İMPLANT DİŞ CERRAHİSİ

İmplant diş cerrahisi hasar görmüş ve çürümüş dişlerin köklerini metal, vida benzeri bir parça ile değiştirme işlemidir. Kökler değiştirildikten sonra üstüne geçirilen yeni yapay diş de eskisi gibi işlev görmeye başlar. İmplant diş cerrahisi protez veya köprü uygulamasının iyi olmadığı durumlarda iyi bir seçenektir.

Sponsorlu Bağlantılar

İmplant diş cerrahisinin nasıl yapılacağı implantın tipine ve çene kemiğinin durumuna bağlıdır. Bütün implant diş cerrahisi işlemleri belli aşamalardan oluşur ve çeşitli prosedürleri içerir. İmplantların en önemli yararı, yeni dişler için sağlam bir destek olmasıdır. Ekilen implantın kemik ile kaynaşması aylar sürebilen bir süreçtir.

NİÇİN YAPILIR?

Diş implantları kaybolmuş olan diş kökündeki çene kemiğindeki yerine ameliyatla yerleştirilir. Titanyum kaplı implantlar çene kemiğine vidalandığı için sağlamdır ve protez dişlerde olduğu gibi kayma ve oynama yapmaz. Kullanılan malzemeden dolayı protez köprülerinde ya da orijinal dişlerinizde olduğu gibi dişlerde aşınma ve çürüme olmaz.

Genel olarak, aşağıdaki durumlarda diş implantları sizin için doğru bir tercih olabilir:

• Bir veya daha fazla eksik dişleriniz varsa,
• Tam olarak gelişmiş bir çene kemiği varsa,

Sponsorlu Bağlantılar

• İmplant greftlerinin güvenli olarak ekilebilmesi için kemiklerde yeterli alan varsa,

• Diş etleri sağlıklı ise,

• Kemiklerin iyileşmesini etkileyecek olumsuz bir sağlık koşulu yoksa,
• Protez takmaktan bıkmışsanız veya kullanamıyorsanız,
• Konuşmanızın düzelmesini istiyorsanız,

• Birkaç aylık bir sürece kendinizi hazır hissediyorsanız,

implant diş cerrahisi için uygun şartları taşıyorsunuz demektir.

RİSKLER NELERDİR? 

Herhangi bir cerrahi işlem gibi, implant diş cerrahisinin de bazı sağlık riskleri bulunmaktadır. Karşılaşılacak sorunlar nadir olsa da ortaya çıktığında genellikle küçük olmakta ve kolay bir şekilde giderilebilmektedir. Muhtemel riskler şunlardır:

• İmplant yerinde enfeksiyon,
• Başka bir diş veya kan damarı gibi çevre yapılarda meydana gelen yaralanma veya hasar,

• Doğal dişler, diş etleri, dudaklar veya çenede ağrı, uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilecek sinir hasarları,
• Diş implantı üst çeneye yerleştirilirken sinüs boşluklarını etkilemesi nedeniyle oluşan sinüs problemleri gibi.

NASIL HAZIRLANMALISINIZ?

Diş implantlarında bir veya birden fazla cerrahi işlem gerektirdiğinde, hastanın işleme hazırlanması için ayrıntılı bir değerlendirme gerekir. Bu değerlendirme aşağıdakileri içerebilir:

Kapsamlı diş testi. Ağız ve diş yapınızın incelenmesi için röntgen çektirmeniz gerekebilir.
Tedavi planı. Sizin durumunuza göre özel olarak hazırlanan bu planda kaç diş ekileceği ve çene kemiğinin durumu dikkate alınır. Planlama sürecinde ağız, çene ve yüz yapıları gibi konusunda uzmanlaşmış doktorlar gerekebilir.

Cerrahi işlemlere geçilmeden önce kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile diğer gıda takviyelerini doktorunuza bildiriniz. Eğer belirli kalp hastalıklarınız veya önceden takılmış ortopedik implantlarınız varsa, doktorunuz enfeksiyonu önlemek için ameliyat öncesi antibiyotik reçete edebilir.
Ağrıyı kontrol etmek için, ameliyat sırasında lokal anestezi, sedasyon (uyuşturma) veya genel anestezi gibi anestezi seçenekleri bulunmaktadır. Hangi seçeneğin sizin için iyi olacağı konusunda doktorunuzla konuşunuz. Diş sağlık ekibi anestezinin türüne bağlı olarak, ameliyat öncesi yeme ve içme konusunda size talimatlar verecektir. Eğer genel anestezi olacaksanız, ameliyattan sonra sizi eve götürmesi için birini ayarlamalısınız.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR? NASIL YAPILIR?

İmplant diş cerrahisi ayaktan tedavi içerir ve işlem genellikle aşamalı olarak gerçekleşir:

• Önce hasarlı olan dişiniz veya dişleriniz kaldırılır.
• Çenenizin cerrahi işlem görecek kısmındaki kemik greft eklenebilecek şekilde hazırlanır.
• Çene kemiğiniz iyileştikten sonra, cerrah çene kemiğinde diş implantının takılacağı metal vidalı kısmı yerleştirir.
• Bu işlemden sonra iyileşme birkaç ay sürebilir.

 • Birkaç aylık süreçten sonra implantın görünen diş kısmı daha önce ekilen metal vidaya geçirilir.

İmplant dişte tüm süreç, üç ile dokuz ay ve bazen daha uzun sürebilmektedir. Bu sürenin çoğu çene kemiğinizin iyileşmesi ve yeterince gelişmesi için ayrılmıştır.

Kemik grefti ne zaman gerekir?
Çene kemiği yeterince kalın değil veya çok yumuşak ise implant diş cerrahisinden önce “kemik grefti” gerekebilir. Ağzınızdaki güçlü çiğneme eylemi kemik üzerine büyük baskı uygulamaktadır ve implant yeterince desteklenemez. Bu yüzden cerrahi işlem büyük olasılıkla başarısız olur. Kemik grefti implant için daha sağlam bir temel ve destek oluşturabilir.

Kemik grefti işleminde eklenecek kemik parçası çene kemiğinden ya da vücudun başka bir yerinden alınır. Örneğin kalça kemiğinden alınarak çene kemiğine nakledilir. Transfer edilen kemiğin yeterince gelişip implanta destek olabilecek konuma gelmesi yaklaşık dokuz haftalık bir süre gerektirmektedir. Bazı durumlarda, gerekli olan kemik parçası çok küçük olduğundan dolayı kemik greftleme işlemi ile diş implantı aynı anda yapılabilmektedir. Uygulanacak işlemi hastanın çene kemiğinin durumu belirlemektedir.

Diş implantının yerleştirilmesi:
Diş implantını yerleştirmeden önce ağız cerrahı ameliyat sırasında kemikte işlem yapabilmek için diş etinde bir kesim yapar. Kemiğin implant kökü takılacak yeri delinir. Daha sonra yeni dişe kök olarak görev yapacak vida benzeri metal çene kemiğinde açılan deliğe yerleştirilir. Metal kısım takıldıktan sonra dişin asıl kısmı takılmadığı için bir boşluk kalacaktır. Genellikle çene kemiğinin iyileşme sürecinde geçici olarak bir protez bu boşluğa takılır. Ağız temizliği yaparken veya uyurken bu protezi çıkarabilirsiniz.

Kemik büyümesinin beklenmesi:
Metal implant çene kemiğine dâhil edildikten sonra “osseointegrasyon” süreci başlamaktadır. Bu süreçte, çene kemiği takılan implantın içine doğru büyür ve implant yüzeyi ile birleşir. Yaklaşık altı ay sürebilen bu süreçte yapay diş için sağlam bir temel oluşması beklenmektedir.
Abutmentin yerleştirilmesi:
Osseointegrasyon tamamlandığında, abutmenti (ayak kısmı) yerleştirmek için ek bir ameliyat gerekebilir. Abutment diş taç kısmının en son oturacağı kısımdır. Bu küçük cerrahi işlem için genellikle ayaktan lokal anestezi yapılır.
Abutmenti yerleştirmek için:

• Cerrah ağızda implant yerleştirilecek kısımdaki diş etini keserek açılır,

• Abutment implant yerine takılır,
• Daha sonra dişeti dokusu tekrar kapatılır ama üzerine değil etrafına kaplanır.

Çoğu durumda abutment implant yerine destek ekildiğinde eklenir. Bu ekstra bir cerrahi adıma gerek kalmayacağı anlamına gelmektedir. Abutment diş eti çizgisinin biraz üstüne çıktığı için, ağzınızı açtığınızda görünür ve diş hekiminiz diş protezini hazırlayana kadar bu şekilde kalır. Bazı insanlar bu görüntüyü sevmez ve abutmentin başka bir yolla takılmasını tercih ederler.

Yeni yapay diş seçimi:
Abutment yerleştirildikten sonra yapay dişinizin yerine takılması için diş etlerinin bir ya da iki haftalık bir iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. Takılacak yapay diş gerçeğe çok yakın seçilmeye çalışılır. Aynı zamanda takılacak implantın diğer var olan gerçek dişlerle de görünüm olarak uyum sağlaması gerekir. Çene kemiği yeni diş kullanımını destekleyecek kadar güçlü olmayana kadar yapay diş yerine takılmaz.

Diş uzmanınızla birlikte yapay dişlerin iki ana türü arasından seçim yapabilirsiniz:

Çıkarılabilir protez implant. Bu tür yapay diş geleneksel protezlere benzer. Bu protezler pembe plastik diş eti kaplamalı beyaz dişler içermektedir. Protez abutment kısmına metal bir çerçeve üzerine monte edilerek oturtulur. Onarımı, çıkarılması ve günlük temizliği kolaydır. Bu diş seçimi genellikle alt çenede birden fazla dişi olmayan, uygun fiyatlı ve geleneksel protezlerden daha güvenli diş arayanlar için uygun bir tercihtir.

 • Sabit implant protezi. Bu tip yapay dişlerde kalıcı olarak vidalama veya yapıştırma yapılır. Temizlik için ya da uyku sırasında dişi yerinden çıkaramazsınız. Eğer ekonomik olarak sıkıntı yaratmıyorsa bu dişlerden birkaç tane ektirebilirsiniz. Her bir taç kendi diş implantına eklenir.

Ameliyattan sonra:
Bir ya da birkaç aşamadan oluşan diş cerrahilerinde bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkması beklenebilir. Bu sorunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• Diş etlerinizde ve yüzde şişme,
• Cildinizde ve dişetinde morarma,
• İmplant yerinde ağrı,
• Kanama gibi.

Eğer şişlik veya diğer rahatsızlıklar ameliyattan bir kaç gün sonra hala geçmediyse, diş doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.  Ağrı kesici ya da antibiyotik gibi ilaçlar almanız gerekebilir.

Cerrahi işlemden yaklaşık 10 ile 14 gün sonrasına kadar ameliyat yapılan alan iyileşinceye kadar yumuşak gıdalar yemeniz gerekir. Diş cerrahınız genellikle kendiliğinden çözülen dikiş iplikleri kullanır. Eğer kullanılan dikiş ipleri kendinden çözünenlerden değilse, doktorunuz yaklaşık 10 gün içinde ipleri kaldıracaktır.

SONUÇLAR

Çoğu diş implant cerrahisi işlemi başarılı sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda, kemiğin metal implant ile kaynaşmasında problem oluşmaktadır. Örneğin sigara içmek, komplikasyonlara neden olabilir ve implantın yeterince kaynaşmasına engel teşkil edebilir.

Kemik eğer yeterince kaynaşamazsa, implant kaldırılır, kemik temizlenir ve bir ya da iki ay içinde işlem tekrar denenebilir.

Aşağıdaki önerilere uyarak yapay dişlerinizin ve doğal dişlerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz:

Mükemmel oral hijyen uygulayın. Doğal dişleriniz gibi, implantlar, yapay dişler ve diş etlerini de temiz tutmalısınız. Özel tasarlanmış diş ipi ve diş fırçaları ile etkili temizlik yapabilirsiniz.
Düzenli olarak diş hekimine gidiniz. İmplantların uygun ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için alt aydan bir yıla kadar diş kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
Zararlı alışkanlıklardan kaçının. Buz, sert şeker ya da diğer sert nesneleri dişlerinizle kırmanız hem doğal dişlerinize hem de implant dişlerinize zarar verebilir. Dişte renklenmeye sebep olan tütün ve kafein türü ürünlerden kaçının. Dişlerinizi gıcırdatmamaya çalışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dudak Yaraları ve Nedenleri
Diş Eti İltihabı (Apsesi) Belirtileri ve Nedenleri
Ortodonti nedir
DİŞLERİNİZİN 5 DÜŞMANI
DİŞ TAŞLARI-NEDENLERİ-SONUÇLARI
Diş Eti Şişmesi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.