İKİNCİ DERECE EL YANIKLARI İÇİN MÜDAHALEİkinci Derece El Yanıkları İçin Müdahale

#### Yanığın ikinci dereceden bir yanık olduğunun teşhisini yapın. Bu tür yanıklar daha şiddetlidir ve birinci dereceden yanıklardan farklı olarak, epidermis tabakasının alt kısımlarındaki diğer tabakalara (dermis) da ulaşmıştır. Yanığın bu şekilde olması mutlaka tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduğu anlamına gelmemektedir. ihtiyacı anlamına gelmez. İkinci derece yanıklar koyu kırmızı renkte olmakta ve cilt üzerinde kabarcıklar oluşmasına neden olmaktadır. Birinci derece yanıklardan daha çok kızarmakta, daha çok şişmektedir. Ayrıca ıslak, parlak ve lekeli bir görünüme sahip olmaktadır. Yanığın kendisi beyaz veya renksiz görünebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Eğer yanık 7 cm den daha büyük bir alanda etkili ise üçüncü derece yanık gurubunda yer alır ve acilen tıbbi müdahale almanız gerekecektir.
  • İkinci derece yanıkların yaygın nedenleri arasında cilt katmanlarının haşlanması, aleve maruz kalması, çok sıcak bir nesne ile temas etmesi, kötü güneş yanığı, kimyasal yanıklar ve elektrik yanıkları yer almaktadır.

#### Takılarınızı çıkarın. Birinci derece yanıklarda olduğu gibi ikinci derece yanıklarda da yüzük ve bilezik gibi takıları çıkarınız. Bu tür takılar ciltte meydana gelen şişkinlik nedeniyle sıkışabilir ve kan dolaşımını engelleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Yanıkları suya tutun. İkinci derece yanıklar için uygulanan tedavilerin çoğu neredeyse birinci dereceden yanıklar ile aynıdır. Yanık meydana geldiğinde, hızlı bir şekilde elinizi soğuk su akan musluğun altına tutun ve yaklaşık 15-20 dakika bu şekilde bekletin. Soğuk su, ısıyı ciltten uzaklaştıracak ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer yanık üzerinde kabarcıklar oluşmuşsa, patlatmayın. Kabarcıklar cildin iyileşmesine yardımcı olur. Kabarcıkların patlatılması, enfeksiyon gelişmesine ve iyileşmenin gecikmesine neden olabilir.

İkinci derece yanıklara da tereyağı veya buz sürmeyin. Ayrıca, enfeksiyon olasılığını artırabildiğinden dolayı üfürmeyin ve havaya tutmayın.

#### Antibiyotik bir krem ​​uygulayın. İkinci derece yanıklar cildin derin katmanlarını etkilediği için enfeksiyon oluşturma potansiyel yüksektir. Antibiyotik kremini sürdükten sonra bandaj ile üzerini kapayın.

Gümüş sulfadiazine (Silvadene) yanıklar için önerilen popüler bir antibiyotik merhemdir. Genellikle reçetesiz sunulmaktadır. Bolca sürün ki uzun bir süre cildin içine emilebilsin.

#### Patlayan kabarcıkları temizleyin. Eğer kazara patlarsa paniğe kapılmayın ve yumuşak bir sabun ve temiz su ile kabarcıktan çıkan sıvıyı ciltten temizleyin. Sonrasında bir miktar antibiyotik merhem sürün ve yeni bir bandaj ile yanığın üzerini sarın.İkinci Derece El Yanıkları için Tedavi

#### Her gün yeni bir bandaj kullanın. Özellikle yanık pansumanları da enfeksiyonu önlemeye yardımcı olması için her gün değiştirilmelidir. Eski bandajları günlük olarak çıkarın ve atın. Bandajı attıktan sonra sabun kullanmadan ilgili bölgeyi yıkayın. Cildi ovalamayın ve pürüzlü nesnelerle fırçalamayın. Birkaç dakika boyunca akan suyun altında tutun. Kurulamak için temiz bir havlu kullanın. Cildin iyileşmesini hızlandırmak için yanık kremi, antibiyotik merhem veya aloe vera jeli uygulayın. Daha sonra yeni steril bir bandaj ile sarıp kapatın.

Yaralar kapandığında veya yara olan bölgenin çoğu iyileştiğinde artık bandaj sarmanız gerekmeyecektir.

#### Ev yapımı bir ballı merhem yapabilirsiniz. Balın yanıklar için etkili olduğu hem birçok araştırma sonuçları ile kanıtlanmış hem de birçok doktor tarafından alternatif tedavi olarak tavsiye edilmektedir. Uygulama için bir çay kaşığı kadar balı alın ve yanık olan bölgeye sürün. Balın doğal olarak antiseptik özelliği vardır. Ayrıca bakterileri yara dışında tutar ve cildinize zarar vermez. Balın düşük PH’ı ve yüksek ozmolaritesi de iyileşmeye yardımcı olur. Tıbbi bal tavsiye edilir.

  • Bazı araştırmalar, balın reçeteli olarak sunulan gümüş sülfadiazin merhemine iyi bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
  • Pansuman değişiklikleri günlük yapılmalıdır. Yara eğer daha sık ıslanırsa pansumanı da daha sık değiştiriniz.
  • Eğer yanık için uyguladığınız bal miktarı yeterli gelmediyse 6 saatte bir tekrarlayınız. Bu, aynı zamanda yanığın sakinleşmesine de katkıda bulunur.

#### Yanık alanını sürekli izleyin. Yanıkların ilk birkaç saatlik süre içinde daha kötüleşebileceğini unutmayınız. Yanığı soğuk suyun altına tuttuktan ve yukarıda belirtilen tedavileri uyguladıktan sonra süreci kontrol altında tutun ve yanığın üçüncü derece bir yanık haline dönüşmediğinden emin olun. Eğer yanıkta üçüncü dereceye doğru bir ilerleme fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir tıbbi yardım almalısınız.

İyileşme sürecinde cilt üzerinde irin, ciltte ateş yükselmesi şişlik veya kızarıklık gibi enfeksiyon belirtilerine karşı dikkatli olunuz. Bu tür belirtilerin ortaya çıkması da bir doktora ihtiyaç duyduğunuzu gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ellerde Uyuşma
Elektrik Yanıkları İlk Yardım
Kan Merkezleri
İnme Felç ve İlk Yardım
Adale Sorunları
Yabancı Cisimlerin Yutulması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.