İMPETİGO
İmpetigo derinin üst katmanlarında görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Sıklıkla streptokokal veya stafilokokal bakteriler neden olur. Bu bakterilerin derideki bir aşınma veya lezyon gibi nedenlerden dolayı, cildin üst katmanlarına girmesi sonucu oluşan enfeksiyon impetigo olarak isimlendirilir. İmpetigo öncelikle genç çocuklarda, sağlıksız koşullarda yaşayanlara kimselerde en yaygın iken, bir yetişkin olarak bazı kimselerde de impetigo gelişmesi mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

İmpetigo, sıklıkla ekstremitelerde görülüyor olmasına rağmen, vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir. Bu hastalığın bir parçası olarak kabarcıklar oluşabilir, sıvı sızabilir ve bu sıvılar yolu ile kolayca diğer alanlara yayılır. İmpetigo hastalığı olan bir çok kişide döküntü de gelişmektedir. İmpetigo belirtileri genellikle enfeksiyon sonrası bir ile üç gün içinde başlamaktadır.

İmpetigo, kolay bir şekilde topikal veya oral antibiyotik ile tedavi edilir. Ancak, özellikle genç hastalarda, başarılı bir tedaviden sonra bile nüksedebilir.

İmpetigo gelişimi bir bakteriyel enfeksiyon belirtisi olduğu için irin içeren yaralarda, kızarıklık, sıcaklık veya şişme olduğunda yada kaşıntılı döküntü meydana geldiğinde bazen acil tıbbi bakım aramak gerekir. Bazı durumlar da hayatı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Bunlara arasında;

 • Nefes darlığı
 • Bilinç kaybı
 • Yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek) olduğunda acil bakım için doktora gidiniz.

İMPETİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?
İmpetigo hastalığında kabarcıklar, kabarcıklardan sıvı sızması, kaşıntı ve döküntü olabilir. Bu belirtiler, alanında uzman biri tarafından hastalığın belirlenmesi ve uygun bir tedavi planı hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

YAYGIN BELİRTİLER NELERDİR?

Günlük olarak ya da sadece bir kez ve bir süreliğine impetigo belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Bazen bu belirtilerden herhangi biri daha şiddetli olabilir:

 • İrin dolu kabarcıkların oluşumu
 • Kaşıntı hissi
 • Döküntü
 • Kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik
 • Üstü kabuk tutan ve sıvı sızdıran yaralar

HAYATI TEHDİT EDEN CİDDİ BELİRTİLER

Bazı durumlarda, impetigo ciddi veya yaşamı tehdit edici olabilir. Buna bağlı olarak da daha derin veya daha yaygın enfeksiyon eşlik edebilir. Aşağıdaki belirtilere sahip biri var ise yada sizde mevcut ise derhal tıbbi yardım isteyiniz.

 • Kısa bir an için bile olsa bilinç kaybı
 • Nefes darlığı veya hızlı nefes alıp – verme
 • Yüksek ateş
 • Lenf bezlerinde şişme
İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR.. TIKLAYINIZ!!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sakatat
Kızamıkçık
Üreme ve Kalıtım
Kalın bağırsak iltihabı
Bademcik(Tonsil)
Soğuk Algınlığı ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.