinen transizyonel hücreli karsinom da böbrek kanserleri içinde her 100 tanının yaklaşık 5 ila 10’unu oluşturmaktadır. Transizyonel hücreli karsinom renal pelvis astar kanseridir. Burası, idrarın üretere ve oradan da mesaneye geçmeden önce depolandığı yerdir. Bir mikroskop altında bakıldığında böbrek kanserinin bu tipi mesane kanseri hücrelerine benzer.

Wilms Tümörü sıklıkla çocuklarda bulunan bir tümördür ve erişkinlerde nadir görülür. Bu tümörler bir veya iki böbreği etkileyebilir ve genellikle teşhis edilmeden önce oldukça büyümüştür.

Renal Sarkom, kan damarları veya böbrek bağ dokusunda başlayan ve böbrek kanserlerinin %1’den daha az görülen nadir bir böbrek kanseri türüdür.

İyi huylu böbrek tümörleri kanserli değildirler ama çok büyüyerek vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilirler. İyi huylu böbrek tümörleri arasında renal adenom, onkositom ve anjiyomiyolipom bulunmaktadır. Ameliyat, radyofrekans ablasyon ve / veya arteriyel embolizasyon ile tedavi edilebilirler.

Üretral kanseri nedir?

Üretral kanser, malign (kötü huylu) hücrelerin üretra (idrar kanalı) dokularında sebebiyet vermiş olduğu hastalıktır. Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülen nadir bir kanser türüdür.

“Skuamöz hücreli karsinom” üretral kanserin en sık görülen tipidir. Ayrıca üretral kanser türleri arasında ise “transizyonel hücreli karsinom” ve “adenokarsinom” gibi kanserler de vardır.

Üretral kanser için risk faktörleri arasında 60 yaşından büyük olmak, daha önce mesane kanserine yakalanmış olmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sık idrar yolu enfeksiyonları ve beyaz tenli bir kadın olmak gibi faktörler öne çıkmaktadır.

Belirtileri arasında ise idrarda kanama, üretral kanama, zayıf ve kesintili idrar yapma, sık idrara çıkma, perine veya peniste bir yumru veya kalınlaşma, idrar kanalında akıntı ve kasık bölgesindeki lenf düğümlerinde genişleme gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir.

Üretral kanser tanısı için kan ve idrar testleri, doku numunesi biyopsileri, pelvik ve rektal muayene ve sistoskopi yapılır. Tedavi olarak ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi kullanılır.

Hastalığın seyri, kanserin hangi evrede teşhis edildiğine, kanserin büyüklüğüne, nüks edip etmediğine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben bu olayları yasadımmmmmmmm

  Sağlık

  slm benim adım arda 19 yaşın yaşındayım idrarımda sürekli kanama oluyo doktora gittim 1 cide bana söylenen hiçbirşey yok dedi 2 gittiğim zaman bana idarar kanseri olduğumu söyledi bunun tedavisi varmı varsa hangi doktora gitmeliyim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lenf Bezleri Nerede Bulunur
Sinüzit ve tedavisi
Saçkıran Tedavisi
Dizler ve Diz Altlarında Ağrı
Boyun Artriti İçin Kanıtlanmış Çözümler
Üfürümler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.