İĞNE BİYOPSİSİ

İğne biyopsisi, laboratuvar testleri için vücudunuzdaki şüpheli hücrelerden örnek alma yöntemidir. Yaygın olan iğne biyopsisi işlemleri ince iğne aspirasyonu ve iğne biyopsisini içerir. İğne biyopsisi kaslardan, kemiklerden veya karaciğer ve akciğer gibi organlardan, doku ya da sıvı örnekleri almak için kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NİÇİN YAPILIR?

Doktorunuz iğne biyopsisini tıbbi bir durumu ya da hastalığı teşhis etmek için önerebilir. İğne biyopsisi aynı zamanda bir tedavinin gelişimini değerlendirmek için de kullanılabilir.

İğne biyopsi ile alınan örnek, doktorunuzun hastalığınıza neyin neden olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Muhtemel sebepler şunlardır:
Kitle ya da şişkinlik. Bir iğne biyopsisi şüpheli kitle ya da şişkinliğin bir kist, enfeksiyon, iyi huylu tümör veya kanser olup olmadığını ortaya çıkarabilir.
Enfeksiyon. İğne biyopsisi ile alınan örneğin analizi sonucu doktorlar hangi tür mikropların enfeksiyona neden olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Böylelikle enfeksiyona karşı etkili olabilecek ilaçlar da belirlenir.
İltihap. Bir iğne biyopsi örneği iltihaba neyin neden olduğunu ve hangi tür hücrelerin çoğaldığını ortaya çıkarabilir.

İğne biyopsisine girmeden önce, bilgisayarlı tomografi (BT) veya ultrason gibi görüntüleme testlerine tabi tutulabilirsiniz. Bazen, bu testler biyopsi sırasında da uygulanabilmektedir. İğnenin doğru yönlendirilmesi ve daha kesin sonuçlar elde edilmesi için görüntüleme testlerinin rehberliği de önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

RİSKLER NELERDİR?

İğne biyopsisi iğnenin takıldığı yerde kanama ve enfeksiyon kapma gibi küçük riskler taşır. Biyopsi sonrası hafif ağrılar hissedilebilir. Genellikle reçetesiz ağrı kesiciler veya reçeteli bazı ilaçlar ile bu riskler kontrol edilir.

Eğer işlemden sonra aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurunuz:

• Ateş
• Biyopsi yerinde kötüleşen ve ilaçlara olumlu yanıt vermeyen ağrı,
• Biyopsi yerinde şişme,
• Biyopsi yerinde sıvı boşalması,

• Basınç veya bir bandaj ile durmayan kanama gibi.

NASIL HAZIRLANACAKSINIZ?

Çoğu iğne biyopsisi işlemleri sizin açınızdan herhangi bir hazırlık gerektirmez. Ancak, eğer kullanıyorsanız, sizden biyopsi öncesi günlerde, warfarin veya aspirin gibi kan inceltici ilaçları kesmeniz istenebilir. Biyopsinin vücudunuzun hangi kısmında uygulanacağına bağlı olarak, doktorunuz işlem öncesi yememenizi ve içmemenizi isteyebilir.

Uyuşturma veya genel anestezi için hazırlık:
Bazı durumlarda, iğne biyopsisi öncesinde damar yoluyla sakinleştirici verilebilir veya genel anestezi yapılabilir. Eğer durumunuz genel anestezi gerektiriyorsa, doktorunuz işlemden bir gün öncesinden itibaren aç kalmanızı isteyebilir. Kullandığınız ilaçları doktorunuza söylemeniz gerekir. Anestezi öncesi bazı ilaçların alımını durdurmanız gerekebilir.

Eğer iğne biyopsisi sedasyon IV veya genel anestezi altında yapılırsa, işinize erken dönmeniz mümkün olmayacaktır. İşinizin zorluğuna bağlı olarak, 24 saat içinde işinize dönebilirsiniz. Yine de ne zaman işe döneceğinizi doktorunuza sorabilirsiniz.

NELER BEKLEYEBİLİRİSİNİZ?

İğne biyopsisi sırasında:
İşleminizi gerçekleştirecek sağlık ekibi ve doktorunuz, iğne biyopsisinin uygulanacağı bölgeye göre sizi uygun bir pozisyona alacaklardır. Bir masa üzerine düz bir şekilde uzanmanız istenebilir.

Bazı durumlarda, bir BT taraması veya ultrason gibi görüntüleme yöntemlerine tabi tutulabilirsiniz. Bu yöntemler doktorunuzun biyopsi yapılacak alanı daha iyi görmesini ve daha iyi bir planlama yapmasını sağlayacaktır. Biyopsi öncesi veya biyopsi sırasında hangi tür görüntüleme yönteminin kullanılacağı, biyopsi yapılacak organa bağlı olarak değişir.

Sağlık ekibi vücudunuzun iğne uygulanacak alanını temizleyeceklerdir. Bir anestezik ilaç ilgili alanı uyuşturmak için deri içine enjekte edilebilir. Bazı durumlarda, işlem sırasında rahatlamanız için damar yolundan sedatif (IV) veya diğer ilaçları alırsınız. Bazen iğne biyopsisi sırasında genel anestezi de kullanılır. Bu durumda, dinlenmek ve uykuya dalmak için kolunuzdaki damardan ilaç alırsınız.

İğne biyopsisi sırasında, doktorunuz deri yoluyla ilgili alana ulaşır. Şüpheli hücrelerden bir örnek alınır ve iğne geri çekilir. Yeterince doku örneği alınıncaya kadar bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

Yaygın olan iğne biyopsisi teknikleri şunlardır:
İnce iğne aspirasyonu. Bu iğne biyopsisinde vücuttaki şüpheli hücreleri çekmek için ince, içi boş bir iğne kullanır.
Çekirdek iğne biyopsisi. İğne biyopsisinin bu türünde ince iğne aspirasyonunda kullanılan iğneden daha geniş bir iğne kullanır. Bu biyopsi sırasında kullanılan içi boş tüplü iğne ile test edilecek doku çekirdekleri alınır.

Biyopsi yapılan alanda baskı hissi gibi bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Eğer daha fazla bir rahatsızlık hissederseniz, sağlık ekibine söyleyiniz.

İğne biyopsisi sonrası:
Doktorunuz analiz için yeterli miktarda hücre veya doku topladıktan sonra, iğne biyopsisi işlemi tamamlanmış demektir. Biyopsi örneğiniz analiz için laboratuara gönderilir. Daha fazla teknik gerektiren testler daha fazla zaman gerektirebilir ama sonuçlar genellikle bir kaç gün içinde hazır olmaktadır. Sonuçlar için ne kadar süre bekleyeceğinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. İlgili alanda kanama olmadığından emin olmak için birkaç dakika boyunca bandaja baskı uygulamak gerekir.

İğne biyopsisi tamamlandıktan sonra çoğunlukla taburcu olunur. Hemen çıkabilmeniz ya da hastanede bir müddet kalmanız vücudunuzun hangi bölgesinde biyopsi yapıldığına bağlıdır. Bazı durumlarda, sağlık bakım ekibiniz muhtemel biyopsi komplikasyonları nedeniyle bir kaç saat gözetim altında kalmanızı isteyebilir. Eğer sedasyon (IV) veya genel anestezi aldıysanız, ilaçlar vücudunuzdan uzaklaşana kadar uygun bir yerde dinlenmeniz gerekir.

Günün geri kalanını dinlenerek ve yorucu aktivitelerden kaçınarak geçirmeye çalışın. Belirtilen süre boyunca biyopsi alanındaki bandajı kaldırmayınız. Biyopsi yapılan alanda bazı hafif ağrı veya rahatsızlıklar hissedebilirsiniz, ama bu durum bir veya iki gün içinde geçer.

SONUÇLAR

Hastalık belirtileri için alınan hücre ve doku örneklerinin incelenmesi üzerinde uzmanlaşmış doktorlar olan Patologlar, laboratuarda biyopsi sırasında alınan örnek üzerinde analiz yapacaklardır. Aynı patologlar doktorunuza gönderilmek üzere bir patoloji raporu oluştururlar. Raporu alan doktor da analiz sonuçlarını sizinle paylaşacaktır. Ayrıca raporun bir kopyasını da yanınıza almanız yararlı olacaktır.
Patoloji raporları genellikle teknik terimler ile dolu olduğu için, doktorunuzla gözden geçirmeniz daha isabetli olacaktır.

İğne biyopsisi patoloji raporu şunları içerebilir:
Biyopsi örneğinin bir açıklaması. Raporun bu kısmında biyopsi örneği hakkında genel bilgiler içermektedir. Örneğin, iğne biyopsi ile elde edilen doku veya sıvının kıvamı ve rengi tanımlanır. Ya da laboratuar analizleri sonucu kaç slayt halinde sonuçlar çıktığı yazılı olur.
Hücrelerin bir açıklaması. Patoloji raporunun bu bölümünde hücrelerin mikroskop altında nasıl göründüğü açıklanır. Ayrıca, hangi hücre tiplerinin görüldüğü ve ne miktarlarda var olduğu bilgileri yer alır. Tanının konmasında yardımcı olan özel boyalar ve etkili olabilecek tedavi önerileri de rapora dahil edilebilir.
Patolog tanısı. Patoloji raporunun bu bölümünde patoloğa ait tanı listelenir. Aynı zamanda, başka testlere ihtiyaç olup olmadığına dair öneriler de yer alabilir.
İğne biyopsisi sonuçları tıbbi sürecinizin sonraki adımlarını belirleyecektir. Sonuçların sizin için ne anlama geldiği konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Yırtılması
Beyin Kanamasından Korunma
Horlama Nedenleri
KOL AĞRISI
Siğarayı Bırakmayı Sürdürün
Bronşit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.