İKTİDARSIZLIKİktidarsizlık

İktidarsızlık, penisin ereksiyon haline gelmesini, ereksiyonun devamını ve boşalma yeteneğini olumsuz etkileyen bir durumdur. Tıptaki terimi “erektil disfonksiyon” (ED) olarak geçer.

İktidarsızlığa neden olan birçok faktör olabilir. Bunlar arasında hem duygusal hem de fiziksel bozukluklar yer alır. Yapılan bir çalışmaya göre, 40 ila 70 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yüzde ellisi en az bir kez ya da fazla bu durumla karşılaşmaktadır. İktidarsızlık riski yaşla birlikte artar.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca, yapılan başka çalışmalar daha eğitimli erkeklerin iktidarsızlık problemi ile daha az karşılaştığını göstermiştir. Bunun nedeni muhtemelen daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalarıdır.

İktidarsızlığın genellikle cinsel yaşam üzerinde olumsuz etkisi vardır ve ayrıca günlük yaşamda da stres, depresyon ve düşük benlik saygısına yol açabilmektedir.

En sık görülen potansiyel nedenlerini bilmek kişinin niye iktidarsızlık yaşadığını da belirlemesine yardımcı olacaktır.

ENDOKRİN HASTALIKLAR

Vücudun endokrin sistem metabolizması, cinsel işlev, üreme, ruh hali ve çok daha fazlasını düzenleyen hormonları üretir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet, bir kişinin iktidarsızlık yaşamasına neden olabilen endokrin hastalığına bir örnektir. Diyabet insülin hormonunun vücutta kullanılma yeteneğini etkiler. Kronik diyabet ile ilişkili yan etkilerden birisi de sinir hasarıdır. Bu da peniste hissizliğe neden olabilir. Diyabet ile ilişkili diğer komplikasyonlar arasında kan akışının ve hormon düzeylerinin bozulmasıdır. Bu faktörlerin her ikisi de iktidarsızlığa katkıda bulunabilir.

SİNİR HASTALIKLARI

Çeşitli nörolojik koşullar iktidarsızlık riskini artırabilir. Sinirsel sorunlar beynin üreme sistemi ile iletişim kurma yeteneğini olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı ereksiyon yaşanmasını engelleyebilir.

İktidarsızlık ile ilişkili nörolojik bozukluklar şunlardır:

 • Alzheimer hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Beyin ya da omurilik tümörleri
 • Çoklu skleroz
 • İnme (felç)
 • Temporal lob epilepsisi

Prostat bezi ameliyatı geçirmiş olan kişilerde ameliyat ile oluşan sinir hasarları da cinsel iktidarsızlığa neden olur.

Uzun mesafe bisiklet binicileri de geçici iktidarsızlık yaşayabilirler. Çünkü kalça ve genital bölgelerde tekrarlanan basınç, sinirlerin işlevini etkileyebilir.

İLAÇLAR

Kullanılan bazı ilaçlar kan akışını etkileyerek iktidarsızlığa yol açabilir. Bu nedenle iktidarsızlığa neden olduğu bilinen bir ilaç olsa bile, doktorunun izni olmadan bir ilacı kesinlikle bırakmamalıdır.

İktidarsızlığa neden olduğu bilinen bazı ilaç örnekleri:

 • Tamsulosin dahil alfa-adrenerjik blokerler (Flomax)
 • Karvedilol (Coreg) ve metoprolol gibi beta-bloker (Lopressor)
 • Simetidin gibi kanser kemoterapi ilaçları (Tagamet)
 • Alprazolam (Xanax), diazepam (Valium) ve kodein gibi merkezi sinir sistemi depresanları
 • Kokain veya amfetamin gibi merkezi sinir sistemi uyarıcıları
 • Furosemid (Lasix) ve spironolakton (Aldactone) gibi diüretikler
 • Selektif serotonin geri alım inhibitörleri ya da SSRI (Prozac, Paxil)
 • Leuprolid gibi sentetik hormonlar (Eligard)

KALP SORUNLARI

Kalbi ve kanın pompalanma kabiliyetini etkileyen durumlar iktidarsızlığa neden olabilir. Penise yeterli kan akışı olmadan yeterli ereksiyon elde edilemez.

“Ateroskleroz” denilen ve kan damarlarını tıkayabilen durum da iktidarsızlığa yol açabilir. Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) da iktidarsızlık için risk taşıyan hastalıklardır.

YAŞAM TARZINIZ

Yeterli ereksiyonu elde etmek için kişinin ilk olarak heyecan aşaması olarak bilinen aşamayı geçmesi gerekir. Bu aşama duygusal bir tepki de olabilir. Eğer kişide duygusal bozukluk varsa, bu durum cinsel heyecanlanma yeteneğini de etkiler.

Depresyon ve anksiyete’ nin (kaygı bozukluğu) de iktidarsızlık ile iliki düzeyi yüksektir. Depresyon üzüntü hissi, umutsuzluk ya da çaresizlik içerir. Ayrıca depresyon ile ilişkili yorgunluk da iktidarsızlığa neden olabilir.

Performans kaygısı da aynı şekilde bir diğer iktidarsızlık nedeni olabilir. Geçmişte ereksiyon sorunu yaşayan birisi, gelecekte de bu sorunu yaşayabileceği kaygısına sahip olabilir. Kimi insanlar da bazı cinsel partnerleri ile ereksiyon yaşayamaz. Performans kaygısı ile ilişkili iktidarsızlığı olan insanlar bazen mastürbasyon yaparken ya da uyku esnasında tam ereksiyon yaşayabilirken cinsel ilişki sırasında bu mümkün olmamaktadır.

Kokain ve amfetamin gibi bazı uyuşturucu maddelerin de iktidarsızlığa yol açtığı bilinmektedir. Aşırı alkol kullanımı da ereksiyon problemlerine yol açabilmektedir ve kişinin ereksiyonu koruma yeteneğini olumsuz etkileyebilmektedir. Eğer herhangi bir madde bağımlılığı sorununuz varsa uzmanlardan yardım alınız.

TEDAVİ

Reçeteli ilaçlar, doğal ürünler ve yaşam tarzı değişikliklerini içeren bir dizi iktidarsızlık çözümü bulunmaktadır.

Reçeteli İlaçlar

İktidarsızlık tedavisinde kullanılabilen çeşitli tıbbi tedaviler vardır. İktidarsızlığa yardımcı olmak için başvurulan reçeteli tedaviler ve diğer tıbbi müdahaleler şunlardır:

 • Sildenafil (Viagra)
 • Tadalafil (Cialis)
 • Vardenafil (Staxyn, Levitra)
 • Testosteron replasman
 • Kan damarı ameliyatı
 • Psikolojik danışma

Doğal Çözümler

Reçeteli ilaçları kullanmak istemeyenler için iktidarsızlık tedavisinde yardımcı olduğu bilinen bazı doğal ilaç çeşitleri de vardır.

İktidarsızlık için bazı doğal veya alternatif ilaçlar şunlardır:

 • Akupunktur
 • Cinseng
 • Nar suyu

Herhangi bir doğal ilaç kullanmadan önce öncelikle doktorunuza danışmanız önerilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

İktidarsızlığın fiziksel ya da duygusal birçok nedeni olabildiği gibi, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile de bu sorunu azaltan birçok durum vardır.

Önerilen bu yaşam tarzı ve davranış değişiklikleri şunlardır:

 • Sigara içmeyin veya daha az için.
 • İlişkide romantik iletişimi güçlendirin.
 • Kaygı ve stresi azaltın.
 • Daha fazla egzersiz yapın ve sağlıklı bir diyet takip edin.

ÖNLEME

İktidarsızlığın yukarıda sayıldığı gibi birçok nedeni var olmakla birlikte, bunu önlemeye yardımcı olan bazı önlemler de bulunmaktadır:

Önerilen bazı önleme yöntemleri şunlardır:

 • İktidarsızlık riskini azaltan fiziksel egzersizleri yeterince yapmak ve düzen olarak devam etmek
 • Sigara, uyuşturucu veya aşırı alkolden kaçınmak
 • Yeterli uyku almak
 • Sağlıklı bir diyet takip ile beslenmek
 • Stres, anksiyete ve depresyonu azaltmak

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  sertleşme ilk boşalmadan sonra ikinci olmuyorne olur bigi verin ne yapmam gerekir

  Sağlık

  tedavi için nasıl bir yönteme veya hangi doktora müracaat edim

  Sağlık

  sertleşme sorunu ilk boşalmadan sonra sonra 2 ci olmuyor önceden 5 kez hiç problem yaşamazdım yardımcı olursanız sevinirim… depresyon hapı bide damar acıcı dolaşımı düzenleyici hap kullanmıştım onlar yapmış olabilirmi eyer öleyse nasıl bir tedavi yada ilaç almalıyım

  Sağlık

  benim penisim kız arkadaşımla konuştugumda.öpüştüğümde kalkmıyorr ve önceden idrar yaparken kalkardı şimdi kalkmıyor bu yüzden stresteyim ne yapmalıyım

  Sağlık

  1,5 yıllık evliyim yaşım 30 öncelerde cinsel istek olarak cok fazla istekliydim bazen gün aşırı şekilde birleşme yapıyodum ve bu genelde 2 kez oluyodu şimdilerde ise hafta 1 veya 2 oluyo ve birincisi boşaldıktan sonra 2 şertleşme olmuyo ne yapmalıyım hiç bir sağlık proplemim yok yardımcı olursanız sevinirim.

  Sağlık

  36 yaşındayım ilk önceleri 2. sertleşme olmuyordu yaklaşıkşık 2 aydır sertleşme haftada bir veya 15 günde 1 de olmuyor.sağlık problemim yok yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  ilişkiye girerken uyarılmama rağmen ya sertleşmiyor yada az sertleşip tekrar sertleşme kayboluyor doktora gittim kan aldılar ve testeron testi yaptılar normal dedi doktor iki tane ilaç verdi faydası olmadı ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Sağlık

  benım normalde beyne gıden damarlarda tıkanıklık var zaten bu ıktıdarszlıkta bu olaydan sonra basladı,bosaldım mı ınıyor sonra 10 dakıka sonra felan tekrar ereksıyon halıne gecıyor,bosaldıktan sonra hemen falıyete gecıremıyom cok onemlı sorun mu bu aydınlatırmsınız benı
  tesekurler

  Sağlık

  ilk boşalmadan sonra sonra 2 ci boşalmada sertleşme olmuyor önceden 3 kez hiç problem yaşamazdım yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  Mrb hocam ,bende 1,5 yıldır iktidarsızlık erken boşalma ,boşaldıktan sonra cinsel bölgenin olduğu yerde ağrılar olması sebebiyle sex yapamıyorum,üroloji Dr. gittim ama düzelemedim hangi bölüme ,vede şifalı otlara mı müracat etmeliyim lütfen beni bu dertten kurtarırsanızı minnettarım ,saygılarımla

  baba

  sertleşme sorunu ilk boşalmadan sonra sonra 2 ci olmuyor önceden 5 kez hiç problem yaşamazdım yardımcı olursanız sevinirim…
  nasıl bir tedavi yada ilaç almalıyım

  mesut emir

  benim sorunum cok farklı insanlar iktidarsızlıktan şikayetçi benise iktidardan şikayetçiyim.lanet olsun tabiri cayizse dişi sinek görsem uyanıyorum bu durum beni rahatsız ediyor insanlığımdan utanıyorum.eşim de bu durumdan şikayetçi usandım artık diyor bende utanıyorum artık sadaka istergibi nerdeyse yalvaracak duruma geliyorum . dışarıda bu isteğimi gidermek bana ters iki boyutuyla.maddi manevi yani.şimdi benim istediğim bu durumdan nasıl kurtula bilirim.inanın ben hiç istemiyorum ama kendime sözde geçiremiyorum.ya yokmu bunun bir ilacı.iktidarsız bırakacak bir ilaç tavsiyeniz yokmu lütfen yardım edin
  ben çok ciddiyim saygılar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ERKEKLER DİKKAT!! SPERM SAYISI VE HACMİ NASIL ARTIRILIR?
İyi Huylu Prostat Kanseri
İktidarsizlık Kabusu
Prostat Bezi Büyümesi Nedenleri
Kemik Erimesini Önlemek Sizin Elinizde
PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.