İMPLANT YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Kaybedilen dişin yerini doldurmak için çene kemiğine diş görevini yerine getiren bir malzeme konulması işlemine tıpta diş implantı adı verilir. Günümüzde diş teknolojisindeki en gelişmiş yöntemdir. Kaybedilen dişlerin yerinin doldurulması hem ileriki yaşlarda çene kemiğinde kemik kaybını önlemek hem de kaybedilen dişlerin yerini doldurarak, onların fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlamaktır.

Peki, implant yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar

İmplant eksik dişlerin, komşu dişlere zarar vermeden tamamlanmasını amaçlar. Bazı hastalar diş eksikliği ve çene kemiği sorununa göre diş protezlerinden (takma dişler) yararlanabilirler. Fakat implant tedavisi ile desteklenen hareketli protezler doğal dişten pek de farklı değildir. İmplant sayesinde çiğneme fonksiyonu kuvvetlenir ve protezde tutuculuk artar.

İmplant tedavisinde en büyük hata nedir?

İmplant ciddiye alınması gereken tedavidir. İmplant uygulaması sırasında yapılan hataların restorasyonu çok zor olabilmektedir. İmplant sırasında yapılan en büyük yanlış planlamada yapılan hatadır. İmplantın yerleştirilmesinde yanlış yapılması çenenin hareketine engel olabilir, hastanın yemek yemesinde, hatta konuşmasında sıkıntı meydana getirebilir. Önemli olan implant yerleştirmek değil, implantın düzgün yerleştirilmesidir. Eğer implant yanlış yerleştirilirse onun sökülmesi sırasında kemik kayıpları yaşanabilir ve yeniden implant konulması zorlaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İmplant sırasında kullanılan malzemenin kalitesi, implant yapılacak yerin sterilitesi ve doktorun bu alanda ne kadar başarılı olduğu çok önemlidir. Bu yüzden doktorunuzdan kullandığı malzemelerin markalarının ne olduğunu sorun, bu konuda ondan bilgi alın, hatta mümkünse maddi gücünüz elveriyorsa en iyi malzeme kullanın.

**** Her hasta tedavinin hızlı bir şekilde ilerlemesini ister ve doktor da bu şekilde. Ancak implant yapılmasında kolay yol değil, doğru yolu seçilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ortodontik Tedavi
Diş Kırılması
Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Çekilmesi Nedenleri
Diş Çatlaması ve Kırılması Nedenleri
Ağızdaki Soğan Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.