İNCİ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
Kadınların kullandıkları kıymetli süs eşyaları arasında yer alan inci, elde edilmesi zor ve ender rastlanan mücevherlerdendir. Zor diyoruz çünkü günümüzde kültür incileri de seri bir şekilde üretilmektedir.

İnciden, gerdanlık ve bileklik, kolye, yüzük, küpe gibi takılar yapılabilmektedir. Sadelik ve alçak gönüllüğü simgeleyen inci, bilgelik ve lim olmayı temsil etmektedir. Genellikle beyaz ve pembe renkte, parlak ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. İncinin krem, fildişi ya da mavimsi, mor hatta siyah olmaktadır. Siyah inci, çok az bulunduğundan daha bir kıymet taşımaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL OLUŞUR? YAPISINDA NE BULUNUR?
İnci, deniz ve okyanuslarda yaşayan genellikle istiridye gibi kabuklu canlılar tarafından birkaç yıl içerisinde oluşturulmaktadır. Bu kabuklu hayvanlar, kendi bünyelerine giren yabancı maddeleri zararsız hale dönüştürmek için özel bir salgı üretirler. Bu salgı, yabancı madde ile birleşerek zamanla sertleşir. Sertleşme devam ettikçe katmanlar oluşur, bu katmanlar yuvarlaklaşarak inciyi meydana getirmektedirler.

İnci sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat ihtiva eder. Geri kalan yüzde ise amino asitler ve minerallerden oluşur.

FAYDALARI NELERDİR?

  • İnci tozu cilt bakımı için idealdir. İnci tozu kullanılarak günümüzde kremler ve maskeler yapılmaktadır. İnci tozu çok ince olduğu için anında deriden alınabiliyor. Cildi temizliyor, pürüzsüz ve elastik olmasını sağlıyor.
  • Kırışıklık tedavisinde etkili bir yöntemdir.
  • Kişinin özgüvenini artırır.
  • Aknelerin küçülmesine ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur.
  • Anne sütünü artırmak için kullanılır.
  • Çillerin belirginliğinin azalmasında faydalıdır.
  • Kalp çarpıntısına karşı faydalıdır. Toz haline getirilip soğuk bal şerbeti ile beraber içilebilir.
  • İnci tozu ile gözlere sürme yapılırsa göz yaşarmasını keser.
  • Balla birlikte yenirse stresi yok eder.
  • Ağızda tutulduğu zaman kalbi kuvvetlendirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ciltte Su Toplanması
KRONİK YORGUNLUK VE İMMÜN DİSFONKSİYON SENDROMU
Ketonlar ve Zayıflama
Kalça Ağrısı
Sinüs Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
El Yumuşatıcı Krem Nasıl Hazırlanır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.