İLİŞKİ SONRASI VAJİNAL AKINTI

İlişki sonrası vajinal akıntı genellikle normal bir durumdur. Vajinal akıntıların bazı türleri cinsel yada genital herpes, vajinal enfeksiyonlar ya da tıbbi müdahale gerektirebilen vajina tahriş edici olumsuz tepkiler gibi cinsel olmayan nedenlerle tetiklenir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vajina ilişkiden sonra boşalabilen çeşitli sıvı yada salgılar üretebilir. Çeşitli sıvılar cinsel organların normal olarak çalıştığını gösteren bir işarettir. Fakat bazıları cinsel yolla bulaşan hastalıkların yada diğer bozuklukların bir göstergesi olabilir. İlişki sonrasındaki akıntının rengi, kokusu ve yoğunluğu sizin durumunuzun hastalıkla mı ilişkili yoksa normal mi olduğunu belirlemek için kullanılabilir.

İLİŞKİ SONRASI NORMAL AKINTI

Normal ilişkiden sonra vajinadan boşalan sıvılar vardır. Bu sağlıklı fonksiyonun bir göstergesidir ve sizde telaşa neden olmamalıdır. Bu sıvıların görünümü hormon düzeyleriniz, yaşınız ve diğer faktörlere göre değişebilir. Bir histerektomi (rahimin çıkarılması operasyonu) geçirmiş olanlar da vajinal akıntının düzeyi veya görünüşünde bir değişiklik görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsel uyarılma sıvısı – Cinsel uyarılma sıvısı vücudun uyarılmasından sonra ilişki esnasında harekete yardımcı olmak için üretilmektedir. Bu sıvı, her iki taraf için de ilişkinin daha rahat ve keyifli hale getirilmesine olanak tanır. Genellikle açık renkli, kaygan ve sulu bir yapıya sahiptir. İlişki bittikten sonra dahi bu sıvı üretilmeye devam edebilir.

Servikal mukus – Adet döngüsü boyunca, serviks, yumurta ulaşmak için, üreme sisteminde spermin seyehatına yardımcı olmak amacı ile farklı mukuslar üretir. Bu mucus, adet döneminin sonunda vajinadan deşarj edilebilir. Çoğu durumda bu mucus, parmaklar arasında esneyebilen bulanık yapıya sahiptir. Yumurtlama zamanı yaklaştıkça bu sıvının şeffaflığı ve gerilmesi artacaktır. Dönem sona erdikten sonra, mukus kalın bir yapıda olmaktadır.

Kadının Boşalması – Vajinadaki küçük bir bez boşalma sıvısı üretir. Bazı durumlarda, cinsel olarak uyarıldığı zaman vücudunuz sizin hissedebileceğiniz ölçüde bu sıvı salgılar yada püskürtür. Kadın boşalma sıvısı idrara çok benzer ve çok suludur. Cinsel olarak tüm kadınlar uyarıldığında boşalmayabilir ve boşalmak için bir orgazm olması gerekli değildir.

İLİŞKİ SONRASI ANORMAL AKINTILAR

Sağlıklı akıntılar vücuttaki herhangi bir yan etki nedeni ile olmamaktadır. Eğer akıntınız size rahatsız hissettiriyor, alışılmadık sıklıkta meydana geliyorsa bunun sağlıksız ve normal olmadığını söyleyebiliriz.

ANORMAL AKINTININ ORTAK BELİRTİLERİ

Vajinal akıntıdaki herhangi bir ani değişiklik bir vajinal enfeksiyon ya da vajinaya zarar veren diğer konulara işaret ediyordur. Pelvik bölgede ıslaklık ve ağrı hissedebilirsiniz. Vajinadan gönderilen sıvının kıvamı yada yoğunluğu sizin dikkatinizi çekebilir. Bu durumlara daha önce mevcut olmayan ani bir koku ve vajinal kanama eşlik edebilir.

Anormal Akıntının Ortak Nedenleri. Vajinadan anormal akıntı cinsel olmayan ve cinsel nedenler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Yoğunluk, renk ve eşlik eden diğer belirtiler size rahatsızlığınızın altında yatan neden hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Cinsel Nedenler

Korunmasız cinsel ilişki bakteri ve virüslerin her iki taraf arasında iletilebilmesini sağlamaktadır. Bu mikroorganizmalar vajinal akınıtının değişmesine ve rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Bakteriyel vajinozis – Bakteriyel vajinozis anormal vajinal akıntının en sık görülen nedenlerinden biridir. Bu akıntı, bir balık gibi koku ve genellikle gri renge sahiptir. Bakteriyel vajinozis cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir, ancak cinsel aktivite yapılması sık sık bakteriyel dengesizliklere yol açabilir.

Trichomoniasis – Bu hastalık sarı veya yeşil köpüklü akıntıya neden olan yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Bu akıntı bir balık kokusunu andırmakta ve vajinal bölgede şişme veya kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle idrar yaparken vajinal bölgede ağrı fark edebilirsiniz.

Chlamydia veya Gonore – Eğer idrar yaparken ya da ilişki sonrası ağrı deneyimi yaşıyorsanız klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmış olabilirsiniz. Seks yaptıktan sonra kanama ya da rahatsız edici bir vajinal akıntı ile karşılaşabilirsiniz. Bu da sık sık görünmesini yeşil bir akıntı neden olur.

Genital Herpes – Genital Herpesin neden olduğu akıntı gerçekte genital bölge çevresinde görünen kabarcıklar ve yaraların oluşturduğu akıntılardır. Bu kabarcıklar vajina boyunca kırmızı şişlikler olarak başlar ve sonrasında ise patlayana kadar şişmeye devam edecek ve beyaz akıntı oluşturacaktır. Bu tür akıntılar genellikle yeşil bir akıntıya neden olur.

Cinsel olmayan nedenler

Vajina kendi kendini temizleme ve korunmasından sorumlu olan mükemmel bir organdır. Bu salgı ile vajinaya zarar verebilecek şeylerin atılma mekanizması olarak işler.

Alerjik reaksiyonlar – İlaçlar, diyet ya da genel sağlığı olumsuz etkileyen bir madde vajinada bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu faktörler vajina ortamındaki iyi bakterileri öldürür ve onların salgılanmasına yol açar.

Vajinanın PH değişimi – Eğer vajina pH’ sı değişirse bu size akıntı şeklinde yansıyabilir. Vajinaya sabun gibi maddelerin alınması, vajinal bölgede kullanılan kimyasallar, adet kanı, hormonal değişiklikler, cinsel aktivite ve vajinal duş vajinanın pH’ sını değiştirerek akıntıya neden olabilir.

MantarVajinal Mantar süzme peynire benzer, ya ince ve sulu ya da kalın ve beyaz bir akıntıya neden olur. Vajina yaralı olarak hissedilir ve ekmek ya da bira kokusuna benzer benzer bir koku olabilir. Yoğun bir kaşıntı sık sık bu duruma eşlik edecektir.

Genç kızlar ve menopoz sonrası kadınlarda – Genç kızlarda nadir görülen bir vajinal akıntı ile karşılaşabilir. Yaşlı kadınlar, menopoz başlangıcında kendi vajinal akıntılarında ani bir değişiklik fark edebilirler. Bu akıntının kanserden kaynaklandığından emin olmak için doktor tarafından muayene edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  canan

  Mrb 20 ben yaşindayım ve evliyim eşimle cocuk yapmaya karar verdik bi defa denedik ertesi gün bidaha denedik en son ki boşalmasından sonra benim karnımda şişkinlik var kasıklarımda agrım var arada bi karnımda kasılma oluyo sürekli uyumak istyorum iş yapmadıgm halde yapmış gbi çok yorgun oluyorum kötü bişey olmasından çok korkuyorum … Yardim edin lütfen.

  Yumurtlama döneminde bir çok bayan bu tür şikayetlerden muzdariptir. Diğer yandan cinsel aktivite de bu tür şikayetlere neden olabilir.

  Berna

  Eşimle ilişkiye girdikten sonra sürekli akıntı oluyor. Hamilelik belirtisi olabilir mi?

  Cinsel aktiviteler sonrasında akıntıların olması normaldir. Hamilelik olup olmadığını ancak hamilelik testi yaparak anlayabilirsiniz.

  Melike

  Mrb.20 yaşında bi kızım haytımda fazla mastürbasyon yanan biri deilm.son 2 mastürbasyonumda orgazım olduktan bi süre sonra ayağa kalktığımda vajinamdan bi akıntı geldi .bu akıntıda ne koku nefe nede başka birşey vardı orgazımda gelen sıvını aynısı ama biraz fazlasıydı.bunun ne olduğunu merak ediyorm.orgazımdan kaynaklanan birşey mi?

  Baris

  Esim 19 yasina yeni girdi bu belkide 8.ci iliskimiz adeti yaklasik 1 hafta once bitti biz iliskiye girdik biraz uzun tutuk ama sakince sonrasinda 4 5 saat kadar fazla kan gelmis ve daha sonrasinda kahverengi olarak az geliyomus ara ara biraz fazla geliyormus kötü biseyi varmidir agrısı sızısı vs kesinlikle yok sadece akintisi var korunuyoruz hamilelik ihtimali hic yok yardimci olun lutfen.

  Bu durum tamamen normal sıkıntı etmenize gerek yok

  Emrah

  3 yıllık evliyim eşimle ilişkiye girdim dışına boşaldim esim ayağa kalktı ve ondan sperm seklinde akinti geldi ve ilk kez ondan bu kadar çok akinti geldiğini gördüm ayırt edemedim sperm le aynıydı yanması vardı biraz sizce normalmı şu andada yanması var ama öyle bir akinti gelmiyor sizce ne olabilir

  can

  sevgilimle ilişkiye girdik korunmasız bosalmadıgıma eminim ben vajinasından su gbi beyaz bsey akıyodu azıcık normalmi

  Melike

  Nisanlimla iliskiye girdik adet görüşmüş gibi akıntım oluyo ve adet gunumude 6 gun geçtim korkuyorum birsey olcak diye sizce bu nedir?

  Fatma

  Merhaba. Cinsel ilişki sonrasında çok yoğun sarı kokusuz akıntım oluyor. Bu sürekli devam ediyor fakat ilişki sonrası çok yoğunlaşıyor. Bu durum rahatsızlık verici geliyor ve korkutuyor. Bu normal bir durum mudur acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Nur

  Merhaba adetimden 16 gün geçti ve her ilişkiden sonra beyaz parça parça akintim geliyor kötü kokulu oluyor kan ve idrar testinde gebelik çıkmadı 6 aylık evliyim düğünden sonra hep gecikmeli adet oldum ilk kez bu kadar gecikti doktora gitmeye korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  Doktora gitmekten çekinmeyiniz. Asıl korkmanız gereken şey geç kalmaktır. Sonuç olarak 16 gün gecikmiş bir adetten bahsediyordsunuz. her halükarda önemli bir şey. Adetin geç kalması bir rahatsızlığa da işaret ediyor olabilir. Durumunuza teşhis koyacak kişi uzman bir doğum kontrol doktorudur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Over kistleri
Kadınlarda Beyaz Akıntı- Lökore
ferc bitişikliği
Adet Döneminde Temizlik
vajinada ağrı
Hamilelikte ayak şişmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.