İLK YARDIMilk yardım

İlk yardım, ani bir hastalık veya yaralanma geçiren bireylere sağlanan ilk müdahaledir. Kişinin hayatta kalmasının sağlanması, durumunun kötüleşmesinin önüne geçilmesi ve iyileşmesi hedeflenir. İlk yardım işlemi bireye profesyonel tıbbi yardım ulaşıncaya kadar yaraya pansuman yapma gibi küçük müdahaleler olabildiği gibi CPR gibi daha çok performans gerektiren müdahaleler de içerebilir. İlk yardım genellikle İlk yardım işlemleri genel olarak birey yatar vaziyette iken uygulanır. İlk yardım konusunda eğitim almış kişiler öğrenmiş oldukları bilgiler çerçevesinde hastaya ambulans gelene kadar müdahalede bulunur. Ruh sağlığı hastalarında ise, ruh sağlığını da kapsayacak şekilde ilkyardım kavramının bir uzantısı uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk yardımın gerekebildiği birçok durum vardır. Birçok ülke belirli durumlarda ilk yardım sağlanması için gerekli mevzuat, yönetmelik düzenlemelerini yapmışken bazılarında ise bu minimum düzeydedir. Bu kapsamda ilk yardım eğitimleri verilmesinin yanında işyerlerinde, okullarda ve otomobillerde gerekli ilk yardım malzemelerinin bulunmasının sağlanması gibi düzenlemeler yer almaktadır. İlk yardım mutlaka herhangi bir donanım ya da ön bilgi gerektirmeyebilir. Hatta çoğu zaman genellikle eğitimsiz kişiler tarafından mevcut malzemelerle doğaçlama bir müdahale içerebilir.

İlk yardımın amaçları

Sponsorlu Bağlantılar

İlk yardımın temel amaçları “3P” olarak da bilinen üç kilit nokta ile özetlenebilir.

Preserve Life (Hayatın kurtarılması): İlk yardımdaki tüm tıbbi bakımın öncelikli amacı, bireyin hayatını kurtarmak ve ölüm tehdidini en aza indirmektir.

Prevent further harm (Daha fazla zarar görmesini önlemek): İlk yardımın başka bir amacı da durumun kötüleşmesini önlemek, tehlike ve yaralanma riskini ortadan kaldırmak ve bu amaçla hastayı daha güvenli bir yere taşımaktır. İlk yardım teknikleri uygulayarak hem dış faktörlerden koruma hem de örneğin basınç uygulayarak kanamayı durdurma gibi müdahaleler yapılır.

Promote recovery (İyileşmenin sağlanması): İlk yardımın bir amacı da bireydeki hastalık veya yaralanma süreci için tedavinin başlatılmasıdır. Bazı durumlarda bir yaraya küçük sargı bezi sarılabileceği gibi başka durumlarda daha kapsamlı bir tedavi ile başlanması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İlk Yardım
Apandist Ağrısı ve Belirtileri
Mide ve Bağırsak İltihabında İlk Yardım
Sıcak Su Yanıklarına Ne Yapılır
İnsan Isırması İlk Yardım
Kene Issırığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.